خرید ملک در ایتالیا

خرید ملک در ایتالیا، شرایط اخذ اقامت ایتالیا از طریق خرید ملک و مراحل قانونی خرید ملک در کشور ایتالیا در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار خواهد گرفت. آیا از طریق خرید ملک می توان اقامت ایتالیا را اخذ نمود؟ مراحل قانونی خرید ملک در کشور ایتالیا به چه ترتیب است؟ هزینه های خرید ملک یا اجاره ملک در ایتالیا چقدر است؟ متقاضیان سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق خرید ملک در این کشور ممکن است سئوالاتی نظیر آنچه مطرح شد در ذهن داشته باشند، امید است با مطالعه این مقاله که توسط کارشناسان سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی تهیه و تدوین شده است، به ابهامات شما پاسخ داده شود. درصورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاورین سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی تماس گرفته و مشاوره تلفنی رایگان دریافت دارید.

نگاهی کوتاه بر شرایط خرید ملک در ایتالیا

خرید ملک در ایتالیا و شرایط عمومی آن

خرید ملک در ایتالیا به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی این کشور جذابیت های فراوانی می تواند داشته باشد. این شبه جزیره با مساحتی حدود ۳۰۱،۳۵۳ کیلومتر مربع و با جمعیتی حدود ۵۹،۴۳۳،۷۴۴ نفر در جنوب اروپا واقع شده و آب و هوای مدیترانه ای دارد. ایتالیا به واسطه جاذبه های توریستی و باستانی فراوانی که دارد همواره جزو کشورهایی بوده که به خصوص از سوی هموطنان ما مورد توجه جهت مهاجرت بوده است اما باید به این نکته توجه نمود که خرید ملک منجر به اخذ اقامت ایتالیا نمی شود.

با توجه به شاخص های اقتصادی در ایتالیا و نرخ بیکاری در این کشور که در سال های اخیر به نسبت بالا بوده است بهتر است با کمی تأمل و مطالعه در این خصوص به سرمایه گذاری در ایتالیا از راه خرید ملک اقدام نمود. در ایتالیا انواع ملک وجود دارد و با توجه به نیاز خود می توانید یک خانه ویلایی یا یک آپارتمان را جهت خرید ملک در ایتالیا انتخاب نمایید.

خرید ملک در ایتالیا و اخذ اقامت ایتالیا

خرید ملک در ایتالیا برای افرادی که قصد اخذ اقامت ایتالیا از طریق خرید ملک را دارند گزینه مناسبی نمی باشد، چرا که این کشور مانند بسیاری از کشورهای دیگر به واسطه خرید ملک اقامت ایتالیا را اعطا نمی کند. در این خصوص معدود کشورهایی هستند که می توان با خرید ملک در آن کشور ها اقامت اخذ نمود، در این مهم می توان به خرید ملک در پرتغال و یا خرید ملک در اسپانیا را اشاره نمود.

اما هر فرد خارجی می تواند در ایتالیا ملک خریداری نماید و تنها شرط برای انجام این امر آن است که یک اقامت بلند مدت در ایتالیا داشته باشد و این اقامت می تواند به واسطه تحصیل در ایتالیا و یا کار در ایتالیا باشد. با توجه به اینکه ایتالیا عضو شنگن می باشد علاقه مندان به زندگی در ایتالیا می توانند با داشتن اقامت سایر کشورهای اروپایی عضو شنگن نیز به راحتی به ایتالیا رفت و آمد داشته باشند.

خرید ملک در ایتالیا و استانداردهای سرمایه گذاری در ایتالیا

زمانی که شخص متقاضی قصد سرمایه گذاری در ایتالیا را دارد، بایستی اطلاعات کاملی در خصوص استانداردهای اقتصادی مؤثر در کشور ایتالیا را در نظر گرفته تا با خیالی آسوده در خصوص خرید ملک در ایتالیا اقدام نماید. از مهم ترین استانداردهای سرمایه گذاری در ایتالیا شاخص مصادره اموال و کنترل فساد در ایتالیا می باشد که در ادامه بررسی شده است.

