ما را دنبال کنید:

دکتر سعید محمدی-وکیل مهاجرت ترکیه اروپا کانادا

ویزا و مهاجرت

خانه گرجستان

اقامت گرجستان و مهاجرت به گرجستان از روش های مختلف و نکات مهم آن در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. تمامی نکات مهم و اصلی درباره اقامت گرجستان در این مقاله مورد بررسی قرار خواهند گرفت. ما در این مقاله می خواهیم به طور کلی راه های اخذ اقامت گرجستان را بررسی کرده و به طور ویژه درباره اقامت گرجستان و مهاجرت به گرجستان شرایط آن مباحثی را مطرح نموده و در پایان پیشنهادات خود را ارائه کنیم. شما همواره می توانید با کارشناسان سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی تماس و در تمامی زمینه های مرتبط با مهاجرت مشاوره تخصصی داشته و همچنین از  مقالات ما دیدن فرمایید.

گرجستان کشوری واقع در اروپای شرقی و در منطقه موسوم به قفقاز و اوراسیا، به پایتختی تفلیس، هم مرز با کشورهای روسیه، آذربایجان و ارمنستان می باشد. جمعیت گرجستان حدود ۳٫۵ میلیون نفر و وسعت این کشور ۶۹۷۰۰ کیلومتر مربع است. دین این کشور مسیحی و واحد پولی آن لاری است. گرجستان عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن نمی باشد.

لازم به ذکر است میانگین هزینه زندگی در گرجستان ماهیانه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو می باشد.

اقامت گرجستان و شرایط عمومی

اقامت گرجستان و مهاجرت به این کشور جزو موضوعات پرطرفدار در سال های اخیر است. این کشور به دلیل هزینه های پایین زندگی و رو به رشد بودن اقتصادش در سالهای اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به منظور اخذ اقامت گرجستان می بایست دارای شرایطی باشید که به آنها خواهیم پرداخت.

از جمله مزایای اقامت گرجستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

امنیت بالا

تردد آسان به کشورهای حوزه شنگن

هزینه زندگی کم

بیمه خدمات درمانی گسترده

دانشگاه های با کیفیت

اقتصاد رو به رشد

روش های اخذ اقامت گرجستان به شش دسته تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، پناهندگی، ازدواج و تولد تقسیم بندی می شوند که در ادامه به صورت کلی در مورد هر یک از این راه ها توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

اقامت گرجستان از طریق تحصیل

تحصیل در گرجستان بر پایه نظام آموزشی ESTC اروپا بوده و شامل دوره های دبستان، راهنمایی، دبیرستان و تحصیلات تکمیلی می باشد. دوره دبستان در این کشور ۶ ساله، راهنمایی ۳ ساله و دبیرستان ۳ ساله می باشد. تحصیل تا سن ۱۵ سالگی و پایان دوره راهنمایی در گرجستان اجباریست. همچنین پس از پایان دوره راهنمایی امکان تحصیل در هنرستان ها برای دانش آموزان وجود خواهد داشت. در پایان دوره دبیرستان مدرکی به نام Atestate به دانش آموزان به منظور ورود به دانشگاه اعطا خواهد شد.

تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در گرجستان شامل دوره های لیسانس، فوق لیسانس و دکترا می باشد که به ترتیب ۴، ۲ و ۳ سال به طول خواهند انجامید.

از جمله بهترین دانشگاه های گرجستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دانشگاه دولتی ایلیا

دانشگاه دولتی تفلیس

دانشگاه پزشکی تفلیس

دانشگاه صنعتی گرجستان

دانشگاه قفقاز

دانشگاه آزاد تفلیس

همچنین از جمله بهترین رشته ها برای تحصیل در گرجستان می توان به رشته های پزشکی، داروسازی، علوم اقتصادی، حسابداری،  مدیریت بازرگانی، روابط عمومی،  اقتصاد،  گردشگری، مهندسی،  کامپیوتر، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، کشاورزی، هنر،  حقوق و  روابط بین الملل اشاره کرد.

هزینه تحصیل در گرجستان در طول یک مقطع تحصیلی از ۴۲۵۰ تا ۳۵۰۰۰ یورو متغیر است.

