پاسپورت سوئيس

پاسپورت سوئيس، راه های اخذ تابعیت سوئيس و شرایط مهاجرت به سوئیس در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. آیا با تحصیل در سوئيس می توان پاسپورت این کشور را اخذ نمود؟ آیا امکان اخذ پاسپورت سوئيس از طریق سرمایه گذاری وجود دارد؟ در این نوشتار ما به کلیه سوالات شما در زمینه پاسپورت سوئيس پاسخ خواهیم داد. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران و کارشناسان مجرب  سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی ؛ تماس گرفته و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید. همچنین می توانید سوالات خود را در انتهای این مقاله مطرح نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما باشند.

پاسپورت سوئيس و راه های اخذ آن برای اشخاصی که قصد مهاجرت به سوئيس دارند، از اهمیت بالایی برخوردار است. سوئیس کشوری که در اروپای غربی واقع شده و از شمال با کشور آلمان، از جنوب با کشور ایتالیا، از شرق با کشور اتریش و لیختن اشتاین و از غرب با کشور فرانسه همسایه است. جمعیت سوئیس در حدود هفت و نیم میلیون نفر بوده و مساحت آن ۴۱،۲۹۰ کیلومتر مربع است. پایتخت کشور سوئیس شهر برن بوده و مهم ترین شهرهای آن ژنو و زوریخ هستند. مردم این کشور به زبان های ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی و رومانیایی صحبت می کنند، در واقع می توان گفت سوئیس کشوری چند زبانه است. یکی از دفاتر سازمان ملل در شهر ژنو واقع شده است. سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان می باشد و هزینه های اقامت در آن به نسبت بالا است.

پاسپورت سوئيس و اعتبار آن

پاسپورت سوئيس در میان دیگر پاسپورت های کشورها از چه میزانی از اعتبار برخوردار است؟ برای بررسی اعتبار پاسپورت یک کشور یکی از مهمدترین عوامل و فاکتورها این است که دارندگان پاسپورت این کشور امکان سفر بدون ویزا به چه کشورهایی را دارند؟ در واقع اعتبار و ارزش پاسپورت کشور ها بر اساس تعداد کشورهایی که تبعه آن کشور می توانند بدون ویزا به آن ها سفرکنند، در دسته بندی های مختلفی قرارمی گیرد. در آخرین وضعیت بررسی اعتبار پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۹ کشور سوئيس در رده چهارم و در کنار کشورهایی نظیر اتریش، ژاپن، کانادا، ایرلند، یونان، بلژیک، پرتغال و بریتانیا قرار گرفته است. دارندگان پاسپورت کشور سوئيس و دیگر کشورهای این دسته می توانند به ۱۶۴ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفرکنند. چنانچه ملاحظه فرمودید پاسپورت سوئيس از نظر اعتبار پاسپورت در جایگاه بسیار خوبی در این رده بندی قرارگرفته است.

پاسپورت سوئيس و روش های اخذ پاسپورت سوئيس

برای اخذ پاسپورت سوئيس راه های متفاوتی وجود دارد که در ادامه این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت. هر کدام از روش های موجود شرایط خاص خود را دارا می باشند و برای اینکه شخص بتواند از آن طریق اقدام کند باید الزاماتی را فراهم سازد. در ادامه به تفصیل به این موضوع پرداخته شده است.

پاسپورت سوئيس از طریق کار

برای اینکه پاسپورت سوئيس را از طریق کار دریافت نمایید، در ابتدا باید ویزای کار سوئيس را به دست آوردید. برای به دست آوردن ویزای کار سوئيس باید در ابتدا از سوی یک شخص یا شرکت در سوئیس دعوت به کار شوید. برای این که بتوانید آن شرکت یا کارفرمای سوئیسی را متقاعد به استخدام خود کنید باید مدارک تحصیلی، رزومه و سوابق کاری خود را به شرکت مورد نظر ارسال نمایید و در صورت تایید از طرف شرکت مورد نظر در کشور سوئیس، در صورتی که هیچ نیروی کار متخصصی برای شغل مورد نظر در سوئيس و اتحادیه اروپا وجود نداشته باشد، کارفرما می تواند شما را برای کاردر آن موقعیت شغلی استخدام نموده و برای شما دعوتنامه کاری ارسال کند. البته می توان گفت به این شکل گرفتن شغل و استخدام شدن کاری بس دشوار بوده و نیازمند به تخصص ویژه و دانش بسیار بالای متقاضی است و معمولاً شرکت سوئیسی فردی که ویزا و اجازه کارتمام وقت قانونی در سوئیس را ندارد استخدام نمی کند. برای استخدام نیروی کار خارج از اتحادیه اروپا، کارفرمای سوئیسی باید بتواند ادره مهاجرت کشور سوئیس را متقاعد نماید که در اروپا شخص حایز شرایط برای آن موقعیت شغلی وجود ندارد، فقط در این صورت است که می تواند فرد خارجی را استخدام نماید.