خطر مصادره اموال در ایتالیا

مصادره اموال به این معنی است که دولت کشور میزبان این امکان را داشته باشد تا بنا به دلایل متفاوت سرمایه افراد را مصادره نماید این دلایل می تواند در مواردی نظیر تحریم های جهانی آن کشور یا تغیر رژیم در کشور مقصد باشد. این شاخص بین نمره ۱ تا ۷ می باشد و هرچقدر این عدد بزرگتر باشد ریسک انجام سرمایه گذاری در آن کشور بالاتر می باشد. در ایتالیا شاخص مصادره اموال از سال ۲۰۱۴ روی عدد ۱ ثابت می باشد

از دیگر استاندارهای مهم در امر خرید ملک در ایتالیا شاخص کنترل فساد در ایتالیا می باشد. این شاخص عنوان می دارد که میزان سوء استفاده از قدرت جهت نیل بر اهداف شخصی و مبارزه با این پدیده در ایتالیا به چه ترتیب است. هر چه این عدد بیشتر باشد بیان گر کنترل بهتر فساد می باشد. با توجه به بررسی که بانک جهانی اقتصاد از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۱۷ انجام داده است این پارامتر به صورت میانگین ۰٫۲۹ می باشد و در بهترین سال خود در سال ۲۰۰۰ روی عدد ۰٫۷۳ قرار داشت و در کمترین مقدار خود در سال ۲۰۱۴ روی عدد ۰٫۰۳- قرار گرفت. با مطالعه نمودار زیر می توانید در این خصوص اطلاعات بهتری کسب نموده و به دنبال آن با توجه به جدولی که بعد از نمودار ارائه می گردد این شاخص را در ایتالیا با برخی دیگر از کشور های عضو شنگن مقایسه نمایید.

خرید ملک در ایتالیا و شاخص های اقتصادی مهم

خرید ملک در ایتالیا را پس از بررسی استانداردهای مهم سرمایه گذاری در ایتالیا بایستی از منظر شاخص های مهم اقتصادی در این کشور نیز بررسی کرد.

رشد قیمت ملک در ایتالیا

یکی از مهم ترین شاخص های سرمایه گذاری در ایتالیا رشد قیمت ملک در این کشور می باشد. همان گونه که در نمودار زیر می توانید مشاهده کنید، رشد قیمت ملک در ایتالیا در سال های اخیر فراز و نشیب فراوانی داشته است و از سال ۲۰۱۸ رو به کاهش می باشد.

نرخ تورم در ایتالیا

از دیگر پارامترهای مهم و تأثیر گذار در خصوص خرید ملک در ایتالیا شاخص نرخ تورم در ایتالیا می باشد. منظور از نرخ تورم عبارت است از تغییر در شاخص قیمت مصرف کننده در بازه زمانی مشخص، این شاخص در ایتالیا در بالاترین حد خود در سال ۱۹۸۰ روی عدد ۲۱٫۱ درصد قرار داشت و در کمترین مقدار خود روی ۰٫۱- در سال ۲۰۱۶ قرار گرفت در نمودار زیر می توانید در خصوص این شاخص مهم اقتصادی در ایتالیا اطلاعات دقیق تری کسب نمایید.

خرید ملک در ایتالیا و واجدین شرایط خرید ملک

افرادی که اقامت طولانی مدت بیشتر از ۶ ماه در ایتالیا دارند و می توانند در ایتالیا حساب بانکی باز کنند واجد شرایط خرید ملک در ایتالیا می باشند. این اقامت طولانی ایتالیا می تواند اقامت تحصیلی ایتالیا و یا اقامت کاری ایتالیا باشد. همچنین افرادی که ویزای توریستی ۵ ساله ایتالیا را داشته باشند و در هربار ورود به ایتالیا اجازه ۹۰ روز سکونت در ایتالیا را داشته باشند می توانند در ایتالیا ملک خریداری نمایند و باید این نکته را در نظر داشته باشند که این خرید ملک برای آنها منجر به اخذ اقامت ایتالیا نمی شود. نکته جالب توجه در ایتالیا این است که بیشتر بانک های این کشور به خارجیانی که قصد خرید ملک در ایتالیا را دارند وام پرداخت می نمایند.

خرید ملک در ایتالیا و مراحل قانونی خرید ملک در ایتالیا

خرید ملک یک پروسه حقوقی می باشد و بهتر است برای ادامه این روند یک وکیل آشنا به خرید ملک در ایتالیا استخدام شود. خرید ملک در ایتالیا پس از طی مراحل قانونی زیر امکان پذیر می باشد.

