مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه و شرایط آن را در این مقاله بررسی مینماییم ،

کشور ترکیه یک کشور اوراسیایی است که در منطقه خاورمیانه واقع شده است .ترکیه در یکی از حساس ترین مناطق جهان به لحاظ جغرافیایی است که دارای موقعیت راهبردی و بسیار خوبی می باشد.

سعی ما در نوشته حاضر این است که نظام سیاسی کشور ترکیه ، هزینه های زندگی در ترکیه و مسائل مربوط به اخذ تابعیت ترکیه را بررسی نماییم .

همچنین بیان کنیم که کشور ترکیه از کدام یک از سیستم های حقوقی کامن لا یا حقوق نوشته تبعیت می نماید تا حدودی نمای کلی از نظام حقوقی کشور ترکیه نیز به دست داده شود .

برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین دریافت اطلاعات مهاجرت از طریق مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق کار در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی در ترکیه و … می توانید به سایت  سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی  مراجعه فرمایید و یا با مشاورین مجرب و کارشناسان در زمینه مهاجرت تماس حاصل فرمایید.

  • سوالاتی که می توان در این زمینه مطرح نمود :
  • تابعیت کشور ترکیه به چه کسانی داده می شود؟
  • نظام حقوقی و سیاسی ترکیه چگونه است؟
  • آیا ترکیه کشور مناسبی برای اقامت است؟
  • راههای اخذ اقامت ترکیه چیست؟
  •  هزینه های زندگی و وضعیت اقتصادی در کشور ترکیه چگونه است؟

 

مهاجرت به ترکیه و تابعیت کشور ترکیه

نظام حقوقی ترکیه به گونه ای است که با نظام حقوقی اروپا مشابهت های فراوانی دارد. برای مثال حقوق مدنی ترکیه از قانون مدنی سوئیس ، حقوق تجارت و حقوق تعهدات آلمان .و حقوق اداری ترکیه از فرانسه و قانون مجازات آن هم از ایتالیا گرفته شده است.

بنابراین ترکیه دارای یک نظام حقوقی نوشته است .

در مورد تابعیت کشور ترکیه باید گفت که ترکیه از اصل خون پیروی می کند یعنی چنانچه پدر یا مادر کودک ترکیه ای باشند فرزند نیز به تبع آنها ترکیه ای محسوب می شود . بنابراین در ترکیه تفاوتی بین پدر یا مادر وجود ندارد و هریک از آنها می توانند چنانچه تابعیت ترکیه را داشته باشند فرزند را نیز تبعه کشور ترکیه نمایند. که قانون اساسی ترکیه اشخاص زیر را تابع کشور ترکیه دانسته است:

– هرکس که به واسه رابطه شهروندی به کشور ترکیه ملتزم شده باشد

– هرکس که از پدر یا مادر ترکیه ای متولد شود

– تابعیت و شهروندی ترکیه می تواند به موجب شرایط قانونی کسب شود .

– تابعیت ترکیه از هیچ کس سلب نمی شود مگر آنکه شخص عملی را انجام دهد که خیانت به کشور محسوب شود .

کودکان زیر ۱۸ سال که به وسیله اشخاصی که تبعه ترکیه هستند به فرزند خواندگی گرفته می شوند به طور خودکار تابعیت ترکیه را کسب می نمایند . همچنین طبق قانون تابعیت و شهروندی ترکیه کودکی که در ترکیه متولد می شود اما از طریق پدر یا مادر بیگانه خود تابعیت هیچ کشوری را نداشته باشد تابعیت ترکیه به او داده می شود.(ماده ۸)

قانون شهروندی ترکیه ( مواد ۱۴و۱۵)مواردی را بیان می کند که طبق آن اشخاصی که تابعیت ترکیه ای خود را از دست داده اند می توانند با تصمیم هیئت وزیران برای کسب دوباره تابعیت ترکیه اقدام کنند که خود به دو گروه تقسیم شده اند. یک: اشخاصی که بدون شرط اقامت می توانند دوباره تابعیت را اخذ کنند

دو : اشخاصی که در صورت اقامت می توانند دوباره به تابعیت ترکیه در بیایند.