اما چنان چه شخص بتواند پیشنهاد شغلی از سوئيس دریافت نماید، با ارائه دعوتنامه کاری از طرف کارفرمای سوئیسی و تمامی مدارک تحصیلی، تخصصی و سوابق کاری که ترجمه شده و مورد تایید قرار گرفته، می تواند از سفارت سوئيس ویزای کار سوئيس را درخواست نماید. پس ازگذشت ۱۰ سال کار تمام وقت و پرداخت مالیات در سوئيس می توان برای دریافت کارت اقامت دائم سوئيس اقدام نمود و پس از آن بعد از گذشت ۲ سال برای اخذ پاسپورت سوئيس اقدام کرد. در نمودار زیر نرخ بیکاری در کشور سوئيس را مشاهده میفرمایید:

پاسپورت سوئيس از طریق تحصیل

یکی از روش هایی که به وسیله آن می توان اقامت دائم و در نهایت پاسپورت سوئيس را اخذ نمود روش تحصیل در سوئيس و مهاجرت تحصیلی به سوئیس است. ادامه تحصیل در کشور سوئيس به تنهایی هرگز باعث اخذ اقامت دائم و پاسپورت سوئيس نخواهد شد. برای این منظور لازم است که پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی، فرد با داشتن کار تمام وقت در سوئيس اقامت کاری این کشور را به دست آورد و یا از روش های سرمایه گذاری در سوئیس برای اخذ اقامت سوئيس اقدام نماید. ادامه تحصیل در کشور سوئيس در تمامی مقاطع تحصیلی برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است.

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی سوئيس در تمام رشته ها به زبان فرانسوی، آلمانی و یا ایتالیایی است. البته در دانشگاه های خصوصی در رشته های مدیریت، توریسم و هتلداری متقاضیان می توانند به زبان انگلیسی تحصیل کنند.

علاقمندان به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئيس در بیشتر رشته ها امکان تحصیل به زبان های انگلیسی یا آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی را خواهند داشت.

در سوئيس در مقطع دکتری امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد که البته برای پذیرش و ادامه تحصیل در مقطع دکتری در کشور سوئیس داشتن استاد راهنما در کنار مدرک زبان و مدارک فارغ التحصیلی و توصیه نامه اساتید دانشگاهی از مقاطع قبلی ضروری است.

با توجه به نرخ بسیار پایین بیکاری در سوئیس بسیاری از فارغ التحصیلان پس از اتمام تحصیلات شانس خوبی برای پیدا کردن شغل مناسب در زمینه تحصیلی و اخذ اقامت کاری در سوئيس دارند. البته داشتن دانش کافی از زبان رایج مردم در شهری در سوئیس که در آن اقامت دارید برای کاریابی امری اجتناب ناپذیر است. به عنوان مثال اگر علاقمند به کار و اقامت پس از تحصیل در شهر زوریخ هستید باید از دانش کافی زبان آلمانی برخوردارباشید. مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی سوئیس به شرح زیر می باشد.

  1. پاسپورت معتبر
  2. پذیرش از دانشگاه و یا کالج معتبر
  3. بیمه نامه معتبر و مورد تایید سفارت سوئیس
  4. پرینت تمکن مالی از بانک مورد تایید کشور سوئیس
  5. ترجمه با مهر تایید مدارک تحصیلی

پاسپورت سوئيس از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از راه های اخذ اقامت سوئیس و در نهایت پاسپورت سوئيس، سرمایه گذاری در سوئيس است. سرمایه گذاری در سوئيس به صورت ثبت شرکت و کارآفرینی است. برای ثبت شرکت در سوئیس حداقل سرمایه اولیه در حدود ۲۰،۰۰۰ فرانک سوئیس است. برای اینکه بتوان از طریق سرمایه گذاری اقامت سوئیس را اخذ نمود، شخص باید یک طرح توجیح اقتصادی ارائه دهد. در این طرح باید برنامه شرکت برای درآمد زایی شرح داده شده و منفعت اقتصادی آن برای کشور سوئیس اثبات شود. همچنین در پروسه ثبت شرکت مدیر عامل باید حداقل یک فرد سوئیسی را استخدام نماید. پس از دریافت کارت اقامت پس از ۵ سال می توانید برای اخذ پاسپورت سوئيس اقدام نمود.