بورسیه تحصیلی گرجستان برای دانشجویان بین المللی شامل ۹ بورسیه دولتی و غیر دولتی می باشند که براساس وضعیت تحصیلی، رزومه تحقیقاتی، سطح زبان، سابقه مقالات ISI و سایر فاکتورها به دانشجویان بین المللی اعطا می شود. این بورسیه ها دارای ظرفیت مشخصی بوده و هر ساله به دانشجویان بین المللی اعطا می شود که مبلغ آن از ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار بسته یه نوع بورسیه متغیر است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی گرجستان:

ترجمه مدرک دیپلم تا آخرین مدرک تحصیلی

ریز نمرات آخرین سال تحصیلی

توصیه نامه از اساتید آخرین دانشگاه محل تحصیل

پاسپورت و مدارک هویتی

رزومه تحصیلی

انگیزش نامه

عکس پاسپورتی

گواهی سلامت

هرینه ویزا

شرایط کار دانشجویی و ویزای همراه:

دانشجویان دوره فوق لیسانس و دکترا از امتیاز بردن همراه برخوردار خواهند بود. همچنین دانشجویان دوره ها می توانند حداکثر ۲۰ ساعت در هفته را به کار دانشجویی بپردازند.

مدت زمان صدور این ویزا بین ۴۵ تا ۶۰ روز به طول خواهد انجامید.

تحصیل در گرجستان

کار ضمن تحصیل در گرجستان

اقامت گرجستان از طریق کار

به منظور اخذ اقامت گرجستان از طریق کار و مهاجرت کاری به این کشور می باید دارای پیشنهاد کاری از کارفرمای گرجستانی باشید. شهروندان ایرانی به دلیل عدم نیاز به اخذ ویزای این کشور برای سفرهای تا ۴۵ روز می توانند به صورت حضوری در کاریابی های بین المللی گرجستان اقدام به جستجوی کار کرده و یا از ایران به وبسایت های ارائه کننده فرصت های شغلی بین المللی گرجستان مراجعه نموده و اقدام به جستجوی کار کنند. پس از عقد قرارداد کارجو می بایست درخواست خود را به همراه کلیه مدارک مورد نیاز به سفارت گرجستان ارائه دهد و مجوز کار خود را به همراه ویزای کاری گرجستان دریافت نماید.

دانستن زبان گرجی به دلیل اندک بودن فرصت های شغلی به زبان انگلیسی و آشنا نبودن اکثر مردم این کشور با این زبان جزو نیازهای اولیه کار در گرجستان محسوب می شود.

هزینه درخواست ویزای کاری گرجستان ۲۰ دلار می باشد.

از جمله مشاغل پرطرفدار در گرجستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

راننده

معلم زبان انگلیسی

پرستار

منشی

مدیر ارتباط با مشتریان

میانگین حقوق دریافتی برای کار در گرجستان بسته به نوع شغل از ۲۰۰۰ تا ۶۵۰۰ دلار در ماه متغیر می باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری گرجستان

پاسپورت و مدارک هویتی

فرم درخواست صدور ویزا

عکس پاسپورتی

بیمه سفر

پیشنهاد کاری از کارفرما

مدارک تایید کننده تمکن مالی برای ورود به گرجستان به میزان ۱۷۰۰ دلار

فرم پر شده دلیل مسافرت به گرجستان

پرداخت هزینه صدور ویزا

کار در گرجستان

اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری

اقامت گرجستان از طریق سرمایه گذاری در این کشور به چند روش امکان پذیر است. این روش ها شامل ثبت شرکت، خرید ملک و سرمایه گذاری در بخشهای اقتصادی می باشد.

این سرمایه گذاری ها براساس قانون کشور گرجستان بعد از گذشت مدتی  به اقامت دائم این کشور منجر خواهند شد.

حداقل شرایط مورد نیاز برای سرمایه گذاری در گرجستان داشتن حداقل ۱۸ سال تمام و داشتن طرح توجیهی  اقتصادی می باشد. حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک حداقل حداقل ۳۵۰۰۰ دلار و برای سرمایه گذاری از طرق مختلف حداقل ۳۰۰ هزار لاری معادل ۱۱۳ هزار دلار می باشد.

