اعزام دانشجو به امارات

مهاجرت اعزام دانشجو به امارات، شرایط تحصیل در امارات و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی امارات را در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار خواهیم داد. آیا کشور امارات انتخاب مناسبی است برای تحصیل؟ آیا می توان پس از تحصیل در امارات، در این کشور اقامت گزید؟

کشور امارات، کشوری عربی است که به واسطه دلارهای نفتی که به سوی آن سرازیر می شود توانسته است گوی سبقت را از دیگر کشورهای منطقه برباید و توانسته در چند سال اخیر به پیشرفت های چشمگیری دست یابد.

امید است در این مقاله بتوانیم به سوالات شما سروران عزیز پیرامون اعزام دانشجو به امارات پاسخ روشنی بدهیم. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی در این خصوص، می توانید با کارشناسان ما در سازما ن حقوقی مهاجرتی دکتر سعیدمحمدی  تماس حاصل فرمایید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

اعزام دانشجو به امارات و  سازما ن حقوقی مهاجرتی دکتر سعیدمحمدی

کشور امارات با توجه به پیشرفت چشمگیری که در طی سال های اخیر به آن دست یافته مقصد برخی از دانشجویان و دانش آموزان در مقاطع مختلف خواهد بود.

چرا که در آن مدارس و کالج هایی به نمایندگی از دانشگاه ها و موسسات علمی و آموزشی معتبر در دنیا وجود دارد که علاوه بر تحصیل در محدوده ای نزدیک به ایران از تحصیل در دانشگاه های معتبر برخوردار خواهید بود.

سازما ن حقوقی مهاجرتی دکتر سعیدمحمدی با داشتن کادری مجرب و دفاتر متعدد در ایران و سایر نقاط دنیا آماده خدمات رسانی به شما عزیزان در زمینه اعزام دانشجو به امارات و دیگر کشورهای دنیا می باشد.

مهاجرت روش های مختلفی دارد و تنها یکی از آن ها تحصیل است. چنانچه قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید، توصیه می کنیم ابتدا شرایط تحصیل در کشورهای مختلف دنیا را بررسی کنید و سپس تصمیم گیری نمایید. تحصیل در خارج از کشور هزینه بر است بنابراین بهتر است دقت داشته باشید که سرمایه خود را در کجا صرف می کنید و در ازای آن چه چیزی به دست می آورید.

ممکن است بتوانید با هزینه ای حتی کمتر از هزینه تحصیل در امارات، در کشور های برتر دنیا و بهترین دانشگاه ها تحصیل نمایید، از این رو پیش از انتخاب مقصد تحصیل خود حتما مقالات دیگر وبسایت در خصوص تحصیل در کشورهای دیگر را نیز مطالعه نمایید.

اعزام دانشجو به امارات و شرایط عمومی آن

امارات متحده عربی با اسم مخفف (United Arab Emirates) UAE شناخته می شود که جمعیتی در حدود 9 میلیون نفر را در خود جای داده است. آشنایی با این کشور برای متقاضیان تحصیل در امارات خالی از لطف نیست، از این رو در این بخش به این موضوع پرداخته شده است.

امارات متحده عربی در سال 1971 تاسیس شده است. این کشور ثروتمند مساحتی در حدود 83،600 کیلومتر مربع دارد که تنها درصد کمی از آن قابلیت کشت و زرع را دارد. امارات از 7 قسمت شیخ نشین تشکیل شده که پایتخت آن ابوظبی است.

7 شهر شیخ نشین آن عبارتند از دبی، شارجه، عجمان، راس الخیمه، ام القوین، فجیره و ابوظبی است. هر یک از امیران این مناطق آزادی عمل دارند به طوری که پادشاه منطقه خود هستند ولی در کل تحت لوای یک پرچم و یک خلیفه کشور اداره خواهد شد.

