پاسپورت دومینیکا

  پاسپورت دومینیکا، مدارک و شرایط مورد نیاز برای اخذ اقامت و تابعیت دومینیکا و راه های اخذ پاسپورت دومینیکا در این مقاله مورد بررسی علمی و تخصصی قرار خواهد گرفت. تمامی نکات مربوط به پاسپورت و تابعیت دومینیکا به صورت ساده و خلاصه در این مقاله بیان خواهد شد. شرایط دریافت پاسپورت دومینیکا چیست؟ آیا پاسپورت کشور دومینیکا دارای اعتبار مناسبی در جهان است؟ پاسخ به این سوالات به همراه سایر مسائل مطرح شده در موضوع تابعیت و اقامت دومینیکا در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

متقاضیان اخذ پاسپورت و تابعیت دومینیکا بهتر است قبل از هرگونه اقدام، با کارشناسان و متخصصان حوزه مهاجرت و اخذ تابعیت مشورت نمایند.  در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی  تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

 پاسپورت دومینیکا و شرایط عمومی

مهاجرت به دومینیکا به منظور اخذ اقامت و تابعیت این کشور در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در مورد تفاوت پاسپوت و اقامت دائم می توان گفت که تنها فرق این دو مورد ، امکان حق رای برای دارندگان پاسپورت دومینیکا می باشد و در سایر موارد این دو مورد حقوق مشابهی را برای متقاضیان به همراه خواهد داشت. دومینیکا، کشور جزیره‌ای کوچک در واقع در حوزه دریای کاراییب شرقی است. این جزیره بین جزایر گوادالوپ و ماری – گالانته در شمال و مارتینیک در جنوب قرار گرفته است . این کشور از زمان استقلال در سال ۱۹۷۸ عضو کشورهای مشترک‌المنافع بوده است .

این جزیره 750 کیلومتر مربع وسعت دارد. پایتخت و بندر اصلی این کشور، شهر روسو است . زیبایی‌های طبیعی دومینیکا به ویژه توپوگرافی کوهستانی بی‌نظیر آن ، عاشقان طبیعت گردی را تحت‌تاثیر قرار داده‌است .

زبان انگلیسی زبان رسمی دومینیکا است ولی زبان فرانسوی نیز در این کشور طرفداران خاص خود را دارد. واحد پول دومینیکا، دلار کارائیب شرقی می باشد. اکثریت مردم دومینیکا کاتولیک رومی هستند. جمعیت دومینیکا 72543 نفر می باشد.

روش های مختلفی برای اخذ پاسپورت و تابعیت دومینیکا وجود دارد، هرچند به دلیل اقتصاد نه چندان قوی این کشور، توضیه می شود با آگاهی و مطالعه کامل نسبت به انتخاب این کشور اقدام شود. در ادامه به مباحث مرتبط با پاسپورت دومینیکا خواهیم پرداخت.

 پاسپورت دومینیکا و اعتبار آن

در خصوص پاسپورت آذرایجان همانطور که در بالا اشاره نمودیم، از نظر اعتبار و رتبه در بین کشورهای دنیا دارای رتبه 72 است. افرادی که پاسپورت و شهروندی کشور آذربایجان را دارند می توانند بدون اخذ ویزا به حدود 63 کشور دنیا بدون نیاز به اخذ ویزا رفت و آمد داشته باشند. از جمله این کشورها می توان به کشورهایی مانند سنگاپور، بلاروس، روسیه، ترکیه، کرواسی، اکوادر، باربادوس، گرجستان، اوکراین، کویت، مالدیو، سریلانکا و… اشاره نمود. افرادی که پاسپورت آذربایجان داشته باشند و شهروند این کشور باشند می توانند از تحصیلات رایگان در مدارس این کشور استفاده کنند و از موقعیت های شغلی مناسبی در زمینه نفت و گاز استفاده نمایند. اما نکته ای که در این خصوص لازم به ذکر است این است که کشور آذربایجان یک کشور آسیایی بوده و در قیاس با کشورهای اروپایی در سطح پایین تری می باشد، لذا به افرادی که به دنبال اخذ یک پاسپورت معتبر هستند بیشتر پیشنهاد می گردد که برای کشورهای برتر اروپایی از جمله کشور اتریش، آلمان، سوئد، دانمارک، هلند، سوئیس و… اقدام کنند و سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی  نیز اخذ پاسپورت کشورهای برتر اروپایی مانند اتریش، آلمان، سوئیس، هلند، دانمارک، سوئد و … را پیشنهاد می نماید.

