ما را دنبال کنید:

دکتر سعید محمدی-وکیل مهاجرت ترکیه اروپا کانادا

ویزا و مهاجرت

خانه پاسپورت نروژ

دریافت پاسپورت نروژ در سال های اخیر به دلیل سطح بالای کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی و امکان تحصیل رایگان در این کشور مورد توجه بسیاری از مردم واقع گردیده و بسیاری از مهاجران را از طرق مختلف روانه این کشور زیبا نموده است.

کشور نروژ که در بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی واقع گردیده است، با کشور های فنلاند و روسیه و سوئد همسایه می باشد. این کشور دارای سواحل طولانی و همچنین ذخایر بسیار آب شیرین، گاز طبیعی، نفت خام و معدن می باشد. پایتخت آن شهر بسیار زیبای اسلو و زبان آنها نروژی و سامی می باشد. مساحت آن 282.207 کیلومتر مربع بوده و جمعیتی بالغ بر 328.212 نفر دارد. واحد پول نروژ، کرون نروژی است.   کشورها از لحاظ حقوقی، به کشورهای تابع اصل خون و تابع اصل خاک تقسیم بندی می شوند. کشورهای اصل خاک مانند کانادا، به تمامی کودکانی که در کشورشان متولد شوند پاسپورت و تابعیت اعطا می نماید، ولی کشورهای اصل خون مانند نروژ، تنها به کودکانی که یکی از والدینشان نروژی باشند در صورت تولد در خاک این کشور تابعیت و پاسپورت نروژ را اعطا می کند. از تفاوت های پاسپورت و اقامت دائم نیز می توان به حق رای، شرط حضور و سختی دشواری تابعیت از سوی دولت برای دارندگان پاسپورت نام برد. ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که کشور نروژ تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد. در ادامه مقاله به مسائل مرتبط با مهاجرت به نروژ و اخذ تابعیت این کشور خواهیم پرداخت.

پاسپورت نروژ و اعتبار آن

پاسپورت نروژ از نظر اعتبار دارای شرایط نسبتا مطلوبی می باشد. توضیح اینکه رنگ جهانی پاسپورت نروژ 4 می باشد و همراه با کشورهایی نظیر فرانسه، بلژیک، ژاپن، یونان و مالتا در یک رده قرار گرفته است. با داشتن پاسپورت نروژ می توان به ۱۲۳ کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر نمود، همچنین برای سفر به ۴۲ کشور دنیا به محض ورود به آن ها نیاز به صدور ویزا می باشد و تنها ۳۳ کشور دنیا هستند که با داشتن پاسپورت نروژ برای ورود به آنها نیاز به صدور ویزا می باشد.

پاسپورت نروژ و روش های اخذ پاسپورت

پاسپورت نروژ از طرق مختلفی قابل دستیابی است. این روش ها بعضاً به طور مستقیم و بعضاً به صورت غیر مستقیم منجر به اخذ تابعیت و پاسپورت نروژ خواهد شد. راه های اخذ پاسپورت نروژ شامل کار، تحصیل، سرمایه گذاری، تولد، ازدواج و پناهندگی قابل تحصیل می باشند که در ادامه مقاله به توضیح هر یک به تفصیل خواهیم پرداخت:

پاسپورت نروژ از طریق کار

اخذ پاسپورت نروژ از طریق کار یکی از روش های مهاجرت به این کشور می باشد. کار در نروژ مستلزم داشتن پیشنهاد کاری از کارفرمای نروژی است. مجوز کار به مجوز اقامت مرتبط است و اساساً تمامی شهروندان اتحادیه اروپا می توانند در نروژ اقامت و شروع به کار نمایند. با این حال چنانچه آنها قصد داشته باشند که بیشتر از سه ماه در نروژ بمانند باید در اداره پلیس ثبت نام کنند. از سوی. دیگر، چنانچه آنها در طی این سه ماه به کشور خودشان رفت و آمد داشته باشند، نیازی به ثبت نام نیست، زیرا یک دوره جدید سه ماهه از ابتدا شروع خواهد شد. وضعیت برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا متفاوت است و به عنوان یک قاعده کلی، باید قبل از ورود به نروژ برای اجازه اقامت کاری درخواست نمایند. به منظور درخواست اقامت برای اهداف کاری، همانطور که اشاره شد کارمند باید یک پیشنهاد خاص استخدامی (Job Offer) را از یک کارفرمای خاص در نروژ داشته باشد.