در حال حاضر شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان رئیس دولت است. امارات را درصدی کمی از بومیان تشکیل می دهند و امروزه مردمان بسیاری ازمناطق گوناگون مثل ایران، هند و سایر کشورها در آن سکونت دارند. امارات متحده عربی در سال های نه چندان دور توانسته است با تولید بالای نفت خام و فروش آن در بازارهای بین المللی زمینه رشد و توسعه خود را فراهم آورد به طوری که از لحاظ ساخت و ساز و بناهای حیرت آور زبان زد همگان است. امارات در سالیان گذشته بیابانی بیش نبوده در حالی که امروزه از چنان پیشرفت و ترقی برخوردار شده که همگان آن را می ستایند.

بخش عمده امارات زمین های لم یزرع است و قابلیت کشت ندارند همین امر سبب شده تا امارات برای برطرف سازی نیازهای خود در زمینه کشاورزی واردات انجام دهد در صورتی که با اهمیت ترین کلای صادراتی آن ها نفت و منابع زیر زمینی است.

امارات در این سال ها با ساخت بناهای بلند مرتبه اسم خود را بر سر زبان ها نهاده و این پیشرفت به اینجا ختم نمی شود چرا که اماراتی ها از طریق دریا هم پیشروی کرده اند و شهرک هایی را روی آب بنا نهاده اند. شیخ نشینان عرب در امارات قوانین تجاری را به گونه ای وضع کرده اند که زمینه صادرات و واردات از مبدا امارات به خوبی انجام پذیرد چرا که دارای اسکله های تجاری بی شماری هستند. آب و هوا در اکثر مناطق امارات گرم و بیابانی است و معمولا از مناطق صاف و هموار بیابانی برخوردار است.

 

اعزام دانش آموز به مدارس امارات

تحصیل در امارات در مقاطع قبل از دانشگاه به 3 بخش تقسیم می شود. مقطع دبستان که معمولا از پایان پنج سالگی شروع می شود و تا سن دوازده سالگی ادامه خواهد داشت. بعد از مقطع دبستان، دانش آموزان وارد مقطع راهنمایی می شوند و از سن دوازده سالگی به مدت سه سال در این مقطع تحصیل می کنند سپس وارد مقطع دبیرستان می شوند و طول مدت تحصیل دانش آموزان سه سال خواهد بود.

زبان تدریس در مدارس دولتی امارات عربی بوده ولی در مدارس خصوصی و بین المللی دروس به زبان انگلیسی هم تدریس می شود. در امارات مدارس بین المللی اکثرا از سیستم آموزشی بریتانیا پیروی می کنند و در این بین مدارس خصوصی زیادی وجود دارند.

هزینه تحصیل در مدارس امارات برای اتباع داخلی رایگان است ولی اتباع خارجی باید هزینه های تحصیل را پرداخت نمایند.

هزینه تحصیل در مدارس امارات بستگی به امکانات این مدارس و در شهرهای مختلف متغیر است ولی به طور میانگین برای این مدارس سالانه بین 30 تا 40 هزار درهم امارات می باشد.

اعزام دانشجو به امارات در مقطع کارشناسی

برای اعزام دانشجو به امارات در مقطع کارشناسی باید دیپلم دوازده ساله داشته باشید و به تایید اداره آموزش و پرورش امارات برسد.

برای تحصیل در این مقطع انتخاب های زیادی پیش روی متقاضیان است چراکه دانشگاه های بین المللی که در امارات نمایندگی دارند را می توان انتخاب کرد و پس از گذراندن چند ترم به شعبه اصلی آن انتقال یافت و ادامه تحصیلات را در آن کشور ادامه داد و ضمن برخورداری از تحصیل در دانشگاه معتبر، در کشوری بهتر از لحاظ آب و هوایی تحصیل نمود.

در امارات قبلا دانشجویان اجازه کار نداشتند ولی در چند سال گذشته شرایط کار فراهم شده و دانشجویان می توانند بر اساس رزومه، توانایی های خود و سطح زبان خود کار پاره وقت بیابند و به این صورت قسمتی از هزینه های خود را تأمین نمایند.

هزینه های تحصیل در این مقطع به رشته و شهر بستگی دارد ولی به طور میانگین بین 8 تا 20 هزار دلار خواهد بود.