اشخاصی که بدون شرط اقامت می توانند با تصمیم هیئت وزیران دوباره به تابعیت ترکیه بازگردند اشخاص زیر هستند:
– اشخاصی که تابعیت ترکیه ای خود را با مجوز ترک نموده اند

– اشخاصی که تابعیت ترکیه ای خود را به دلیل اینکه پدر و مادر آنها از کسانی بودند که با توجه به ماده ۲۱ این قانون در ظرف مدت مشخص از حق انتخاب تابعیت ترکیه برخوردار نشده اند و به تابعیت ترکیه در نیامده اند

۲- اشخاصی که می توانند مجددا با تایید هیئت وزیران به تابعیت ترکیه در بیایند ولی مشروط به وجود اقامت در ترکیه می باشد:

اشخاصی که از انها طبق مواد ۲۹ و ۳۴ قانون شهروندی ترکیه سلب تابعیت شده است می توانند با تایید هیئت وزیران در صورت ۳ سال اقامت در ترکیه تابعیت ترکیه را مجددا کسب نمایند.

سلب تابعیت در کشور ترکیه می تواند صورت بگیرد(ماده ۲۹)اما باید با تصمیم هیئت وزیران باشد :

– اشخاصی که علی رغم اخطار به آنها به کشور خارجی خدماتی را ارائه کرده اند که با منافع کشور ترکیه ناسازگار است

– اشخاصی که به طور داوطلبانه بدون اجازه هیئت وزیران به دولتی که در جنگ با ترکیه است خدمات ارائه کرده اند.

– اشخاصی که بدون اخذ مجوز به خدمت سربازی در کشور خارجی رفته باشند

همانطور که در بالا ذکر شد این اشخاص می توانند در صورت اقامت در ترکیه مجددا به تابعیت کشور ترکیه در بیایند .

بررسی نظام اقتصادی کشور ترکیه جهت مهاجرت به ترکیه

همانطور که می دانید مسئله اقتصاد یکی از مهم ترین عوامل برای سنجش سطح توسعه یافتگی یک کشور است و اشخاصی که می خواهند در یک کشور زندگی کنند شرایط اقتصادی و هزینه های زندگی آن کشور می تواند در تصمیم گیری افراد برای زندگی تاثیر گذار باشد. بنابراین لازم است در مورد اقتصاد کشور ترکیه نیز مطالبی گفته شود.

صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۱۱ اقتصاد کشور ترکیه را به عنوان بازار در حال ظهور تعریف کرده است .۱و همچنین سازمان سیا ترکیه را از کشورهای توسعه یافته معرفی نمود۲. و از کشور هایی است که در محصولات کشاورزی ، نساجی و وسایل حمل ونقل و وسایل موتوری پیشرفت های زیادی داشته است .

 می توان بخش های اصلی اقتصاد ترکیه را در بخش های کشاورزی و بخش صنعت شامل پارچه و لباس ، کشتی سازی ، صنایع دفاعی ، و صنعت فولاد آهن و پیمانکاری و ساخت و ساز و گردشگری دانست. همچنین ترکیه دارای منابع طبیعی نفت و گاز و انرژی زمین گرمایی می باشد.

مطلبی که قابل ذکر است نابرابری منطقه ای درثروت در ترکیه است . که ثروت در غرب و شمال غربی ترکیه متمرکز شده و قسمت شرق و جنوب شرق جمعیت فقیر زیادی وجود دارند و همچنین نرخ بیکاری نیز در این نواحی زیاد است .

بررسی نظام سیاسی کشور ترکیه جهت مهاجرت به ترکیه

کشور ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه شناخته می شود که با کشورهای ایران ، ارمنستان،گرجستان ، آذربایجان، ، بلغارستان ، یونان ، عراق و سوریه همسایه است که در شمال آن دریای سیاه وغرب آن دریای مدیترانه ودو دریای کوچک مرمره و اژه قرار گرفته اند.

ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی بسیار حساس خود گذرگاه بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی است و ایران نیز از ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می کند .جمعیت ترکیه در سال ۲۰۱۵، هفتاد وهفت میلیون نفر برآورد شده است . حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند .پایتخت ترکیه شهر آنکارا است که در سال ۱۹۲۳ از زمانی که جمهوری ترکیه تشکیل شد پایتخت ترکیه از استانبول به آنکارا تغییر یافته است اما هم اکنون نیز شهر استانبول سومین شهر توریستی جهان و بزرگترین شهر ترکیه محسوب می شود .

ترکیه دارای نظام پارلمانی است یعنی محور اصلی کشور نمایندگان و مجلس این کشور هستند اما در ترکیه با اینکه نظام پارلمانی است اختیاراتی نیز به رئیس جمهور مانند ریاست کل قوا و یا بازگرداندن مصوبات مجلس نمایندگان و در صورت اصرار پارلمان برگزاری همه پرسی داده شده است .

رئیس جمهور توسط نمایندگان با رای حداقل دو سوم نمایندگان مجلس ملی برای مدت ۵ سال انتخاب می شود.انتصاب اعضای شوراهای عالی و رؤسای دانشگاه های ترکیه و قضات دادگاه قانون اساسی نیز از اختیارات رئیس جمهور ترکیه می باشد .

مهاجرت به ترکیه و راههای ان

  

اقامت کوتاه مدت ترکیه که معمولا به منظور فعالیت هایی چون کار، تحصیل و مقاصد توریستی صادر می شودا قامتی یکساله است که پس از چندسال تمدید حتی امکان تبدیل به اقامت دائم هم دارد.

ویزای موقت ترکیه جهت مقاصد زیر میتواند صادر شود:

اقامت به منظور تحقیقات علمی
اقامت به منظور راه اندازی کسب و کار و برقراری ارتباطات تجاری (اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری)
اقامت به منظور توریستی یا اقامت ترکیه واجاره ملک (به منظور مقاصد گردشگری)
اقامت به منظور حضور در برنامه ها و کارگاه های آموزشی شرکت های محلی ترکیه
اقامت به منظور تحصیل یا شرکت در برنامه های بین المللی که مراکز آموزشی ترکیه برگزار می کنند
اقامت به منظور استفاده از برنامه های درمانی (بشر دوستانه)
اقامت به منظور یادگیری زبان ترکی
اقامت به منظور شرکت در برنامه های آموزشی، تحقیق، کارآموزی یا دوره های تخصصی از طریق سازمان‌های عمومی
اقامت برای قربانیان قاچاق انسان
اقامت به منظور خرید خانه (مالکیت اموال غیرمنقول)
اقامت به منظور ازدواج

  

جهت اقامت بلندمدت ترکیه معیارهای زیر ارزیابی می گردند:

اقامت داشتن در ترکیه حداقل به مدت ۸ سال یا ۵ سال یه صورت پیوسته
عدم داشتن سوء پیشینه در 3سال گذشته
عدم دریافت کمک اجتماعی در 3سال گذشته
داشتن درآمد کافی و توانایی اداره خود و خانواده
شخص تحت پوشش بیمه معتبر پزشکی باشد
عدم تهدید امنیت عمومی ترکیه و پایبند به قوانین و نظم عمومی ترکی

 

مزایای اقامت کوتاه مدت در ترکیه:

امکان دریافت اقامت دائم و پاسپورت کشور ترکیه پس از گذشت چندسال

هزینه‌های پایین زندگی در ترکیه

حقوق و دستمزدها در ترکیه به نحوی است که فرد میتواند یک زندگی معمولی و مناسب فراهم کند.