 پاسپورت دومینیکا و روش های اخذ پاسپورت

اخذ پاسپورت دومینیکا تنها با داشتن ویزا و سفر به این کشور قابل اخذ نبوده و نیازمند گذراندن مراحل و داشتن شرایط خاصی می باشد. مهمترین راه های اخذ تابعیت و پاسپورت دومینیکا شامل ازدواج، تولد و سرمایه گذاری می باشد. همچنین امکان اخذ تابعیت این کشور از طریق کار، تحصیل و پناهندگی بصورت مشروط برای متقاضی وجود خواهد داشت. در ادامه به معرفی راه های اخذ پاسپورت دومینیکا خواهیم پرداخت.

 پاسپورت دومینیکا از طریق کار

کار در دومینیکا مستلزم داشتن پیشنهاد کاری از کارفرمایی در این کشور می باشد. گرفتن پیشنهاد کاری از طریق جستجو در سات های کاریابی این کشور و ارسال رزومه به این سایت ها امکان پذیر خواهد بود. کار در دومینیکا به شرطی منجر به اخذ پاسپورت دومینیکا خواهد شد که متقاضی چند سال در این کشور مشغول به کار و زندگی بوده و سپس درخواست اقامت دائم و تابعیت خود را به اداره مهاجرت این کشور ارائه نماید.

اگر شما می‌خواهید در کشورهای مستقل مشترک‌ المنافع مانند دومینیکا کار کنید ، به ویزای کار این کشور نیاز خواهید داشت و هم چنین باید در حال حاضر شغلی در کشور خود داشته باشید .لازم به ذکر است . بر خلاف بسیاری از کشورهای آمریکای‌لاتین ، دومینیکا ویزای کار انحصاری را به صورت خودکار ارائه نمی‌کند . چیزی که در واقع به آن نیاز دارید یک مجوز کار است .

اگر مجوز کار شش ماهه یا بیشتر باشد ، این مجوز امکان تبدیل به اجازه اقامت کاری غیر موقت را خواهد داشت . مجوزهای کار برای یک سال کامل معتبر هستند و می‌توانند سالانه تمدید شوند . با این حال ، به خاطر داشته باشید که در حال حاضر طبق قانون دومینیکا، شهروندان خارجی امکان خرید یا تملک زمین در دومینیکا را ندارند. داشتن مجوز کار کسی را از این قانون معاف نمی‌کند .

متقاضیان می بایست برای اخذ مجوز کار در خارج از کشور دومینیکا مدارک زیر را ارائه کنند :

 • دو نسخه کامل از فرم درخواست
 • بیمه درمانی
 • پیشنهاد شغلی و یا نامه از کارفرما
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • رسید بلیط رفت و برگشت و یا اثبات توانایی مالی خرید آن
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
 • سند ازدواج در صورت تاهل
 • دو شاهد دومینیکایی
 • سه نسخه از آگهی‌ استخدام رسمی چاپ شده
 • گذرنامه دارای حداقل اعتبار شش ماه
 • پاسپورت متقاضی

پاسپورت دومینیکا از طریق تحصیل

تحصیل در دومینیکا به تنهایی منجر به اخذ تابعیت و پاسپورت دومینیکا نخواهد شد. کشور دومینیکا تنها یک کالج دولتی به نام کالج جامعه کلیفتون دارد . علاوه بر این، دانشگاه راس که دانشکده پزشکی بزرگ در منطقه کاراییب محسوب و همچنین داشنگاه علوم زیستی کلسمون دیگر دانشگاه های این کشور به شمار می آیند. برای افرادی که مایل به تحصیل در دومینیکا هستند، دانستن زبان انگلیسی یا فرانسوی ضروری است. بسیاری از برنامه‌های آموزش عالی در این کشور به یکی از این زبان‌ها آموزش داده می‌شوند ، اما بیشتر آن‌ها به زبان انگلیسی موجود هستند . دانشجویان بین‌المللی باید بتوانند با این زبان‌ها ارتباط برقرار کنند تا در دانشگاه های این کشور ثبت‌نام کنند .

برای ثبت‌نام در مدارس، دانش آموزان باید مستقیما ً به مدرسه مربوطه مراجعه نمایند. اگر دانشجو توسط دانشگاهی در دومینیکا پذیرفته شود ، مجاز به دریافت ویزای دانشجویی دومینیکا خواهد بود. در اغلب موارد ، این فرآیند صریح و سریع انجام می‌شود . اغلب دانشجویان بین المللی بصورت از پیش تعیین شده خوابگاه های دانشجویی زندگی خواهند کرد .