مرحله ۱: دریافت کد مالی

دریافت CODICE FISCALE یا کد مالی مانند بازکردن حساب بانکی از الزامات می باشد و این کد در صورت بروز مشکل در حین معامله لازم می باشد، این کد شناسایی بر مبنای نام خانوادگی، نام، محل تولد و تارخ تولد ایجاد می شود.

مرحله ۲: افتتاح حساب بانکی

جهت خرید ملک در ایتالیا باز کردن حساب بانکی جهت انتقال پول ضروری می باشد.

مرحله ۳: نامه رسمی پیشنهاد خرید

هنگامی که خریدار از ملکی خوشش آمد باید درخواست خرید خود را به صورت کتبی اعلام کند و در صورت پذیرش درخواست کتبی خریدار از سوی فروشنده، وی متعهد می شود طی زمان مشخصی ملک را به خریدار دیگری عرضه نکند تا فرآیند خرید ملک کامل شود.

مرحله ۴: کنترل مالکیت

قبل از شروع به کار معامله باید CADASTRAL CHECKS یا کنترل مالکیت را در رجیستری زمین انجام داد تا بررسی شود مالکیت زمین قانونی می باشد و یا اینکه مالک بابت ملک مورد معامله وامی بدهکار نباشد.

مرحله ۵: توافق پیشنهاد فروش

این توافق نامه یک سند قانونی می باشد که در آن قیمت فروش توافق شده و تاریخ تکمیل و هرگونه اطلاعات و حقوق مالکیت را مشخص می نماید. معمولاً تکمیل فرآیند بین ۱ تا ۳ ماه پس از اجرای توافق پیشنهادی فروش انجام می گردد.

هنگامی که این قرارداد امضاء و یک تأییدیه صادر می شود، حدود ۱۰ درصد از قیمت ملک پرداخت می شود. در صورتی که خریدار از انجام معامله منصرف شود این مبلغ به وی بازگردانده نمی شود.

دو نوع توافق وجود دارد؛ یکی سند عمومی و دیگری قرارداد خصوصی، که دفتر اسناد رسمی می تواند هر دو نوع سند را تأیید کنند.

مرحله ۶: تقاضا برای خرید (Rogito)

تقاضای خرید و قرارداد نهایی را دفتر اسناد رسمی پس از امضای توافق پیشنهادی فروش صادر می نماید و از سوی دو طرف امضاء می گردد و پرداخت نهایی انجام می شود و معامله پایان می یابد. دفتر اسناد رسمی یک نسخه گواهی نامه فروش را صادر می نماید و ثبت زمین انجام می گردد.

خرید ملک در ایتالیا و هزینه های خرید ملک و اجاره ملک در ایتالیا

خرید ملک در ایتالیا علی رغم وضعیت اقتصادی نابسامان این کشور کمی رو به بهبود می باشد اما این نکته را باید در نظر گرفت که در ۷ سال گذشته قیمت ملک در بیشتر کشور های اروپایی با رشد همراه بوده است اما در ایتالیا این نرخ ثابت بوده و حتی به نسبت سال ۲۰۰۸ بین ۳۰ تا ۳۵ درصد کاهش نیز داشته است. بر اساس گزارش بانک مرکزی اروپا (ECB) شاخص قیمت خانه در ایتالیا تا سال ۲۰۱۸ با کاهش ۰٫۸ درصدی در سه ماهه چهارم ۲۰۱۸ روبرو بود. با توجه به گزارش موسسه ملی آمار قیمت خانه های نوساز ۱٫۴۱ درصد افزایش داشته است در حالی که قیمت خانه های قدیمی با ۱٫۳۱ درصد کاهش روبرو بوده است.

در ادامه به قیمت املاک نو ساز در برخی از مهم ترین شهرهای ایتالیا اشاره می نماییم.

البته علاوه بر قیمت ملک، هزینه های جانبی دیگری نیز در زمان خرید ملک در ایتالیا وجود دارد، معمولاً هزینه های خرید هر ملک حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد قیمت ملک می باشد اما در مجموع این عدد می تواند توافقی باشد. در ادامه به این هزینه ها اشاره می نماییم.

کمیسیون عامل فروش

درصورتی که از یک آژانس املاک و مستغلات جهت پیدا کردن ملک کمک می گیرید باید مبلغ ۳ درصد از قیمت ملک به علاوه مالیات بر ارزش افزوده آن ۳ درصد که این مالیات بر ارزش افزوده در حدود ۲۲ درصد می باشد را به عامل فروش پرداخت. این مبلغ بین فروشنده و خریدار تقسیم نمی گردد بلکه هم خریدار و هم فروشنده بایستی این مبلغ را پرداخت کنند. طبق ماده ۱۷۵۵ قانون مدنی پس از انجام معامله این مبلغ بایستی پرداخت شود.

