ما را دنبال کنید:

دکتر سعید محمدی-وکیل مهاجرت ترکیه اروپا کانادا

ویزا و مهاجرت

خانه کار درترکیه

ویزای کار ترکیه و بررسی شرایط آن

ویزای کار ترکیه، شرایط کار در ترکیه و قوانین اخذ اقامت کاری ترکیه در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. شرایط اخذ ویزای کار ترکیه چگونه است؟ قوانین و راه های اخذ ویزای کار ترکیه کدام است؟ اخذ ویزای کار ترکیه دارای نکات و شرایط خاص است که افراد باید با آن نکات آشنا شوند. اگرچه ویزای کار ترکیه کمتر از سایر کشورهای برتر دنیا مورد تقاضای افراد قرار می گیرد، اما لازم است که قوانین آن بیان شود که افراد بدانند این ویزا چه اندازه می تواند در سرنوشت آن ها تاثیر داشته باشد.سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی دارای کامل ترین اطلاعات در خصوص انواع ویزاهای کاری برترین کشورهای دنیا از جمله آلمان، اتریش، کانادا، استرالیا و …. می باشد و ویزای کار ترکیه را به افرد توصیه نمی نماید، اما مطالب مفیدی را در این خصوص در این مقاله بیان نموده است. شما عزیزان همواره می توانید با ما تماس حاصل نموده و با کارشناسان و حقوقدانان مسلط به امور حقوق بین الملل در خصوص انواع ویزاهای کاری کشورهای مطرح دنیا صحبت نموده و مشاوره تخصصی  و رایگان دریافت نمایید.

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

ویزای کار ترکیه و مقدمه ای بر آن

ویزای کار ترکیه به نسبت بهترین کشورهای دنیا از جمله کانادا، آلمان، اتریش و… از تقاضای پایینی برخوردار است، زیرا شرایط پیدا کردن کار در این کشور به نسبت سایر کشورها بسیار سخت تر است و امکان اخذ اقامت از این روش محدودتر و دشوارتر می باشد و حتی در صورت امکانپذیر بودن از مزایای بالایی برخوردار نخواهد بود و افراد در اولین قدم باید به زبان ترکی تسلط داشته باشند. در سال های اخیر به دلیل تنش های سیاسی و اقتصادی که در این کشور به وجود آمد، آمار بیکاران نیز بالا رفت و این دولت برای استخدام نیروی کار سعی دارد که از افراد مقیم ترکیه استفاده نموده و به افراد غیر بومی تحت شرایط سختی این ویزا را اعطا نماید. اما با این حال ممکن است برخی از افراد بنا به دلایلی به دنبال اخذ ویزای کار ترکیه باشند که بتوانند در این کشور کار کرده و زندگی نمایند. ما در این مقاله سعی نموده ایم که از تمامی جهات به بررسی این موضوع بپردازیم و دید شما را نسبت به این موضوع باز نماییم.

ویزای کار ترکیه دارای یک سری شرایط اولیه و عمومی است که آن را بررسی می نماییم. ترکیه کشوری زیبا و کوهستانی و کشوری آسیایی، اروپایی است که 97 % آن در آسیا و 3% آن در اروپا قرار دارد است. یعنی هم در قاره اروپا و هم آسیا قرار دارد. کشور ترکیه یک کشور اوراسیایی می باشد که در تقسیمات جغرافیایی، قسمت بیشتر آن در جنوب غربی قاره آسیا و خاورمیانه قرار دارد و بخش کمتری از آن نیز در منطقه بالکان (جنوب شرقی اروپا) می باشد. ترکیه از شرق با کشورهای آسیایی از جمله کشور ایران، کشور آذربایجان، کشور ارمنستان و کشور گرجستان و از جنوب شرق با کشورهای عراق و سوریه و از شمال غرب با کشور بلغارستان و کشور یونان همسایه می باشد.

کشور ترکیه در دسته کشورهای کوهستانی و بارانی قرار دارد. همچنین این کشور موقعیت جغرافیایی مناسبی داشته و شاهراه جنوب غربی قاره آسیا و قاره اروپا محسوب می گردد. جمعیت ترکیه حدود 80 میلیون نفر می باشد، کشوری با حکومت لائیک که 97% آن را مسلمانان تشکیل می دهند. زبان رسمی این کشور، زبان ترکی (استانبول) است. پایتخت این کشور، شهر آنکارا بوده و همچنین شهر استانبول نیز از مهم ترین و بزرگ ترین شهرهای ترکیه به حساب می آید. واحد پول کشور ترکیه نیز لیر می باشد. ساعت کاری افراد در این کشور 45 ساعت در هفته می باشد و افراد در هر سال می توانند تا 14 روز مرخصی همراه با حقوق داشته باشند.