اعزام دانشجو به امارات در مقطع کارشناسی ارشد

برای اعزام دانشجو به امارات در مقطع کارشناسی ارشد لازم است شخص مدرک کارشناسی خود را به تایید مراجع ذی صلاح اماراتی برساند و پس از آن اقدام به پذیرش و تحصیل نماید. طول دوره تحصیل بین یک تا سه سال است و در پایان دوره دانشجو باید از پایان نامه خود دفاع نموده و مدرک خود را دریافت نماید. در طول این دوره همانند مقطع لیسانس دانشجویان با توجه به توانایی های خود و سطح زبان خود می توانند کار کنند و قسمتی از هزینه های زندگی خود را از این طریق تأمین کرده و در نتیجه آن هزینه های کلی را کاهش دهند.

هزینه های تحصیل در مقطع فوق لیسانس برای رشته های مختلف، متفاوت خواهد بود ولی به طور میانگین بین 9 تا 20 هزار دلار در سال خواهد بود.

اعزام دانشجو به امارات در مقطع دکتری

برای اعزام دانشجو به امارات در مقطع دکتری، ابتدا باید شخص متقاضی رزومه قوی از طول تحصیل خود، به خصوص درمقطع فوق لیسانس داشته باشد و پس از آن برای اخذ پذیرش همانند اکثر نقاط دنیا توجه یک استاد راهنما را به خود جلب نماید و از سوی این استاد جواز حضور در این مقطع را کسب کند. بدیهی است که در طول دوره تحصیل این استاد راهنما است که پروژه یا پایان نامه دانشجو را راهنمایی می کند و به همین جهت رزومه متقاضی باید به گونه ای هم سو با فعالیت های استاد راهنما باشد.

در مقطع دکتری دانشجویان بیشتر روی پروژه ها و مباحث علمی و تحقیقاتی متمرکز می شوند و در آخر این تحقیقات بخشی از پایان نامه یا تز دکتری آن ها خواهد بود. طول دوره تحصیل در این مقطع متفاوت است ولی به طور عادی حدود 3 تا 4 سال به طول می انجامد. در این دوران تحصیلی، فرد دانشجو می تواند کار کند و هزینه های خود را کاهش دهد.

اعزام دانشجو به امارات و دانشگاه های برتر امارات

برای اعزام دانشجو به امارات باید به این نکته توجه کرد که دانشگاه های موجود در امارات قابل تایید وزارت مربوطه در ایران هستند یا خیر. برای رشته های پزشکی باید به دنبال تاییدیه دانشگاه مورد نظر در سایت وزرات بهداشت بود و برای رشته های مهندسی باید به دنبال تاییدیه در سایت وزرات علوم باشید. ممکن است این تاییدیه ها زمان اقدام کردن در لیست وزرات خانه های مربوطه ایران باشند یا نباشند و یا در ادامه تحصیل به این لیست اضافه شوند یا حذف شودند؛ در این صورت عطف قانون مصوب با دانشجو بر خورد خواهد شد.

ولی نکته ای که حائز اهمیت است این است که در بدو ورود این مسائل بررسی شود. دانشگاه های متعددی از سراسر دنیا در امارات شعبه دارند.

لیستی از دانشگاه های برتر امارات در زیر ارائه شده است.

دانشگاه NYU ابوظبی

دانشگاه کانادایی دبی

دانشگاه آمریکایی دبی

دانشگاه عجمان

دانشگاه انگلیسی دبی

دانشگاه زاید

دانشگاه خلیفه امارات

دانشگاه گلف

اعزام دانشجو به امارات و هزینه های تحصیل در امارات

هزینه های تحصیل در امارات یا هر جای دیگر در دنیا به عوامل و شرایط مختلفی از قبیل شهر، نوع دانشگاه یا کالج و رشته تحصیلی بستگی خواهد داشت. بدیهی است که رشته هایی مثل پزشکی و دندانپزشکی در مقایسه با دیگر رشته ها از هزینه های بالا تری برخور دارند چرا که بعضا در این رشته ها درس های عملی تدریس می شود و هزینه مواد مصرفی در این نوع درس ها و آزمایشگاه ها بالاتر است.

بعضی از این موسسات آموزشی شرایط متفاوت تر و امکانات بیشتری ارایه می دهند که واضح است هزینه تحصیل در این نوع موسسات بالاتر باشد.