افتتاح حساب بین‌المللی

تجارت آزاد

مزایای اقامت بلند مدت در ترکیه:

دریافت پاسپورت ترکیه

حق رای

اجازه استفاده از خدمات عمومی

دریافت وام، تسهیلات و خرید وسایل نقلیه با بهره کم

شرایط آسانتر جهت اخذ ویزا از کشورهای اروپایی و آمریکا

  

کشور ترکیه قانون تابعیت مضاعف را دارد و فرد خارجی که در ترکیه و از پدر ترک و مادر خارجی متولد شود می تواند اقامت و تابعیت ترکیه را اخذ کند و یک شهروند ترکیه ای محسوب شود.

اگر فرزندی در خاک ترکیه و از پدر یا مادری متولد شود که هیچکدام از انها اقامت و تابعیت ترکیه را ندارند فرزند در صورت تمایل می تواند اقامت و تابعیت ترکیه را اخذ نماید .

تابعیت مضاعف که پیشتر در باب ان صحبت شد بدین معناست که در صورتی که شخصی همزمان 2 یا چند تابعیت داشته باشد و یا با حفظ تابعیت قدیم تابعیت جدید دیگری را کسب نماید تابعیت مضاعف نامیده می شود که کشور ترکیه بر خلاف بسیاری از کشورها تابعیت مضاعف را پذیرفته است.

لذا در صورتیکه فرزندی در خاک کشور ترکیه متولد شود در صورتیکه والدین وی اقامت و تابعیت ترکیه را نداشته باشند فرزند می تواند علاوه بر اینکه تابعیت پدر و مادر خود را اخذ مینماید تابعیت ترکیه را نیز کسب کند.

  

شرط اقامت ترکیه از طریق کار این است که یک شرکت ترکیه ای یا بعبارتی یک کارفرمابه شمایک پیشنهاد کاری دهد.

برای کسب این جاب افر، شما باید تخصص ویژه ای داشته باشید و در زمان ارائه جاب افر شرکت ترکیه ای به شما، نباید شخصی که شهروندی ترکیه و تخصص شما را دارد ان کاررا بتواند انجام دهد.

درنتیجه در حال حاضر شانس یافت کار در کشور ترکیه کم است.

اما در صورت اخذ اقامت کاری ترکیه و اقامت بمدت چندسال میتوان اقامت دائم و سپس تابعیت ترکیه رااخذ نمود.

پس راه ممکن جهت دریافت اقامت کاری در ترکیه، ثبت شرکت است.

اقامت دایم ترکیه و سپس پاسپورت ترکیه به خارجیانی داده می شود که بیش از 5 سال اقامت کاری در ترکیه داشته اند و بیمه انها توسط کارفرما مرتب پرداخت شده است.

برای اخذ اقامت کاری 2راه وجود دارد

یا ثبت شرکت و فعال نشان دادن شرکت در این 5 سال و با استخدام افراد ترک در این شرکت و یا استخدام شدن در یک شرکت معتبریابا ثبت شرکت ترک مطابق ضوابط خواسته شده توسط سازمان کار و امور اجتماعی ترکیه

 

1-ثبت شرکت در ترکیه یا کارافرینی در ترکیه:

ثبت شرکت در ترکیه یکی از راههای اخذ اقامت ترکیه است.جهت ثبت شرکت نیاز به یک بیزینس پلن قوی با توجیه اقتصادی بالا میباشد که بتواند توسط اداره کار ترکیه تایید شده و مجوز کسب کند.

ثبت شرکت در ترکیه به دلایلی از جمله:

دسترسی به بازارهای اروپایی

بازار خوب

فضای رقایتی

مالیات پایین

بسیار روش خوبی است.

همچنین دراین روش هم پس از گذشت 5 سال میتوان اقامت دائم دریافت نمود اما لازمه ان اینست که در این 5 سال شرکت شما فعال بوده و مالیات پرداخت کرده باشد.

2- خرید ملک در ترکیه:

این نوع اقامت چندسال است که به خریداران املاک در ترکیه طبق قوانین سابق (قانون متقابلیت) حق خرید مستقلات در ترکیه که به (اتباع اتحادیه اروپا و آمریکا) ارئه میشده و با توجه به تصویب قانون جدید در ارایه حق خرید املاک به دارندگان پاسپورت ایرانی، نیز اعطا میگردد.