با ثبت شرکت و سرمایه گذاری در سوئيس کارت اقامت برای فرد اصلی، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال وی صادر می گردد. فرزندان می توانند در بهترین مدارس دولتی و دانشگاه های دولتی سوئیس به صورت رایگان تحصیل نمایند. دانشجویانی که از دانشگاه های سوئيس فارغ التحصیل می شوند نیز امکان تمدید کارت اقامت از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت در سوئیس را دارند. اقامت در این روش به صورت سالیانه تمدید می شود و در انتهای سال پنجم برای شخص سرمایه گذار و خانواده وی کارت اقامت دائم صادر می شود، پس از آن با گذشت ۵ سال می تواند برای دریافت پاسپورت سوئيس درخواست دهد.

از جمله شاخص های اقتصادی تأثیر گذاری که در سرمایه گذاری دارای اهمیت می باشد، رشد اقتصادی است که در نمودار زیر نمایش داده شده است. همچنین در زمان سرمایه گذاری در یک کشور خارجی، امنیت سرمایه گذاری دارای اهمیت می باشد. نرخ مصادره املاک در صورتی که میزان کمی داشته باشد می تواند متضمن امنیت سرمایه در یک کشور خارجی باشد. این نرخ در بازه 1 تا 7 قرار دارد که عدد 1 بیان گر کمترین میزان ریسک برای مصادره املاک خارجیان می باشد.

پاسپورت سوئيس از طریق تولد

در مورد دریافت پاسپورت سوئيس از طریق تولد قبل از هر چیز باید به این نکته مهم اشاره کرد، که کشور سوئيس در اعطای تابعیت کشور خود از چه قانونی پیروی می کند. قوانین کشورها در اعطای تابعیت به دو دسته اصلی تقیسم بندی می شود. دسته اول کشورهایی هستند که برای اعطای تابعیت از قانون خاک پیروی می کنند و دسته دوم کشورهایی هستند که در اعطای تابعیت خود از قانون خون پیروی می نمایند. کشور سوئيس در اعطای تابعیت خود از قانون خون پیروی می کند. بنا براصل خون فردی که از پدر یا مادر سوئیسی متولد گردد می تواند پاسپورت و تابعیت سوئيسی را به دست آورد. همچنین در کشور سوئیس چنانچه طفلی به دنیا بیاید که پدر و مادر وی مشخص نباشد تابعیت و پاسپورت سوئیس خواهد داشت.

پاسپورت سوئيس از طریق ازدواج

بر اساس قوانین کشور سوئيس در ارتباط با ازدواج، اگر یک زن و یا مرد که شهروند سوئيس باشد (پاسپورت سوئيسی داشته باشد) با یک زن و یا مردی که تبعه کشورسوئیس نباشد، ازدواج کند می تواند برای اقامت همسر خارجی خود اقدام کند. برای ثبت ازدواج در سوئيس ارائه مدارکی که تجرد هر دو طرف را نشان دهد الزامی است. حداقل سن برای ازدواج ۱۸ سال است و هر دو طرف باید ثابت نمایند این ازدواج بر اساس علاقه قلبی است و بهانه ای جهت اقامت در کشور سوئيس نمی باشد. ازدواج می تواند در کشور سوئيس در کلیسا و یا شهرداری انجام و ثبت شود.

اگر ازدواج آن ها در هر کشور دیگری انجام شده باشد، باید در ابتدا با ارائه مدارک لازم به سفارت سوئيس درخواست ویزای ازدواج دهند و پس از ورود به خاک سوئيس ازدواج خود را ثبت قانونی نمایند. پس از اتمام تمام مراحل قانونی ازدواج، می توانند برای دریافت کارت اقامت اقدام نمایند. لازم به ذکر است که کارت اقامت دائم سوئیس در این روش پس از گذشت ۳ سال از ازدواج و زندگی آن ها در کنار هم، برای فرد خارجی صادر می شود و پس از آن فرد می تواند بعد از گذشت ۵ سال برای دریافت پاسپورت سوئيس درخواست دهد.