تمبر مالیاتی، مالیات ثبت زمین و مالیات مالکیت

این ها ۳ هزینه الزامی می باشد و باید از سوی خریدار پرداخت شود. اگر خریدار یک ملک را به عنوان تجاری خریداری نماید یا مسکونی این مقادیر می تواند متغیر باشد. همچنین شخصیت فرد خریدار و فروشنده نیز در این مبلغ تاثیر گذار است.

اگر فروشنده یک شخص، بنگاه املاک یا شرکت ساخت ساز باشد، از تکمیل ساخت ملک ۵ سال گذشته باشد و شامل قانون مالیات بر ارزش افزوده نباشد، هزینه ها به صورت زیر می باشد.

تمر مالیاتی برای خانه اول ۲ درصد و برای خانه دوم ۹ درصد قیمت ملک برای خریدار خصوصی می باشد و در صورتی که خریدار یک نهاد تجاری باشد حداقل ۱،۰۰۰ یورو هزینه باید پرداخت.

مالیات ثبت زمین مقدار ثابت ۵۰ یورو می باشد.

مالیات مالکیت نرخ ثابت ۵۰ یورو می باشد.

اگر فروشنده یک شرکت ساختمانی و سازنده باشد و ملک در ۵ سال اخیر کامل شده باشد، یا اگر ۵ سال از ساخت ملک گذشته باشد و شامل قانون مالیات بر ارزش افزوده باشد، هزینه های به شرح زیر می باشد.

مالیات بر ارزش افزوده برای خانه اول ۴ درصد برای خانه دوم ۱۰ درصد و برای خانه لوکس ۲۲ درصد

تمر مالیاتی نرخ ثابت ۲۰۰ یورو

مالیات زمین نرخ ثابت ۲۰۰ یورو

مالیات مالکیت ۲۰۰ یورو

هزینه جانبی ۲۳۰ یورو

هزینه ثبت زمین ۳۵ یورو

هزینه مالکیت ۵۵ یورو

هزینه دفتر اسناد رسمی

بر عهده خریدار می باشد و این هزینه می تواند در هر شهری متفاوت باشد.

هزینه های اضافی

که می تواند شامل هزینه استخدام وکیل، نقشه بردار و معمار برای بازرسی و مترجم باشد.

همچنین در خصوص اجاره خانه در ایتالیا بد نیست بدانید که معمولاً هزینه های اجاره ملک در ایتالیا به نسبت سایر کشور ها پایین می باشد و این امر بیشتر به دلیل کنترل اجاره بها از سوی دولت و محدودیت هایی است که وضع می شود. در ادامه به اجاره بهای برخی از شهرها اشاره می نماییم.

اما شما می توانید برای خرید ملک، وام مسکن بگیرید بنابراین در ادامه به اینکه چگونه در ایتالیا وام مسکن جهت خرید ملک دریافت نمایید، پرداخته ایم.

بیشتر بانک های ایتالیایی وام مسکن به خارجی ها ارائه می نمایند. برای این منظور باید یک نامه درخواست کتبی به بانک مورد نظر نوشته شود و بانک اطلاعات شخصی فرد متقاضی را بررسی نموده و یک بازرس جهت بررسی اموال متقاضی انتخاب شده و گزارش مربوطه را به بانک ارائه می نماید. دفتر اسناد رسمی یک گزارش به بانک صادر می کند و نشان می دهد که فروشنده دارای حق مالکیت بوده و مالکیت را به خریدار منتقل نموده است و بانک پس از بررسی مسائل مالی معامله، تأییدیه وام مسکن متقاضی را صادر می کند.

ثبت شرکت در ایتالیا

خرید ملک در ایتالیا و وکیل امور ملک

خرید ملک در ایتالیا برای افراد خارجی به دلایل گوناگون مانند آشنا نبودن به شرایط خرید ملک در این کشور، نداشتن اطلاعات حقوقی کافی در خصوص این نوع سرمایه گذاری در ایتالیا، عدم اطلاعات کافی در نحوه برخورد با بنگاه های املاک و مستغلات و این نکته که ممکن است بسیاری از صاحبان این بنگاه ها به زبان دیگری به جز ایتالیایی مسلط نباشند می تواند پیامدهای زیان باری به بار آورد. بارها مشاهده شده است که افراد زیادی در کشورهای خارجی اقدام به خرید ملک بدون مشورت با وکیل امور ملک نموده اند و خسارت های مالی و روحی جبران ناپذیری را متحمل شده اند.

