ما را دنبال کنید:

دکتر سعید محمدی-وکیل مهاجرت ترکیه اروپا کانادا

ویزا و مهاجرت

خانه پاسپورت لیتوانی

پاسپورت لیتوانی و مقدمه ای بر آن

پاسپورت لیتوانی ، راه های اخذ پاسپورت لیتوانی و شرایط اخذ پاسپورت لیتوانی در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. همواره سوالاتی در زمینه پاسپورت لیتوانی برای مخاطبین مطرح شده است از جمله اینکه آیا با تولد در لیتوانی می توان پاسپورت این کشور را به دست آورد؟ آیا با سرمایه گذاری در لیتوانی می توان پاسپورت این کشور را اخذ کرد؟ در این نوشتار ما به کلیه سوالات شما در زمینه پاسپورت کشور لیتوانی به صورت ساده و خلاصه پاسخ خواهیم داد. کشور لیتوانی جزو کشورهای کمتر شناخته شده اروپا به شمار می رود. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره پاسپورت و تابعیت لیتوانی با مشاوران و کارشناسان مجربسازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی    تماس گرفته و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید. همچنین می توانید سوالات خود  را در انتهای این مقاله مطرح بفرمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی سوالات  شما باشند.

پاسپورت لیتوانی و شرایط عمومی

اخذ پاسپورت لیتوانی دارای شرایط و ضوابط خاص خود است که در این مقاله به آنها پرداخته خواهد شد. کشور لیتوانی در شمال شرقی اروپا واقع شده و از شمال با لتونی ، از جنوب با روسیه ، از شرق با بلاروس و از غرب با دریای بالتیک هم مرز است. جمعیت این کشور در حدود ۳،۵ میلیون نفر است و مساحتی بالغ بر ۶۵،۲۰۰ کیلومتر مربع دارد. واحد پول لیتوانی یورو است و عضو اتحادیه اروپا بوده واز ۲۱ دسامبر ۲۰۰۷ به عضویت پیمان  شنگن درآمد. پایتخت آن شهر ولنیوس است که بزرگترین شهر آن نیز می باشد. زبان رسمی این کشور لیتوانیایی است، لیتوانی اولین کشوری بود که بعد از فروپاشی شوروی اعلام استقلال نمود. کشورها از لحاظ حقوقی به دو بخش تابع اصل خاک و تابع اصل خون تقسیم بندی می شودند. کشورهای تابع اصل خاک مانند کانادا به تمامی کودکان متولد شده در این کشور تابعیت و پاسپورت اعطا می کنند، ولی در مقابل کشورهایی مانند لیتوانی تنها به کودکانی که در این کشور متولد شده اند تابعیت اعطا می کنند که یکی از والدینشان تبعه این کشور باشند. از مزیت های پاسپورت نسبت به اقامت دائم می توان به حق رای، حقوق شهروندی برابر با شهروندان لیتوانیایی و دشواری فرآیند لغو تابعیت از سوی دولت لیتوانی اشاره نمود.

پاسپورت لیتوانی و اعتبار آن

دانستن اعتبار پاسپورت لیتوانی به منظور مهاجرت به این کشور از نکات مهم و ضروری به شمار می رود. برای اینکه بتوانیم درباره اعتبار پاسپورت کشوری صحبت کنیم باید بدانیم دارندگان پاسپورت کشور مورد نظر به چه کشورهایی می توانند بدون ویزا سفر کنند. در آخرین بررسی اعتبار پاسپورت  ها در سال ۲۰۱۹  کشور لیتوانی  در کنار پاسپورت مالزی، اسلوونی، لهستان ، اسلواکی و لتونی در جایگاه هفتم قرارگرفته است. اشخاصی که پاسپورت لیتوانی دارند می توانند به 121 کشور دنیا بدون اخذ ویزا سفر نمایند، برای 43 کشور در بدو ورود به آن کشورها ویزا ارائه دهند و برای ورود به 34 کشور دیگر نیز از سفارت های آن کشورها در کشور مبدا ویزا تهیه نمایند.