پاسپورت سوئيس از طریق پناهندگی

  1.   سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی به هیچ عنوان مهاجرت به سوئيس از طریق پناهندگی را توصیه نمی کند، چرا که همواره شما می توانید از راه های قانونی، مطمئن و بی خطر برای مهاجرت به سوئيس و اخذ پاسپورت سوئیس اقدام نمایید.این بخش از مقاله صرفا برای اطلاعات و آگاهی از خطرات این مسیر تدوین گردیده است.

در ارتباط با موضوع پناهندگی سوئیس باید گفت پناهندگی از بدترین و پر خطرترین راه های مهاجرت است. پناهنده فردی است که به دلایل سیاسی، مذهبی و اعتقادی در کشور خود امنیت جانی و مالی نداشته باشد و برای حفظ جان خود مجبور به ترک وطن شده است. فردی که برای حفظ جان و مال و امنیت خود به کشور سوئیس رفته و دراین کشور درخواست پناهندگی دهد، چنانچه در دادگاه درخواست وی مورد قبول واقع شود می تواند در سوئيس به صورت پناهنده اقامت داشته باشد .شرایط زندگی و بررسی پرونده برای پناهجویان در سوئيس در سال های اخیر بسیار سخت و دشوار است.

پاسپورت سوئيس و نکات مهم در باب پاسپورت سوئيس

مهم ترین نکته ای که در زمینه اعطای پاسپورت سوئيس به افراد خارجی باید در نظر داشت این است که در هیچ یک از روش های فوق الذکر به صورت سریع و بدون گذشت زمان لازم به شخص پاسپورت سوئيس اعطا نمی شود و در همگی روش ها حتی سرمایه گذاری باید در ابتدا اقامت دائم سوئیس اخذ شود و پس از گذشت چند سال از مقیم سوئیس بودن برای دریافت پاسپورت سوئيس اقدام نمود.

با توجه به این مطلب که هزینه اقامت در سوئیس از بسیاری از کشورهای اروپایی بالاتر است، توصیه می شود چنان چه علاقمند به مهاجرت تحصیلی به این کشور هستید، رشته هایی را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایید که امکان کار پس از تحصیل در این رشته ها بیشتر باشد، رشته هایی نظیر مدیریت، توریسم و هتلداری از بهترین گزینه ها برای ادامه تحصیل در سوئيس است.  سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی  با داشتن مشاورین مجرب و متخصص در این زمینه می تواند شما را در این مهم یاری نماید. در صورتی که علاقمند به سرمایه گذاری در سوئيس هستید حتما از هزینه ها و میزان مالیات و شرایط اقامت از این طریق مطلع شوید.

پاسپورت سوئيس و وکیل معتبر برای امور مهم

چنانچه تصمیم به مهاجرت به سوئيس گرفته اید، هر کدام از طرق ذکر شده را که برای مهاجرت خود انتخاب نموده اید را می توانید با مشاوره و همفکری وکیل معتبر و متخصص به درستی پیش ببرید. شما با دانش کامل از هزینه ها و شرایط اقامت در روش انتخابی خود می توانید درست ترین تصمیم را بگیرید. مشاورین و وکلای متخصص در موسسات حقوقی معتبر با بررسی شرایط سنی، تحصیلی و توانایی مالی شما بهترین راه را برای مهاجرت به سوئيس و اخذ اقامت سوئیس پیشنهاد می دهند. شرایط کشور سوئيس را در زمینه صدور ویزای مورد نظر شما بررسی می نمایند. در انتها شما را برای روز مصاحبه در سفارت آماده می کنند. به کمک یک وکیل معتبر و متخصص در زمینه مهاجرت به سوئيس در صد قبولی ویزای مورد نظر شما در سفارت بالا می رود.

پاسپورت سوئيس و سخن پایانی

پاسپورت سوئيس و انواع روش های اخذ تابعیت سوئيس در این مقاله مورد نقد و بررسی قرار گرفت. اگر علاقمند به مهاجرت به سوئيس و اخذ پاسپورت سوئيس هستید، بهتر است قبل از هر گونه اقدام و یا پرداخت با وکلا و مشاوران  سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی  تماس گرفته و شرایط و مدارک مورد نیاز را در رابطه با صدور ویزای مورد نظرتان از کشور سوئیس جویا شوید. در رابطه با مهاجرت به سوئيس و دریافت ویزای تحصیلی سوئيس با سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی  تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان و وکلای این سازمان بهره مند شوید. در پایان پیشنهاد می شود سوالات و پیشنهادات وانتقادات خود را در ارتباط با پاسپورت سوئيس در زیر این مقاله در قسمت دیدگاه یاداشت نمایید تا کارشناسان ما بتوانند در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما باشند.