الزامات به خصوصی مربوط به تحصیلات و مدارک تحصیلی و همچنین روابط و سوابق کاری وجود دارد. همچنین ممکن است شرایط دیگری نیز وجود داشته باشد که قبل از شروع روند باید مورد بررسی و توجه قرار گیرد.  به طور کلی پس از 3 سال اقامت و کار در کشور نروژ می توان برای اقامت دائم این کشور درخواست داد، مشروط بر اینکه شخص متقاضی در طول 3 سال گذشته به طور مداوم در نروژ اقامت داشته باشد و افراد بین سنین 16 تا 55 سال باید تحصیلات زبان نروژی را تکمیل نموده و یا اینکه از شهرداری گواهی معافیت از آن را دریافت نمایند. همچنین پس از دریافت اقامت دائم در صورتی که شخص سابقه کیفری نداشته باشد و بیش از 7 سال از 10 سال گذشته را در نروژ اقامت داشته باشد، می تواند برای اخذ تابعیت و پاسپورت نروژ درخواست نماید.

یکی از مهم ترین مسائلی که قبل از مهاجرت کاری به این کشور باید به آن توجه شود، نرخ بیکاری در کشور نروژ است که این رقم 3.7 درصد گزارش شده است. بنابراین رقم، بیکاری در این کشور بسیار کم است، به صورتی که از هر صد نفر حدودا 3 الی 4 نفر بیکار می باشند.

پاسپورت نروژ از طریق تحصیل

یکی از روش هایی که معمولا افراد جهت اخذ پاسپورت نروژ به کار می گیرند، تحصیل در این کشور است. البته باید توجه داشت که تحصیلات به تنهایی منجر به اخذ پاسپورت نروژ نمی شود، بلکه بهانه ای برای ورود و تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپایی با رنکینگ جهانی بالا محسوب می شود تا به تبع آن بتوان پس از تحصیل وارد بازار کار شده و ویزای تحصیلی را تبدیل به ویزای کاری نموده و برای اقامت و تابعیت نروژ درخواست نمود. سیستم آموزشی نروژ یک سیستم بین المللی است و دانشگاه ها و کالج های آن به طور مداوم برای تسهیل تحصیل دانش آموزان بین المللی تلاش می نمایند. اکثریت موسسات وآموزش عالی در نروژ دولتی بوده و از نظر تامین مالی زیر نظر دولت هستند. به عنوان یک قاعده کلی، هیچ دانش آموز نروژی و هیچ دانش آموز بین المللی برای تحصیل در این کشور هزینه ای پرداخت نمی کنند. این مساله از دیگر جاذبه ها برای افراد به منظور مهاجرت از طریق تحصیل به این کشور می باشد. البته باید توجه داشت که نروژ یک کشور با هزینه بالا برای زندگی است که هزینه زندگی حدود 1700 تا 2500 یورو در ماه برای هر نفر می باشد و دانشجویان بین المللی باید انتطار داشته باشند که بتوانند سطح معینی از هزینه های خود را تامین نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع دکترا

این مقطع که برای تکمیل تحصیلات تکمیلی در یک رشته خاص ازجمله هنر، تکنولوژی، مهندسی، حقوق، علوم زیستی، علوم اجتماعی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد، عموماً 3 تا 5 سال به طول می انجامد و در این مدت دانشجویان اجازه دارند 20 ساعت در هفته کار نمایند. تحصیلات در این مقطع عموماً به زبان نروژی است اما امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز میسر می باشد.