ویزای کار ترکیه و انواع آن

ویزای کار ترکیه انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی و توضیح آن ها می پردازیم. هر شخص خارجی و غیر ترکی برای کار کردن در کشور ترکیه به یک اجازه کار دارای اعتبار از طرف این دولت نیازمند می باشد .این مجوز از طرف وزارت کار کشور ترکیه و امور اجتماعی این کشور (MLSS) اعطا می گردد. متقاضیان می بایست این مجوز کار را به صورت هم زمان با ویزای کار ترکیه دریافت نمایند. البته این پروسه به این صورت است که زمانی که متقاضیان، درخواست ویزای کار خود را به سفارت ترکیه در کشور ارائه می نمایند، کارفرمای مورد نظر نیز در کشور ترکیه مدارک مورد نیاز پیشنهاد کاری را را به اداره MLSS تسلیم می نمایند. پس از انجام این کار، مجوز کار شخص متقاضی در کشور ترکیه صادر می گردد. نکته بسیار مهم در خصوص ویزای کار ترکیه و اجازه کار در این کشور این می باشد که افراد توریست و گردشگر اجازه کار در این کشور را نخواهند داشت. در ادامه به بررسی انواع ویزای کار کشور ترکیه می پردازیم.

 • ویزای کار موقت 1 ساله

این نوع ویزا به افرادی تعلق می گیرد که مجوز کار در این کشور را به وسیله کارفرمای خود دریافت نموده اند و قرارداد کاری را به امضا رسانده اند و می خواهند برای اولین بار وارد بازار کار این کشور شوند. این افراد در ابتدای امر یک ویزای موقت 1 ساله دریافت می نمایند و در صورت حفظ شرایط کاری خود می توانند آن را تمدید نمایند.

 • ویزای کار دائم

این نوع ویزا نیز به افرادی تعلق می گیرد که حدود 8 سال در این کشور کار و زندگی کرده اند و از طریق ویزای کار موقت 1 ساله توانسته اند اقامت خود را سالانه تمدید نمایند تا به اقامت دائم برسند. در واقع این افراد قبلاً از راه اقامت موقت به اقامت دائم رسیده اند و اکنون می توانند ویزای کار دائم دریافت نمایند.

 • ویزای کار مستقل

این نوع ویزا نیز به افرادی تعلق می گیرد که حدود 5 سال در کشور ترکیه سابقه کار و زندگی داشته باشند و اکنون قصد دارند  کسب و کاری را به صورت مستقل و مجزا در رابطه با حرفه و تخصص خود دایر نمایند.

 • ویزای کار فیروزه ای

این نوع ویزا برای افرادی صادر می گردد که دارای تحصیلات عالیه در مدارج بالا و سابقه کاری معتبر و درخشان می باشند و صاحب مشاغلی هستند که تاثیرات مثبت و مفیدی در اقتصاد کشور ترکیه داشته است. ویزای کار فیروزه ای در ابتدا به صورت 3 ساله و پس از آن به صورت دائم صادر می گردد.

 • ویزای کار ویژه

این نوع ویزا نیز برای اتباع قبرس شمالی و صاحبان سرمایه و کارشناسان عالی رتبه و دارای تحصیلات عالیه و سرمایه گذاران در حوزه علم و فناوری و افرادی که دارای اجداد ترک می باشند و شهروندانی که در کشورهای حوزه اتحادیه اروپا دارای تابعیت هستند و همچنین افرادی که با اتباع کشور ترکیه ازدواج کرده اند و در نهایت برای افراد پناهجو صادر می گردد.

 • ویزای کار موقت ویژه

این ویزا نیز برای افراد ورزشکار یا افراد هنرمند (فیلمسازان، کارگردانان، تهیه کنندگان و…) که می خواهند به صورت کوتاه مدت در این کشور فعالیتی داشته باشند صادر می گردد.