پاسپورت لیتوانی و روش های اخذ پاسپورت

برای اخذ پاسپورت لیتوانی راه های متفاوتی وجود دارد که البته همگی آنها در ابتدا منجر به اخذ پاسپورت این کشور نخواهند شد، بلکه طی مراحل و شرایطی این امر امکان پذیر خواهد بود. در این مقاله ما به معرفی روش های مهاجرت و اخذ پاسپورت لیتوانی خواهیم پرداخت:

 • پاسپورت لیتوانی از طریق کار
 • پاسپورت لیتوانی از طریق تحصیل
 • پاسپورت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری
 • پاسپورت لیتوانی از طریق تولد
 • پاسپورت لیتوانی از طریق ازدواج
 • پاسپورت لیتوانی  و پناهندگی

پاسپورت لیتوانی از طریق کار

برای اینکه بتوانید پاسپورت لیتوانی را از طریق کار دریافت  کنید باید از طرف یک کارفرما یا شرکت در لیتوانی دعوتنامه کاری به دست آورید، که با توجه به نرخ تقریبا بالای بیکاری در کشور لیتوانی چنین کاری می توان گفت  بسیار سخت تا حدی غیر ممکن است، چرا که کار فرما باید بتواند اداره مهاجرت را متقاعد نماید که  برای شغل مورد نظر هیچ فرد واجد شرایطی در کشور لیتوانی وجود ندارد. اگر با وجود تمام این مسایل ، رزومه تحصیلی و تجربه کاری شما آنقدر درخشان بود که شخصی در لیتوانی و اتحادیه اروپا نمی توانست جایگزین شما شود و برای شما دعوتنامه کاری ارسال شد،با ارایه  مدارک مورد نیاز جهت ویزای کار که شامل : پاسپورت معتبر متقاضی ،ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و سوابق کاری ، نامه تمکن مالی ، دعوتنامه شغلی از لیتوانی، بیمه نامه معتبر می توانید از سفارت لیتوانی درخواست ویزای کار نمایید.

در صورت تایید این ویزا برای مدت یک یا دو سال با توجه به مدت قرارداد کاری صادر می شود که معمولا یکساله است. پس از ۵ سال کار و پرداخت مالیات شخص می تواند درخواست کارت اقامت دایم نماید و پس از گذشت ۳ تا ۵ سال از کارت اقامت دائم درخواست پاسپورت لیتوانی نماید( شرایط کار و میزان حقوق دریافتی و مالیاتی که شخص می پردازد در این پروسه موثر است)

پاسپورت لیتوانی از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی یکی از راه هایی است که می توان ازطریق آن به صورت غیر مستقیم اقامت لیتوانی را به دست آورد.به این صورت که پس از اتمام تحصیل در این کشور و در صورت داشتن پیشنهاد کاری با تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری و پس از گذشت حدوداض 5 سال می توان نسبت به اخذ پاسپورت لیتوانی اقدام نمود. در تمامی مقاطع تحصیلی می توان از دانشگاه های لیتوانی پذیرش گرفت . تحصیل در مقطع کارشناسی در لیتوانی به زبان لیتوانیایی بوده و امکان تحصیل در این مقطع در دانشگاه های ملی لیتوانی وجود ندارد.

دانشجویانی که در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند امکان کار دانشجویی به مدت ۱۰ ساعت در هفته را دارند. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ملی لیتوانی دیپلم دوازده ساله معتبر و دانش زبان لیتوانیایی ضروری است . اگر متقاضی مدرک زبان ارائه نکند باید قبل از شروع دوره تحصیلی  حداقل یک  دوره  زبان لیتوانیایی را سپری نماید. تحصیل در دانشگاه های دولتی در لیتوانی تقریبا رایگان و سالیانه در حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو است.

علاقمندان به تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی در لیتوانی باید در دانشگاه های خصوصی لیتوانی که شهریه در حدود۳ تا ۱۰هزار یورو در سال دارد ثبت نام نمایند . با توجه به هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی کشورهایی نظیر چک و مجارستان بیشتر توصیه می شود. علاقمندان به تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی با توجه به هزینه دانشگاه های خصوصی باید بدانند بهترین انتخاب برای آنها تحصیل در جمهوری چک است. برای پذیرش از دانشگاه های لیتوانی در مقطع کارشناسی ارشد ، ارائه مدرک کارشناسی از دانشگاه معتبر ومدرک زبان الزامی است.