پاسپورت نروژ از طریق سرمایه گذاری

اخذ پاسپورت نروژ از طریق سرمایه گذاری نیز میسر می باشد. یکی از طرق دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری در بعضی از کشورها خرید ملک می باشد. قیمت کشور نروژ بسته به اینکه در مرکز شهر قرار داشته باشند یا نه و اینکه نوساز باشند یا قدیمی متفاوت می باشد. به علاوه اینکه قیمت املاک در اسلو پایتخت نسبت به شهر های دیگر گران تر است. به طور کلی قیمت املاک در نروژ طی سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته و سیر صعودی خود را طی نموده است. اتباع خارجی برای سرمایه گذاری و خرید ملک در این کشور محدودیتی نداشته و افرادی که اقامت دائم یا موقت نروژ را داشته باشند، می توانند نسبت به خرید املاک در این کشور مبادرت ورزند، اما خرید ملک به خودی خود منجر به اقامت این کشور نمی گردد.

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در کشور نروژ، ثبت شرکت در این کشور است.. برای ثبت شرکت در کشور نروژ نیاز به یک بیزینس پلان برای توضیح نوع تجارت و برنامه های آینده شرکت می باشد. همچنین حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت در این کشور بیش از 25 هزار یورو است. شایع ترین انواع شرکت ها در این کشور از قرار زیر است:

شرکت سهامی عام (Aksjeselskap – AS)

شرکت (Enkeltpersonforetak (ENK

شرکت عمومی یا مشارکت مسئولیت تقسیم شده (ANS / DA)

هیچکدام از صاحبان شخصی مسئولیت تعهدات شرکت نیستند.

سه سال پس از ثبت شرکت و اقامت در این کشور می توان برای اقامت دائم این کشور درخواست نمود که به وسیله آن بدون هیچ محدودیتی می توان در نروژ اقامت و کار نمود و پس از دریافت اقامت دائم، در صورتی که شخص متقاضی 7 سال از 10 سال را در نروژ سپری نماید و سابقه کیفری نداشته و به زبان نروژی نیز تسلط داشته باشد، می تواند برای دریافت پاسپورت نروژ اقدام نماید.

پاسپورت نروژ از طریق تولد

اخذ پاسپورت نروژ از طریق تولد، همانند اکثر کشور های دنیا از اصالت خون پیروی می نماید. به این صورت که اگر یکی از والدین هنگامی که فرزند متولد شد، یک شهروند نروژی بوده باشد، وقتی کودک او متولد شد، به طور خودکار به یک شهروند نروژی تبدیل می شود. مظابق اصل خون فرزندی که پدر یا مادرش یا هر دو تابعیت نروژ را داشته باشند، پاسپورت نروژ را اخذ می نماید، بدون توجه به اینکه در کجا به دنیا آمده باشند. در مقابل این اصل، اصل خاک قرار می گیرد که مطابق آن فرزندی که در خاک کشوری متولد شود، تابعیت همان کشور را اخذ می نماید، فارغ از اینکه پدر یا مادرش تبعه چه کشوری باشند که تنها تعداد معدودی از کشور ها مانند کانادا از این اصل پیروی می نمایند. هنگامی که یک فرزند از والدین خارجی در نروژ متولد می شود، والدین باید به محض تولد نوزاد (به محض دریافت گواهی تولد) برای اجازه اقامت وی درخواست دهند.