ویزای کار ترکیه و مدارک مورد نیاز ویزای کار ترکیه

درخواست اخذ ویزای کار ترکیه و مهاجرت کاری به ترکیه نیازمند یک سری مدارک اولیه و مهم می باشد. متقاضیان دریافت این ویزا می بایست ابتدا مدارک لازم را تهیه نمایند. نکته مهمی که در ابتدا لازم به ذکر است این است که درخواست ویزای کار کشور ترکیه برای افرادی که اقامت تحصیلی ترکیه را دارند ممکن نمی باشد.

مدارک لازم جهت درخواست ویزای کار ترکیه به شرح زیر می باشد.

 • ارائه قرارداد کاری امضا شده توسط شخص متقاضی و شخص کارفرما
 • ارائه درخواست نامه صادر شده در خصوص اجازه کار شخص متقاضی
 • قرارداد و اسناد مورد نیاز شرکت مثل پیشنهاد کار از طرف کارفرما
 • چهار قطعه عکس
 • اصل گذرنامه
 • ارائه ترجمه پاسپورت به زبان ترکی و کپی آن
 • ارائه ترجمه مدرک تحصیلی دیپلم به زبان ترکی و کپی آن
 • آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • گواهی سوابق کار
 • شناسنامه متقاضی و همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال
 • گواهی عدم پیشینه کیفری موثر
 • گواهی سلامت
 • ارائه گواهی بانکی مبنی بر داشتن تمکن مالی

تمام این مدارک و اسناد باید به زبان ترکی ترجمه و به تایید وزارت خارجه و دادگستری ایران برسد.

نکه بسیار مهم این است که افراد کارفرما در این کشور بیشتر تمایل دارند که پیشنهاد شغلی را به اتباع کشور خود اعطا نمایند و افراد غیر ترکی را برای کار به راحتی قبول نمی کنند. این موضوع خلاف عملکرد کشورهای آلمان و اتریش می باشد. کشور آلمان و اتریش اگر شخصی در رشته های مختلف از جمله رشته های فنی مهندسی مهارت و تخصص خاصی داشته باشد، با سهولت بیشتری ویزای جستجوی کار به آن شخص اعطا می شود و شخص متقاضی پس از کار کردن و پرداخت مالیات در این کشورها می توانند به اخذ اقامت اتریش و آلمان نیز دست پیدا کنند. بنابراین توصیه می شود که افراد بر روی ویزای جستجوی کار اتریش و ویزای جستجوی کار آلمان نیز تمرکز نمایند.

ویزای کار ترکیه و بررسی ویزای همراه

در ویزای کار ترکیه ممکن است بحث همراهی خانواده یعنی همسر و فرزند زیر 18 سال نیز بسیار حائز اهمیت باشد. ویزای همراه برای کشور ترکیه در صورتی صادر می گردد که شخص اصلی موفق به اخذ ویزای کار شده است و مدت زمان 1 سال از مدت اقامت او گذشته باشد و کارت آبی کشور ترکیه را دریافت نموده باشد. کارت آبی کشور ترکیه مخصوص مهاجران بین المللی است که حداقل 1 سال در این کشور زندگی کرده باشند، این افراد پس از دریافت کارت آبی ترکیه می توانند برای الحاق همسر و فرزندان زیر 18 سال خود درخواست نمایند.

فرزندان زیر 18 سال این افراد می توانند در مدارس و موسسات ابتدایی و متوسطه این کشور بدون اینکه نیاز به اخذ مجوز داشته باشند به تحصیل بپردازند. بنابراین می توان گفت افرادی که موفق به اخذ ویزای کار ترکیه می شوند از همان ابتدای امر نمی توانند همسر و فرزندان خود را به عنوان همراه در کنار خود داشته باشند، بلکه باید شرایط خاصی را رعایت نموده و مدت زمان خاصی را سپری نمایند که بتوانند برای ویزای همراه خود نیز اقدام نمایند.

ویزای کار ترکیه و نرخ بیکاری در ترکیه

در راه اخذ ویزای کار ترکیه مهم ترین نکته ای که در قدم اول به ذهن افراد خطور می کند، نرخ بیکاری این کشور است که تاثیر بسیار مهمی در تصمیم گیری افراد دارد. ترکیه در سال های اخیر رشد نسبی اقتصادی داشته است، اما بحث سقوط ارزش پول ترکیه به نسبت دلار و یورو، همچنان دلیلی بر ارجحیت کشورهای برتر اروپایی مانند آلمان و اتریش به نسبت این کشور می باشد. بر طبق آخرین آمار اعلام شده در سال 2018 نرخ بیکاری در کشور ترکیه حدود 11 درصد بوده است که نسبت به سال 2017 تا حدودی کاهش یافته است. البته این رقم در قیاس با کشورهای اروپایی مانند اتریش، آلمان، دانمارک، هلند و….. رقم و عدد بالایی می باشد. نرخ بیکاری در کشورهای مذکور زیر 3 درصد می باشد. نمودار زیر بیانگر نرخ بیکاری در سال های اخیر می باشد.