گاهی اوقات و در صورت لزوم دانشگاه ها به دانشجویان خود وام دانشجویی اعطا خواهند کرد و بدین ترتیب در بعضی از مواقع می توان روی بعد مالی این وام ها حساب باز کرد. ولی طبق آنچه درقسمت های قبلی مقاله اعزام دانشجو به امارات ذکر کردیم

هزینه تحصیل

دانشجویان علاوه بر هزینه های تحصیل باید بتوانند هزینه های زندگی در امارات را نیز تأمین نمایند. هزینه های زندگی در شهرهای مختلف هر کشوری متفاوت است و این قاعده برای امارات هم صدق می کند. این موضوع که هزینه زندگی در یک کشور چقدر است، بازهم به نوع و سبک زندگی اشخاص بستگی دارد. افراد مختلف، در شرایط مختلف رفتارهای گوناگونی از خود بروز می دهند که یکی از آن ها هزینه های زندگی است. بدیهی است که در ابتدای امر به دلیل نا آشنایی با محیط و ناشناخته بودن اطراف خود، گاهاً هزینه های بیشتری پرداخت کنید ولی در مواقع مشابه بعد از آن متوجه این هزینه های اضافی خواهید بود و از آن جلوگیری خواهید کرد.

به عنوان مثال شاید در ابتدای امر شخص دانشجو از این موضوع نا آگاه باشد که فروشگاه های مرکز شهر یا رستوران های مرکز شهر از قیمت های نسبتا بالاتری نسبت به مناطق دیگر بر خوردار باشند.

 

اعزام دانشجو به امارات و بورسیه های تحصیلی

دریافت بورسیه تحصیلی در امارات از دانشگاه های بین المللی میسر است. ولی در این دانشگاه ها رقابت بر سر این بورسیه ها زیاد است چون علاوه بر پوشش دادن هزینه های تحصیل شخص متقاضی از دانشگاهی بین المللی فارغ التحصیل خواهند شد که مدرکی معتبر در جوامع مختلف دارد. این خود دلیل محکمی برای رقابت بر سر بهترین دانشگاه های دنیا است که اشخاص می توانند به واسطه داشتن شرایط مساعد به صورت رایگان یا با تخفیف های اعلام شده تحصیل کنند. در بعضی از دانشگاه های بین المللی در امارات برای تشویق دانشجویان شرایطی را در نظر گرفته اند که بیشتر شامل دانشجویان غیر اماراتی است.

مثلا 50 دانشجوی برتر در هر رشته را از پرداخت 100% شهریه معاف می کنند یا نفراتی که تخفیف کامل شهریه شامل حالشان نمی شود در صورت داشتن نمرات خوب و بالاتر از حد نصاب شامل 50% تخفیف در پرداخت شهریه دانشگاه می شوند. این کار باعث افزایش اعزام دانشجو به امارات متحده عربی می شود و دانشجویان خارجی بیش از پیش تشویق به تحصیل در مقاطع مختلف در امارات می شوند.

اعزام دانشجو به امارات و پذیرش تحصیلی

از آنجا که اعزام دانشجو به امارات در شرایط کنونی سرعت گرفته است؛ باید به این نکته توجه کرد که برای تحصیل در دانشگاه های بین المللی امارات که شعبه ای از دانشگاه های معتبر آمریکایی، کانادایی، انگلیسی، استرالیایی و دیگر کشورهای اروپایی است باید به زبان انگلیسی تحصیل کنید و این بدان معنی است که نیازمند مدرک زبان انگلیسی آیلتس و در بعضی مواقع تافل خواهید بود. پس اشخاص متقاضی به تحصیل در امارات بهتر است نمره آیلتس 6 را داشته باشند و علاوه بر آن مدارک مورد نیاز زیر را برای اخذ پذیرش فراهم نمایند. بعضا در برخی از دانشگاه ها یا مدارس متقاضی باید حداقل مبلغ تعیین شده را به عنوان پیش پرداخت، پرداخت نماید پس از فراهم کردن مدارک مورد نیاز دانشگاه یا مدارس، پذیرش صورت می گیرد و نامه پذیرش به شخص متقاضی داده خواهد شد. برخی از مدارک مهم که در زمان پذیرش مورد نیاز می باشد، در لیست زیر عنوان شده است.