پاسپورت نروژ از طریق ازدواج

اخذ پاسپورت نروژ از طریق ازدواج نیز مقدور است. البته برای این منظور باید دوره ازدواج سپری شده باشد. دوره ازدواج مدت زمانی است که شما همسر قانونی و ثبت شده یک شهروند نروژی باشید. این که آیا شما در نروژ یا خارج از کشور ازدواج کردید، بی اهمیت است. اگر همسر شما در هنگام ازدواج شما یک شهروند نروژی نیست، از زمان تاریخی که همسر شما به شهروندی نروژی درآمده باشد، این تاریخ محاسبه می گردد. جهت دریافت اقامت این کشور از طریق ازدواج می بایست 3 سال از زمان ازدواج سپری شده باشد. این مدت زمان برای دریافت پاسپورت نروژ از طریق ازدواج به این صورت است که حداقل 7 سال از زمان ازدواج و زندگی مشترک گذشته باشد. شهروند نروژی که خواستار درخواست الحاق همسر خود می باشد باید حداقل 3 سال از 10 سال گذشته را در نروژ سپری نموده باشد و اقامت وی نیز قانونی بوده باشد. همچنین دارای شغل مناسب در جهت اداره زندگی خودش و همسرش باشد. مدارک مورد نیاز در این زمینه عبارتند از:

 • گواهی ازدواج و اثبات صوری نبودن آن
 • پاسپورت و مدارک هویتی و گواهی تولد فرد متقاضی
 • گواهی سوء سابقه کیفری و عدم ارتکاب جرم توسط متقاضی
 • گواهی شهروندی همسر نروژی
 • اثبات توانایی و تمکن مالی همسر
 • آدرس دقیق محل زندگی در نروژ

پاسپورت نروژ و پناهندگی

برخی از افراد برای دریافت پاسپورت نروژ از طریق پناهندگی اقدام می نمایند. مطابق با کنوانسیون بین المللی ژنو افرادی که ترس از مورد اذیت و آزار واقع شدن و مرگ را در کشور خودشان به دلیل وابستگی به گروه اجتماعی خاص، گرایشات و انحرافات جنسی، عقاید سیاسی و اجتماعی و … داشته باشند، می توانند برای پناهندگی اقدام نمایند. این در حالی است که بعضی از افراد این روش را برای مهاجرت خود انتخاب نموده و برای این منظور از گفتن دروغ هایی در این استقاده می کنند که در شان یک ایرانی و جامعه ایرانی نمی باشد.

اکثرا این افراد شرایط لازم را جهت مهاجرت قانونی دارا می باشند و به دلیل عدم اطلاع از سایر روش های درست و قانونی پا در این مسیر نادرست و غیر قانونی می گذارند. عدم ایمنی راه ها، ابتلا به بیماری های خطرناک در اثر عدم رعایت بهداشت در کمپ های نگهداری پناهندگان، وجود جرم و جنایت در این کمپ ها، خطرات مالی و جانی برای پناهندگان و بیماری های روحی و روانی و افسردگی در اثر دوری از خانواده و وطن و عدم امکان بازگشت به کشور از جمله مشکلاتی است که گریبان گیر افراد پناهنده می شود و در شماری از موارد حتی منجر به خودکشی افراد پناهنده به دلیل غیر قابل تحمل بودن این شرایط می شود. توضیح اینکه سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی  نه تنها مشاوره و خدماتی در زمینه پناهندگی ارایه نمی دهد، بلکه شما عزیزان را راهنمایی و یاری می نماید تا از سایر روش های قانونی برای مهاجرت اقدام نمایید.

جهت درخواست پناهندگی می بایست در نروژ و یا نهایتاً در مرز آن حضور داشت. عدم اظهار حقیقت به مقامات نروژی مستوجب مجازات می باشد. برای درخواست پناهندگی باید به اداره پلیس مراجعه نمود و برای مکالمه آسان با مقامات یک مترجم در آنجا به افراد متقاضی کمک می نماید. پلیس درخواست افراد را ثبت نموده و پس از بررسی مشخصات فردی آنها اثر انگشت می گیرد. در این هنگام پس از انجام آزمایشات پزشکی، پناهجویان به مرکز پذیرش پناهندگی منتقل می شوند. افراد زیر 18 سال مجاز به داشتن نماینده هستند. درخواست های پناهندگی در این کشور ظرف مدت 2 روز تا نهایتا 3 هفته رسیدگی می شود. نروژ از قانون دوبلین نیز پیروی می نماید به این معنی که چناچه قبلا در یک کشور اروپایی دیگر درخواست پناهندگی نموده باشید، به همانجا باز گردانده می شوید.