ویزای کار ترکیه و میزان حقوق در ترکیه

در این بخش ویزای کار ترکیه و میزان حقوق دریافتی در این کشور را مورد بررسی قرار می دهیم. میزان حقوق دریافتی در این کشور با توجه به شغل مورد نظر و مدرک تحصیلی و همچنین سوابق کاری افراد متغیر می باشد. اما در یک نگاه کلی در این خصوص می توان بیان نمود که کشور ترکیه جزء آن دسته از کشورهایی می باشد که به کارمندان خود حداقل دستمزد را پرداخت می نماید. در این راستا اگر به صورت جزئی تر بررسی کنیم، حقوق دریافتی کارمندان در این کشور به صورت حداقل حدود 2،550 لیر ترکیه می باشد که نسبت به سال های قبل حدود 520 لیر افزایش پیدا کرده است. در برخی از مشاغل نیز اگر به یورو تخمین زنیم، افراد می توانند بین 420 تا 500 یورو حقوق دریافت کنند. این مبلغ به صورت سالیانه بین 5،000 تا 6،000 یورو می باشد که یک مبلغ بسیار اندک به حساب می آید. جدول زیر بیانگر حقوق سالیانه برخی از مشاغل در کشور ترکیه می باشد.

مشاغل حداکثر درآمد/دلار آمریکا
برنامه نویس 1،8000 دلار
مهندس نرم افزار 23،000 دلار
مهندس مکانیک 24،000 دلار
مهندس عمران 21،000 دلار
مدیر پروژه 40،000 دلار
مدیریت بازاریابی 42،000 دلار
گارسون 15،000 دلار

ویزای کار ترکیه و مشاغل مورد نیاز ترکیه در سال 2019

از دیگر نکات بسیار مهم در اخذ ویزای کار ترکیه، لیست مشاغل مورد نیاز آن می باشد که افراد می خواهند از آن مطلع باشند. در سال 2018 تعدادی از مشاغل مورد نیاز برای آقایان و خانم ها از طرف این دولت اعلام شد. این لیست را در ادامه این مطلب در قالب یک جدول ارائه می نماییم.

ویزای کار ترکیه و نحوه کاریابی و مؤسسات کاریابی در ترکیه

پس از اخذ ویزای کار ترکیه نکته قابل توجه، چگونگی پیدا کردن کار در این کشور می باشد. برای کاریابی در کشور ترکیه و پیدا کردن کار افراد به دو روش می توانند عمل کنند. روش اول این است که متقاضیان می توانند به صورت حضوری در این کشور با کارفرمایان مختلف و بنگاه های کاریابی در نقاط مختلف و شهرهای مختلف صحبت نمایند و یک پیشنهاد شغلی از این کارفرمایان دریافت نموده و بر اساس همین دعوتنامه کاری، ویزای کار ترکیه را به دست آورند. این روش برای افرادی ممکن است که به عنوان یک توریست در ترکیه حضور داشته باشند. این افراد در هنگامی که پیشنهاد کار را دریافت نمودند می توانند به کشور خود برگردند و درخواست ویزای کار ترکیه را ارائه نمایند.

روش دوم برای کاریابی، روش کاریابی غیر حضوری، اینترنتی و مجازی است. در این روش افراد می توانند از طریق سایت های کاریابی مشخص شده در سایت کشور ترکیه بدون اینکه در این کشور حضور فیزیکی داشته باشند به صورت آنلاین با کارفرمایان مختلف مکاتبه داشته باشند و رزومه و توانایی خود را به صورت ایمیل در اختیار بنگاه های کاریابی گذاشته تا مورد تایید کارفرمایان قرار گرفته و بتوانند پیشنهاد شغلی دریافت نمایند. در این روش افراد راحت تر و سریع تر می توانند به نتیجه دلخواه خود برسند. اما مهم ترین نکته آگاهی از سایت های کاریابی معتبر این کشور است. در ادامه این مطلب به معرفی تعدادی از سایت های کاریابی ترکیه می پردازیم که بتوانید از این سایت های کاریابی برای به دست آوردن دعوتنامه کاری از کشور ترکیه استفاده نمایید.