سایرین می‌توانند آپارتمان مورد نیاز خود رابرای ثبت‌نام ، دانشجویان باید اثبات کنند که متمکن مالی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را دارا هستند . این شامل هزینه ها شامل پرداخت هزینه‌های مسکن و بیمه سلامت نیز هستند. برخی از دانشجویان بین‌المللی در حین تحصیل، اجازه کار پاره وقت را نیز خواهند داشت. به علاوه ، داز جمله رشته های دانشجویی مطرح در دومینیکا می توان به حقوق و جرم‌شناسی ، مدیریت منابع انسانی ، بازرگانی و پزشکی اشاره کرد .

هزینه های زندگی در دومینیکا در سراسر حوزه دریای کاراییب متعادل و نقریبا همسان است . تحصیل در دومینیکا مستلزم پرداخت شهریه می باشد، هرچند که دانشجویان بصورت محدود امکان اخذ بورسیه تحصیلی را نیز خواهند داشت.

پاسپورت دومینیکا از طریق سرمایه گذاری

جمهوری دومینیکا یکی از بهترین برنامه های اعطای تابعیت و پاسپورت از طریق سرمایه گذاری ( CBI ) را ارائه کرده است ، که امکان دسترسی تمامی کشورها از طریق یک مسیر قابل‌ اعتماد و مقرون‌ به‌ صرفه برای دستیابی به تابعیت دوم را فراهم آورده است . برنامه سرمایه گذاری در دومینیکا از سال ۱۹۹۳ فعال است . این برنامه بسیار مشهور ، سرمایه گذاران جهان را به مشارکت اقتصادی در این کشور دعوت می‌کند. اگر متقاضیان الزامات قانونی و سایر شرایط مورد نیاز را برآورده کنند ، خود و خانواده آن‌ها می‌توانند شهروندی کامل و پاسپورت دومینیکا را اخذ کنند .

سرمایه گذاری 200 هزار دلاری

سرمایه گذاری 100 هزار دلاری

مدارک مورد نیاز اخذ تابعیت دومینیکا از طریق سرمایه گذاری

با مقررات کنونی ، برای واجد شرایط شدن اتباع کشورهای مستقل مشترک‌المنافع برای اخذ تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری ، متقاضی بسته به تعداد نفرات مورد تقاضا می بایست بین 200 هزار دلار آمریکا در املاک دومینیکا سرمایه گذاری نماید

تمامی درخواست های شهروندی از این طریق توسط نماینده قانونی دولت دومینیکا بررسی می شوند.

واحد اعطای تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری ( CBIU )، اداره دولتی است که با تمام مسائل مربوط به شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری در کشورهای مشترک‌المنافع دومینیکا سر و کار دارد .

این واحد کنترل‌های قانونی شدیدی را بر روی این برنامه انجام می‌دهد. این روش ساده کردن اخذ تابعیت و پاسپورت دومینیکا محسوب می شود .

پاسپورت دومینیکا از طریق تولد

تولد فرزند در دومینیکا یکی از راه های اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور به شمار می رود. دومینیکا سابقا از سیستم اصل خون تبعیت می کرد ولی به منظور جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی از این قانون و همچنین محدودیت منابع و وسعت این کشور در این موضوع تجدید نظر کرده و به کشورهای تابع اصل خاک پیوسته است. به این منظور که تنها فرزندانی که یکی از والدین آنها شهروند دومینیکن باشند اقامت دائم و تابعیت این کشور را اخذ خواهند کرد. همچنین، اخذ اقامت برای فرزند هیچ حقی برای اقامت و تابعیت والدین ایجاد نخواهد کرد. مدارک مورد نیاز برای این ویزا شامل گواهی تولد نوزاد، پاسپورت والدین و سند ازدواج می باشد.

پاسپورت دومینیکا از طریق ازدواج

ازدواج با شهروندان دومینیکایی منجر به اخذ اقامت و تابعیت این کشور برای متقاضی غیر دومینیکایی خواهد شد. افرادی که قصد ازدواج با شهروندان دومینیکایی را دارند در صورتی که بتوانند اثبات کنند ازدواج آنها صوری نبوده و  با علاقه قبلی این قصد را دارند، به همراه داشتن شرایطی از جمله سن بالای 18 سال، تمکن مالی برای تشکیل خانواده، داشتن مکانی برای زندگی و اثبات دیدار گذشته و سپری کردن مدتی در کنار هم موفق به اخذ ویزای نامزدی و در نتیجه اقامت و در ادامه تابعیت و پاسپورت دومینیکا خواهند شد.