پاسپورت نروژ و نکات مهم درباره آن

برای درخواست شهروندی و پاسپورت نروژ ، شما باید اجازه اقامت معتبر در نروژ داشته باشید. شما همچنین باید چندین الزامات دیگر، از جمله موارد زیر را رعایت کنید:

 • شما باید هویت خود را مستند سازی یا روشن کنید
 • شما باید در نروژ سکونت داشته و هدفتان از سکونت ادامه زندگی در این کشور باشد
 • چنانچه در نروژ ازدواج کرده باشید باید حداقل 7 سال از زمان زندگی مشترک شما گذشته باشد و حداقل 3 سال از 10 سال گذشته را در این کشور زندگی کرده باشید
 • شما باید 300 ساعت دوره تحصیل در زبان نروژی را تکمیل کنید یا بتوانید مهارتهای کافی در نروژی یا سامی داشته باشید
 • شما نباید به جرم جنایی محکوم شده یا دستور داده شده باشد که تحت درمان و مراقبت روانپزشکی باشید

الزام رفتار خوب

طبق قوانین نروژ تابعیت دوگانه در این کشور به رسمیت شناخته نشده است. بنابراین فرد متقاضی که قصد دریافت شهروندی و پاسپورت نروژ را داشته باشد، باید تابعیت قبلی خود را رد نماید.

قوانین جداگانه برای کودکان زیر 12 سال و افراد بالای 55 سال که برای شهروندی و پاسپورت نروژ درخواست می دهند، اعمال می شود. افرادی که قبل از رسیدن به سن 18 سالگی به نروژ می روند باید در طول 7 سال آخر زندگی در این کشور، در مجموع 5 سال در آنجا سکونت داشته باشند.

پاسپورت نروژ و وکیل معتبر برای امور مهم

دریافت پاسپورت نروژ از طرق مختلف که در بالا به آنها پرداخته شد، نیازمند آگاهی کامل به قوانین و قواعد بین المللی می باشد تا از این طریق بتوان از ضرر های جبران ناپذیر ناشی از اشتباهات و عدم آگاهی کامل نسبت به قوانین پیش گیری نمود. چه بسا افرادی که به دلیل انتخاب مسیر اشتباه علاوه بر از دست دادن زمان و وقت خود، متحمل ضرر های سنگین مالی در این زمینه شده اند. بنابراین بهتر است در این زمینه ها با وکلا و متخصصین امر مهاجرت که آشنا به قوانین بین المللی باشند مشورت نمایید، چرا که همواره پیشگیری بهتر از درمان است. سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی  با سالها سابقه درخشان در زمینه مهاجرت می تواند شما را در این مسیر یاری نماید و بهترین مشاوره و خدمات را در این زمینه به شما عزیزان ارائه نماید.

پاسپورت نروژ و سخن پایانی

پاسپورت نروژ ، شرایط اخذ اقامت و تابعیت این کشور و روش های مهاجرت به آن در مقاله فوق بررسی گردید. امیدواریم که موحب افزایش اطلاعات شما گردیده و از آن استفاده نموده باشید. روش مهاجرت به نروژ و اخذ پاسپورت نروژ بسته به شرایط و سوابق تحصیلی و کاری هر فرد می تواند متفاوت باشد. برای انتخاب بهترین روش و مسیر مهاجرت و دریافت پاسپورت نروژ ، بهتر است تا با آگاهی کامل و تحقیق و بررسی کافی در این مسیر قدم نهاد، چراکه به آینده افراد مربوط بوده و مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار است. به منظور دریافت اطلاعات تکمیلی در این خصوص می توانید با سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی  در دفتر مرکزی ترکیه و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان ما بهره مند شوید. 

 

مهاجرت به کانادا