از جمله سودآورترین صنایع گرجستان برای سرمایه گذاری می توان به گردشگری اشاره کرد. این نوع ویزاها ابتدا ۱ ساله بوده و قابلیت تمدید به مدت ۵ سال و تبدیل به اقامت دائم را داراست.

اقامت گرجستان از طریق تولد

یکی راه های اخذ اقامت گرجستان تولد است. گرجستان جزو کشورهای تابع اصل خون شناخته شده است، به این معنی که تولد فرزند در این کشور برای شهروندان غیر گرجستانی منجر به اخذ اقامت و تابعیت فرزند نخواهد شد جز اینکه یکی از والدین شهروند گرجستان باشند تا بتوانند برای فرزند اقدام به اخذ اقامت و شهروندی گرجستان کنند. هرچند اخذ اقامت برای فرزند به معنای اخذ اقامت برای والدین نمی باشد. همچنین شهروندان گرجستانی در صورت قبول شهروند خواندگی فرزند غیر گرجستانی زیر ۱۸ سال می توانند برای آن کودک  درخواست اقامت و تابعیت گرجستان کنند. به این منظور می باید گواهی تولد فرزند، اثبات تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی خود و فرزند و اثبات داشتن مسکن برای زندگی را به همراه مدارک هویتی خود و فرزند برای اخذ ویزای مربوطه به اداره مهاجرت گرجستان ارائه کنند.

اقامت گرجستان از طریق ازدواج

اقامت گرجستان از طریق ازدواج با شهروند گرجی یکی از راه های مهاجرت به این کشور می باشد. به همین منظور متقاضیان می بایست بالای ۱۸ سال بوده و بتوانند اثبات کنند که با هم زندگی کرده اند و تمکن مالی برای زندگی مشترک را دارند، و همچنین مسکن مورد نیاز برای زندگی مشترک را داشته باشند. در صورت اخذ اقامت گرجستان از طریق ازدواج امکان درخواست شهروندی گرجستان با داشتن شرایط خاصی امکان پذیر می باشد.

اقامت گرجستان از طریق پناهندگی

سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی به دلیل خطرات و عواقب زیاد هیچ گونه خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نمی دهد و این مطلب تنها به دلیل بالا بردن آگاهی مخاطبین درباره این موضوع و امتناع از انتخاب آن بیان می شود. اقامت گرجستان از طریق پناهندگی یکی از طرق اخذ اقامت این کشور محسوب می شود. پناهنده به شخصی گفته می شود که به دلایل نژادی، مذهب، عقیده و طرز تفکر و دیدگاه و دلایل مشابه امکان ماندن در کشور خود را نداشته و در خطر آزار و اذیت، شکنجه، تعقیب، مجازات و مرگ قرار داشته باشد. کشور پناهنده پذیر موظف است بر اساس کنوانسیون وین حداقل امکانات مورد نیاز زندگی را برای افراد پناهجو فراهم آورد. به همین دلیل بسیاری از کشورها شرایط بسیار سختی برای پناهجویان فراهم کرده اند تا از این طریق مانع پناهندگی افراد و متحمل شدن هزینه برای دولت شوند. این روش بدیل عدم امکان بازگشت به کشور مبدا و شرایط دشوار زندگی در کمپ ها و طولانی بودن فرآیند پیگیری پرونده ها به هیچ وجه توصیه نمی شود و پیشنهاد می شود که با راه های قانونی مهاجرت از جمله تحصیل، کار، سرمایه گذاری و ازدواج جایگزین گردد.

به منظور پناهندگی و اخذ اقامت گرجستان از این طریق می بایست به محض ورود به خاک گرجستان درخواست پناهندگی خود را به افسر پلیس ارائه کرد. پس از این مرحله زمانی برای مصاحبه اولیه با پلیس برای شخص متقاضی تعیین خواهد شد.  سپس در صورت قبولی کیس پناهجو در کمپ های ویژه پناهجوبان اقامت خواهد داشت. در صورت ردی پرونده نیز پناهجو امکان اعتراض خواهد داشت.

مهاجرت به کانادا