برای گرفتن این نوع اقامت، نیازی به ثبت شرکت در ترکیه نبوده و علاوه براینکه هزینه ای جهت ثبت و نگهداری شرکت پرداخت نخواهید کرد، در صورت خرید ملک شاهد افزایش قیمت و سود سرمایه گذاری در بخش املاک ترکیه نیز خواهید شد.

پروسه دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه پس از دریافت سند و رعایت ضوابط مربوط به اخذ اقامت خریداران خانه، ممکن خواهد بود.

  

ازدواج با فردی که شهروند ترکیه یا مقیم دائم ترکیه است (فرد نباید پناهنده باشد ) میتواند منجر به اخذ اقامت ترکیه گردد. اما باید اثبات شود که هدف واقعاازدواج بوده و صوری نیست. لذا در ابتدا یک اقامت 3 تا 5 ساله به فردداده میشود که پس از ان میتواند جهت دریافت پاسپورت ترکیه درخواست دهد.

 

برای گرفتن اقامت ترکیه از طریق تحصیل لازم است که فرد اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های ترکیه و ارائه مدارک مورد درخواست دانشگاه از قبیلIELTS,TOMER,ALES,TOEFL,GRE که در هر دانشگاه متفاوت می باشد، را داشته باشد. پس از اخذ پذیرش از دانشگاههای ترکیه ، اداره امنیت به شما اقامت دانشجویی ترکیه با اعتبار 1 سال را می دهد که تا زمان اتمام تحصیل قابل تمدیداست.

تحصیل در ترکیه در سه مقطع لیسانس- فوق لیسانس و دکتری و پزشکی و دندانپزشکی ممکن است تنها باید دقت نمود که دانشگاه مورد تحصیل مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت ایران باشد.

زبان تدریس دانشگاه های ترکیه انگلیسی ، فرانسوی ، ترکی و آلمانی است . داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها از الزامات تحصیل در ترکیه است.

مدت زمان مقطع لیسانس 4 سال-فوق لیسانس 2 سال-مقطع دکتری 4 سال و دوره پزشکی 4 سال است.

دانشگاه های معتبر ترکیه که مورد تایید وزارت علوم ایران هستند:

دانشگاه حاجت تپه
دانشگاه آنکارا
دانشگاه چوکوروا
دانشگاه آتاتورک
دانشگاه دوکوزایلول
دانشگاه بیلکنت
دانشگاه خاورمیانه
دانشگاه فنی استامبول
دانشگاه بوغازیچی
دانشگاه آناتولی
دانشگاه اژه
دانشگاه کارادنیز
دانشگاه مرمره
دانشگاه فنی ییلدیز
دانشگاه معمار سینان
دانشگاه استانبول
دانشگاه غازی

 

پناهندگی از جمله راههای نامطلوب مهاجرت به ترکیه یا هرکشور دیگری میباشد.پناهندگی خطرات زیادی دارد علاوه بران افراد پناهنده از وضعیت مطلوب زندگی در کمپ ها برخوردارنیستند و از حداقل حقوق برخوردارند.بهتراست حتی الامکان سعی شود از طرق قانونی و امن جهت مهاجرت به ترکیه اقدام نمود.

  

پاسپورت ترکیه دارای رتبه 49 در دنیااست و دارندگان پاسپورت ترکیه میتوانند به 107 کشور بدون ویزا سفرکنند.

 

سخن آخر

مهاجرت به ترکیه و اعم راههای ان در این مقاله مورد بررسی علمی قرار گرفت و از مجموع مطالبی که گفته شد می توان گفت کشور ترکیه  کشوری توسعه یافته  و دارای موقعیت جغرافیایی مناسبی است .

در صورت نیاز به مشاوره در باب مهاجرت به ترکیه از راههایی همچون تحصیل در ترکیه ، کار در ترکیه ، خرید ملک در ترکیه ، سرمایه گذاری در ترکیه ، پناهندگی در ترکیه و … می توانید با مشاورین مجرب و کارشناسان ما در  سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی   تماس حاصل فرمایید.