فرم تکمیل شده درخواست

مدارک تحصیلی ترجمه شده

گذرنامه معتبر

مدرک زبان

عکس رنگی متقاضی

اعزام دانشجو به امارات و ویزای تحصیلی

یکی دیگر از مقدمات اعزام دانشجو به امارات اخذ ویزای تحصیلی امارات است. ویزای تحصیلی امارات پس از فراهم نمودن مدارک مورد نیاز به دو صورت قابل دریافت است. در حالت نخست فوری و حالت دوم به صورت عادی قابل اخذ است. در حالت فوری پروسه رسیدگی و بررسی شرایط و پرونده حدود سه هفته و برای رسیدگی به صورت عادی حدود شش هفته خواهد بود. لازم به ذکراست که مدت زمان های اعلام شده دقیق نیست و بعضا این زمان کاهش یا افزایش خواهد داشت. مدت زمان رسیدگی به این پرونده ها به زمان اقدام کردن برای موسسات آموزشی مختلف و فصول مختلف سال بستگی دارد زیرا در بعضی از مواقع سال سفارت امارات شلوغ بوده و مدت زمان رسیدگی به پرونده ها افزایش خواهد داشت. مدت اعتبار ویزای تحصیلی امارات حداکثر 1 سال می باشد و اگر طول دوره تحصیلی شما بیشتر است، باید هر سال جهت تمدید آن اقدام نمایید. برای اعزام دانشجو به امارات و اخذ ویزای آن مدارکی مورد نیاز است به شرح زیر است.

اصل گذرنامه و کپی آن

پرداخت هزینه تحصیل و صدور ویزا

پرینت حساب

دوازده قطعه عکس رنگی

نامه پذیرش از دانشگاه

مدارک تحصیلی قبلی

اثبات فراهم بودن مکان زندگی در امارات

اعزام دانشجو به امارات و زمان اعزام دانشجو به امارات

برای اعزام دانشجو به امارات و شروع تحصیل، دانشگاه ها در امارات در طول سال 2 بار ورودی جدید خواهند داشت. این زمان در اول سپتامبر و اول ژانویه خواهد بود. آن دسته از عزیزانی که قصد دارند در امارات تحصیل نمایند باید این زمان ها را مد نظر داشته باشند و قبل از آن برای اخذ پذیرش اقدام نمایند، چرا که پروسه بررسی مدارک تحصیلی و پروسه اخذ ویزا به این مدت زمان اضافه خواهد شد و عملا متقاضی زمان را از دست خواهد داد.

به غیر از این دو نوبت پذیرش، مانند بعضی از کشورهای اروپایی زمان دیگری در دسترس نیست و بعضاً نزدیک شروع مدارس و دانشگاه ها سفارت امارات شلوغ تر شده و پروسه اخذ ویزا طولانی تر می شود.

لذا توصیه می شود از چندین ماه پیش تر به انضمام مدت زمان اخذ ویزا و پذیرش اقدام نمایید. حتی در بعضی مواقع می توان برای ترم بعد هم اقدام به پذیرش کرد.

اعزام دانشجو به امارات و بررسی ویزای همراه

یکی از مواردی که در هنگام اعزام دانشجو به امارات همواره به آن توجه می کنیم موضوع امکان همراهی خانواده با متقاضی می باشد. برای هر نوعی از مهاجرت کردن موضوع همراهان وابسته به متقاضی حائز اهمیت است.

در بعضی از کشورها به دلیل عدم اجازه همراه شدن همسر و فرزندان، شخص متقاضی از تصمیم خود منصرف شده و به دنبال راه چاره خواهد بود. چرا که نه می تواند از تحصیل منصرف شود و نه می تواند از خانواده خود دور شود. خوشبختانه کشور امارات در این موضوع انعطاف بیشتری به خرج می دهد و همسر و فرزندان زیر 18 سال را می توان با خود همراه کرد. ولی باید به این نکته توجه کرد که شخص متقاضی باید از شرایط مالی خوبی برخوردار باشد چرا که پرینت حساب بانکی باید ارایه کند و اثبات کند که هزینه لازم برای الحاق خانواده خود را داراست.