پاسپورت دومینیکا از طریق پناهندگی

پناهندگی دومینیکا یکی از راه های اخذ تابعیت این کشور محسوب می شود. پناهندگی پرخطرترین، سخت ترین و کم نتیجه ترین راه مهاجرت و اخذ اقامت و تابعیت در هر کشوری محسوب می شود. طبق قوانین حقوق بین المللی و کنوانسیون ژنو، پناهنده به کسی اطلاق می شود که بنا به دلایل سیاسی، قومی، دینی، نژادی و سایر دلایل مشابه در معرض شکنجه و قتل در کشور خود قرار داشته و امکان بازگشت به آنجا را ندارد. کشور پناهنده پذیر نیست بر طبق مفاد این کنوانسیون، موظف به رسیدگی به پرونده متقاضی و ارائه حداقل امکانات مورد نیاز برای زندگی به متقاضی پناهندگی می باشد..

پناهجویان تا زمان رسیدگی نهایی به پرونده می بایست در کمپ های شلوغ و  کثیف با کمترین امکانات رفاهی و حتی به دور از اعضای خانواده خود به مدت نمعلومی زندگی کنند. لذا پیشنهاد می گردد با توجه به مخاطرات این راه، آن را با راه های قانونی مهاجرت مانند کار، تحصیل و سرمایه گذاری جایگزین نمود.

تمام پناهجویان می بایست مدارک زیر را به افسر مهاجرت ارائه کنند:

 • گذرنامه یا کارت ملی، و یا در صورت مفقود شدن آنها، سند ازدواج.
 • چهار قطعه عکی پاسپورتی و دو قطعه عکس نیمرخ
 • اسناد پناهندگی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم وقوع جرم در کشور مبدا که توسط سازمان تحقیقات ملی صادر می شود (جرم هایی مانند قتل، دزدی، پولشویی و .. )
 • بعد از ارسال مدارک، برای پناهجویان کارتی صادر می شود که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا زمان تصمیم نهایی مبنی بر درخواست پناهندگی توسط کمیسیون ملی پناهندگان در قلمرو دومینیکن اقامت داشته باشند.

پاسپورت دومینیکا و نکات مهم در باب دومینیکا

همانطور که اشاره شد، اخذ اقامت و تابعیت دومینیکا از طرق مختلفی قابل اخذ است. دومینیکا یکی از توسعه نیافته ترین کشورهای حوزه دریای کاراییب می‌باشد . اقتصاد این کشور وابسته به کشاورزی است ، ولی اخیراً تلاش هایی برای توسعه صنعت گردشگری و سرمایه گذاری در این کشور انجام شده است. لذا توصیه می شود تنها در شرایطی که قصد سرمایه گذاری بی دردسر و اخذ تابعیت آسان از این طریق و در نتیجه اقامت و سفر آسان بدون ویزا به 100 کشور جهان را دارید  نسبت به اخد تابعیت و پاسپورت دومینیکا اقدام نمایید و در باقی موارد به مهاجرت به کشورهایی مانند اتریش، آلمان، کانادا، هلند و …. فکر کنید.

پاسپورت دومینیکا و وکیل معتبر برای امور مهم

اخذ پاسپورت دومینیکا نیازمند آگاهی از راه های منجر به اخذ اقامت و تابعیت این کشور می باشد. اخذ اقامت و به منظور پیشگیری از هرگونه سوء استفاده و از دست رفتن سرمایه توسط افراد نا اهل و غیر حرفه ای، پیشنهاد می شود صرفاً با تحقیقات کامل و بهره مندی از وکلای مجرب و متخصص اقامت و تابعیت نسبت به این امر اقدام نمائید. کارشناسان مجرب سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی ، همواره آماده ارائه پیشنهادات و کمک رسانی به شما عزیران در موضوع اخذ تابعیت و پاسپورت دومینیکا هستند.

پاسپورت دومینیکا و سخن پایانی

پاسپورت دومینیکا و تمامی راه ها و شرایط اخذ آن در این مقاله مورد بررسی دقیق قرار گرفت. پیشنهاد می شود در صورتی که قصد جدی برای مهاجرت به دومینیکا و اخذ تابعیت و پاسپورت دومینیکا را دارید، پس از مطالعه کامل این مقاله و در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و داشتن هرگونه سوال در این مورد، سوالات خود را در بخش دیدگاه های این مقاله مطرح نموده وی یا از طریق تماس با کارشناسان مستقر در دفاتر سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی ، ، از مشاوره کامل، تخصصی و رایگان ما بهره مند شوید.