سایت های معتبر کاریابی کشور ترکیه

 • expat.com
 • iskur.gov.tr
 • jobsinistanbul.com
 • learn4good.com
 • marmarisrecruitment.com
 • reed.co.uk/jobs-in-turkey
 • secretcv.com
 • totaljobs.com/jobs/in-turkey
 • yenibiris.com

سایت های معتبر کاریابی کوتاه مدت برای کارگران تابستانی در ترکیه

 • iagora.com/work/en/jobs-and-internships/turkey/istanbul
 • learn4good.com/jobs/language/english/list/summer/turkey/
 • seasonworkers.com

موسسات معتبر کاریابی در ترکیه

ویزای کار ترکیه و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت در ترکیه

در بحث ویزای کار ترکیه نکته دیگری که از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد بحث اخذ اقامت و تابعیت این کشور از طریق کار در ترکیه می باشد. به صورت کلی بر طبق ماده 43 الی 45 قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی، برای افراد بیگانه ای که در کشور ترکیه به مدت 8 سال بدون وقفه اقامت دارند و زندگی کرده اند، پس از تایید وزارت خانه، اجازه اقامت بلند مدت صادر می گردد. لازم به ذکر است که این اقامت بلند مدت با توجه به تصمیم مقامات این کشور می تواند به صورت محدود یا نامحدود صادر شود. این به این معنی است که افرادی که با ویزای کاری وارد این کشور می شوند در صورت حفظ موقعیت خود می توانند پس از 8 سال به اقامت دائم ترکیه دست پیدا کنند.

لازم به ذکر است که افرادی که موفق به اخذ اقامت دائم ترکیه شده اند پس از گذشت 1 سال از اقامت دائم می توانند تابعیت و شهروندی ترکیه را درخواست نموده و پاسپورت این کشور را نیز به دست آورند. اما نکته بسیار مهمی که باید یادآور شد این است که اقامت و تابعیت کشور ترکیه از ارزش چندان بالایی نسبت به کشورهای برتر دنیا از جمله آلمان، اتریش، سوئیس، دانمارک، هلند و …. برخوردار نمی باشد و افراد اگر می خواهند به اخذ اقامت و تابعیت یک کشور معتبر دست پیدا کنند، می توانند روی کشورهای مذکور فکر کنند و برنامه ریزی داشته باشند.

ویزای کار ترکیه در این مقاله از تمامی جوانب مورد بررسی قرار گرفت. نتیجه بسیار مهمی که از این مقاله می توان به دست آورد این است که ویزای کار ترکیه شاید بنا به دلایل نزدیکی با کشور ایران به ذهن بسیاری از افراد خطور کند اما هرگز به عنوان یک گزینه مناسب نمی توان به آن نگاه کرد. زیرا کشور ترکیه خود از جمله کشورهای مهاجر فرست می باشد و بسیاری از اتباع این کشور در کشورهای برتر اروپایی مانند آلمان و اتریش به دنبال کار می روند. همچنین از نظر رشد و ثبات اقتصادی و صنعتی و روابط بین المللی به نسبت کشورهای برتر دنیا نظیر آلمان، اتریش، دانمارک، هلند، کانادا، استرالیا و… بسیار پایین تر و عقب تر می باشد و افراد باید پیش از اقدام برای اخذ ویزای کار ترکیه به عوامل مهمی همچوم نرخ بیکاری، میزان حقوق دریافتی، مزایای کار و اخذ اقامت کشور مورد نظر توجه کنند و این موضوعات را در نظر داشته باشند. با این حال همواره می توانید در خصوص ویزای کار کشورهای برتر دنیا از جمله کشورهای فوق الذکر (آلمان، اتریش، دانمارک، هلند، کانادا، استرالیا و …) با سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی درترکیه به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و از کارشناسان و حقوقدانان برتر این سازمان حقوقی  مشاوره تخصصی دریافت نمایید. همچنین با درج سوالات خود در بخش دیدگاه ها می توانید در سریع ترین زمان ممکن به پاسخ برسید.

مهاجرت به کانادا