بنا بر همین دلایل اکیداً توصیه می شود برای اقدام جهت خرید ملک در ایتالیا و هر نوع سرمایه گذاری در ایتالیا با یک وکیل معتبر که پیشینه موفقی در خصوص سرمایه گذاری و خرید ملک در کشورهای مختلف دارد و آشنا با امور ملک در ایتالیا و سایر کشورها می باشد مشورت های لازم را اخذ نمایید.

باید پذیرفت که مبالغی که بابت حق مشاوره و یا حق الوکاله یک وکیل معتبر و شناخته شده پرداخت می شود نه تنها هزینه نیست بلکه خود یک سرمایه گذاری بزرگ با حداقل هزینه می باشد.

خرید ملک در ایتالیا و خدمات سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی

خرید ملک در ایتالیا از جمله خدماتی است که سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی در اختیار موکلین خود قرار می دهد. اما ذکر نکاتی در این خصوص شاید لازم باشد. با توجه به مطالبی که در این مقاله ارائه شد کشور ایتالیا از وضعیت اقتصادی مطلوبی در حال حاضر برخوردار نمی باشد و خرید ملک در ایتالیا اگر به قصد سرمایه گذاری و کسب منفعت یا حتی اگر به قصد اخذ اقامت ایتالیا باشد می تواند منجر به شکست شود.
سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی با انجام پروسه های سرمایه گذاری موفق در کشور های مختلف دارای تجربه بسیار زیادی در خصوص خرید ملک در کشورهای اروپایی می باشد و به علاقه مندان سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ایتالیا توصیه می کند به برنامه های خرید ملک در سایر کشور های اروپایی مانندخرید ملک پرتغال یا خرید ملک یونان توجه نمایند و با انجام تحقیقات بیشتر با آگاهی کامل تری در این خصوص قدم برداند.

خرید ملک در ایتالیا و توصیه های حقوقی

خرید ملک در ایتالیا را باید به وسیله یک وکیل مسلط بر زبان ایتالیایی و انگلیسی که تسلط کامل بر املاک و مستغلات در ایتالیا داشته باشد انجام داد. چراکه ممکن است مراکز املاک و مستغلات در ایتالیا به زبان انگلیسی تسلط نداشته باشند. همچنین شیوه های کلاهبرداری متعددی وجود دارد و برای اجتناب از این کلاهبرداری ها باید نکاتی را رعایت کرد.

هیچ وقت قبل از بازدید حضوری از یک ملک و فقط با دیدن عکس های ملک در اینترنت اقدام به خرید ملک نداشته باشید. چرا که ممکن است این املاک قدیمی مجهز به سیستم های لوله کشی آب و برق نباشند و اشکالات متعددی داشته باشند.

حتماً این نکته را بررسی کنید که فروشنده واقعاً صاحب ملک هست و اگر صاحب ملک نیست وکالت نامه قانونی فروش ملک را دارا باشد.

با فروشنده به صورت رو در رو مواجه شوید و اقدام به خرید ملک در ایتالیا نمایید.

خرید ملک در ایتالیا و سخن پایانی

خرید ملک در ایتالیا و قوانین کشور ایتالیا برای خرید ملک در این مقاله مورد تحلیل و نقد علمی قرار گرفت. قیمت ملک در شهرهای مختلف ایتالیا ذکر شد و مراحل خرید ملک در ایتالیا به صورت کامل توضیح داده شد. با توجه به این که این کشور به واسطه خرید ملک به متقاضیان اقامت ایتالیا را اعطا نمی کند و با توجه به شرایط اقتصادی که دامنگیر این کشور شده است بهتر است جهت خرید ملک در کشور های دیگر مانند خرید ملک در پرتغال را جهت این نوع سرمایه گذاری انتخاب نمایید. امید است این مقاله توانسته باشد به پرسش ها و ابهامات شما عزیزان در خصوص خرید ملک در ایتالیا پاسخ داده باشد. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاورین سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان استفاده های لازم را ببرید .

ارسال دیدگاه