مهاجرت چیست

مهاجرت چیست و روش های مهاجرت کدامند؟

اگر به دنبال اطلاعات کاملی درباره انواع روش های مهاجرت هستید و یا با واژه های مهاجرتی آشنایی کمی دارید این مقاله را دنبال کنید.در پایان این مقاله با انواع روش های مهاجرت آشنا شده و می‌توانید با ارزیابی شرایط هر کدام، بهترین روش را برای خود انتخاب کنید.

مهاجرت برای همه معنای یکسانی ندارد

هر کسی اهداف خاص خود را از مهاجرت دارد. عده ای برای یک مهاجرت کامل قدم برمی‌داند و زندگی خود را کاملا به کشور دیگری منتقل می‌کنند. عده ای نیز تنها به منظور اخذ اقامت (تابعیت و پاسپورت) برای مهاجرت اقدام می‌کنند و دسته ای از افراد نیز با اهداف تجاری و داشتن دسترسی بهتر به بانک های خارجی دست به این اقدام می‌زنند.

 

تفاوت ویزا، اقامت و تابعیت چیست؟

ویزا: تفاوت هرگونه ویزایی (توریستی، تحصیلی، کاری و…) با داشتن اقامت یک کشور بدین گونه می‌باشد: ویزا برای انجام کاری خاص و در مدت زمانی خاص صادر می‌گردد. در طول این دوره شما تقریبا هیچکدام از حقوق شهروندان آن کشور را ندارید. مثلا اگر ویزای کاری بگیرید پس از پایان مدت ویزا باید به کشور خود بازگردید و حتی اگر اقدام به تمدید ویزای خود کنید، دولت آن کشور موظف نیست ویزای شما را تمدید کند. در همین مثال وقتی شما در حال سکونت در آن کشور هستید معمولا (بستگی به نوع ویزا و کشور مقصد دارد) نمی توانید حساب بانکی داشته باشید یا حتی برای خود یک ماشین یا خانه بخرید.

اقامت: خود در دو نوع موقت و دائم است. در واقع با داشتن اقامت هر کشور (چه دائم چه موقت) شما با شهروندان عادی آن کشور هیچ فرقی از لحاظ شهروندی و حقوق اجتماعی ندارید. تنها تفاوت های داشتن اقامت با تابعیت (پاسپورت)، در چند مورد است: نداشتن حق رای، نداشتن حقوق بی‌کاری و همچنین نداشتن مزایای پاسپورت آن کشور. البته لازم به ذکر است که اگر شما مثلا اقامت یکی از کشورهای خوزه شنگن را داشته باشید، سفر شما به آمریکا، استرالیا و کانادا خیلی راحت تر می‌شود.

تابعیت: تقریبا داشتن تابعیت یک کشور به معنی داشتن پاسپورت آن کشور است (قوانین کمی متغیر است). با داشتن تابعیت هر کشوری تمامی محدودیت هایی که در بند بالا ذکر شد را نیز نخواهید داشت.

چگونه تابعیت (پاسپورت) بگیریم:

برای اخذ تابعیت یک کشور باید حداقل ۵ سال اقامت آن کشور را داشته باشید. اما اگر شما ۲۰ سال هم با ویزا در کشوری زندگی کنید نمی‌توانید درخواست پاسپورت کنید. همچنین برای تقاضای پاسپورت باید زبان و جغرافیای آن کشور را امتحان بدهید و حتی اگر هم قبول نشدید نگران نباشید، می‌توانید هر چقدر خواستید دوباره درخواست کنید.