این موضوع در کنار شرایط جغرافیایی امارات که فاصله چندان دوری با ایران ندارد باعث شده امروزه برخی هموطنان برای تحصیل رهسپار امارات شوند.

اعزام دانشجو به امارات و وضعیت اقامت پس از تحصیل

اعزام دانشجو به امارات و تحصیل در امارات به خودی خود، باعث اخذ اقامت بلند مدت نمی شود و برای این منظور، متقاضیان پس از تحصیل باید به دنبال کار باشند و نوع ویزای خود را از تحصیلی به کاری تبدیل کنند تا از این طریق بتوانند در کشور امارات اقامت گزینند.

نرخ بیکاری در امارات بسیار پایین است همچنان که در نمودار زیر مشاهده می فرمایید. پس شرایط کار کردن پس از تحصیل تا حدود زیادی فراهم است ولی این نکته را باید درک کرد که علی رغم نرخ بیکاری بسیار پایین در امارات متحده عربی، زبان رسمی این کشور ثروتمند عربی است و برای کار کردن دراین کشور دانستن آن ضروری است.

پس دانستن زبان عربی نه برای تحصیل بلکه برای کار و زندگی کردن در امارات لازم است چرا که در حین تحصیل هم برای ارتباط برقرار کردن با افراد مختلف و زندگی اجتماعی بدان وابسته خواهید بود.

امارات از سال 2010 تا سال 2018 سیر نزولی بیکاری را تجربه کرده است به طوری که در سال 2017 به نرخ 1.7 رسیده است و این مهم را مدیون منابع عظیم زیر زمینی خود است.

 

به این نکته توجه داشته باشید که کشور امارات، مهاجر پذیر نمی باشد و قوانین سختی برای اخذ اقامت دائم و تابعیت دارد. به گونه ای که هیچ برنامه خاصی برای اعطای اقامت دائم به دارندگان اقامت کاری در این کشور وجود ندارد و تنها تا زمانی که شخص در این کشور در استخدام باشد، مجور اقامت خواهد داشت و در صورتی که نتواند شغل خود را حفظ کند باید از امارات خارج شود. همچنین شخص برای حفظ اقامت خود باید حداقل 6 ماه از سال را در این کشور حضور داشته باشد.

برای اخذ تابعیت امارات نیز شخص باید حداقل 30 سال در این کشور اقامت داشته باشد و اجازه داشتن دو تابعیت به افراد داده نمی شود، بنابراین برای اخذ تابعیت امارات باید تابعیت قبلی خود را لغو نمایید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

 

اعزام دانشجو به امارات در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گرفت. نکته مهمی که در مورد اعزام دانشجو به امارات وجود دارد این است که علی رغم فاصله نزدیک کشور امارات به ایران و نیز داشتن شرایط مطلوب جهت همراهان متقاضی، هزینه تحصیل در امارات نسبت به کشور های خوش آب و هوا و پیشرفته اروپایی بیشتر است و همچنین شرایط کاریابی و تبدیل ویزای تحصیلی به کاری به دلیل عدم وجود صنایع مختلف، سخت خواهد بود و در اکثر مواقع نیازمند تسلط داشتن به زبان عربی است.

بنابراین توصیه می شود پیش از اقدام شرایط تحصیل در کشورهای برتر دنیا همچون اتریش، آلمان و کانادا را نیز بررسی کنید. چرا که گاهی اوقات با صرف هزینه ای کمتر می توان از ابتدا در بهترین کشورهای دنیا اقامت گزید.

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم پاسخگوی سوالات ذهنی شما پیرامون اعزام دانشجو به امارات باشیم. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی، می توانید با کارشناسان ما در این امر تماس تلفنی حاصل فرمایید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

همچنین شما می توانید در انتهای مقاله، در بخش دیدگاه ها سوالات و نظرات خود را مطرح فرمایید تا در اولین فرصت کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.