چنانچه متقاضی مدرک زبان ارائه نکند امکان گذراندن کورس زبان در لیتوانی وجود دارد. تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های لیتوانی در رشته های محدودی وجود دارد. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در لیتوانی سالیانه در حدود ۳ تا ۸ هزار یورو است. برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در لیتوانی در کنار مدارک تحصیلی قبلی که از دانشگاه های معتبر اخذ شده اند داشتن استاد راهنما نیز ضروری است . تحصیل در مقطع دکتری در لیتوانی در دانشگاه های دولتی تقریبا رایگان بوده و سالیانه در حدود ۴۰۰ تا ۸۰۰ یورو است. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه باید بلافاصله کار پیدا کنند در غیر این صورت اقامت آنها تمدید نخواهد شد.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی شامل موارد زیر می باشد:

 • پاسپورت معتبر متقاضی
 • ارائه پذیرش تحصیلی از دانشگاه دولتی، خصوصی و یا کالج معتبر
 • بیمه نامه معتبرکه مورد تایید سفارت لیتوانی باشد
 • پرینت بانکی و نامه تمکن مالی از بانک مورد تایید کشور لیتوانی
 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی
 • دو قطعه عکس پاسپورتی

پاسپورت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری

ازجمله راه هایی که می توان  اقامت لیتوانی و در نهایت پاسپورت لیتوانی را اخذ کرد، سرمایه گذاری در لیتوانی است. به صورت کلی می توان گفت دو راه اصلی برای اخذ اقامت لیتوانی از طریق سرمایه گذاری وجود دارد.

خرید اوراق قرضه

ثبت شرکت

اولین راه خرید اوراق قرضه است . این اوراق قرضه مربوط به دولت این کشور می باشد و با خرید حداقل ۲۸۰ هزار یورو اوراق قرضه به شما اقامت ۵ ساله کشور لیتوانی داده خواهد شد. البته شما در طول ۵ سال اجازه فروش این اوراق را نخواهید داشت و سالیانه در حدود یک تا دو درصد سود به شما تعلق خواهد گرفت. این نوع از اقامت نیاز به حضور شما در این کشور ندارد و سالانه تنها یک ورود و خروج به کشور لیتوانی برای متقاضی کفایت خواهد کرد. بعد از پنج سال نیز شما می توانید ۲۵۰ هزار یورو از مبلغ اولیه را دریافت کنید.

پاسپورت لیتوانی از طریق تولد

در ارتباط با دریافت پاسپورت لیتوانی از طریق تولد باید به این نکته مهم اشاره نمود که  لیتوانی در اعطای تابعیت خود از چه قانونی پیروی خواهد کرد. کشورهای مختلف در اعطای تابعیت خود به دو قانون کلی تقسیم می شود: قانون خاک و قانون خون.

قانون خاک

قانون خون

کشورهایی که برای اعطای تابعیت خود از قانون خاک پیروی خواهند کرد. در این کشورها اعطای تابعیت به این شکل است که چنانچه کودکی در خاک این کشورها به دنیا بیاید تابعیت و پاسپورت کشور مورد نظر را دریافت خواهد کرد.

پاسپورت لیتوانی از طریق ازدواج

با توجه به قوانین کشور لیتوانی در ارتباط با ازدواج چنانچه شخصی با فردی که تبعه کشور لیتوانی باشد و یا اقامت کشور لیتوانی را داشته باشد ازدواج نماید، می تواند برای دریافت کارت اقامت لیتوانی اقدام نماید. فردی که مقیم یا تبعه لیتوانی است باید مدارک دال بر تجرد ، داشتن شغل و توانایی مالی جهت تامین هزینه های اقامت همسر خود را داشته باشد. حداقل سن برای ازدواج در کشور لیتوانی ۱۸ سال می باشد، چنانچه فرد سن بین ۱۶ تا ۱۸ سال داشته باشد دادگاه باید امکان ازدواج را تایید نماید.

چنانچه شخص با تبعه کشور لیتوانی ازدواج نماید، می تواند برای دریافت ویزا یا ارائه مدارک مورد نیاز که شامل : پاسپورت هر دو طرف، اسناد ازدواج ، ارائه تمکن مالی همسر لیتوانیایی و آدرس محل اقامت همسر در لیتوانی درخواست ویزا نماید، در ابتدا اقامت ۱ ساله برای شخص صادر می شود. چنانچه آنها به مدت ۳ سال در کنار هم زندگی کنند می تواند برای دریافت کارت اقامت دائم اقدام نماید و پس از آن با سپری شدن ۴ سال می تواند درخواست پاسپورت لیتوانی دهد.

پاسپورت لیتوانی و پناهندگی

پناهندگی بدترین و پرخطرترین راه مهاجرت است. پناهجو به شخصی گفته می شود که در کشور خود به دلایل سیاسی، عقیدتی و مذهبی مورد اذیت و آزار جسمی و روحی قرار گرفته و تامین مالی و جانی نداشته باشد. بنابراین از کشورهایی که عضو کنوانسیون ژنو هستند می تواند درخواست پناه کند. با توجه به شرایط خاورمیانه و کشورهای در حال جنگ اولویت اصلی پناهجویان کشورهای جنگ زده هستند. در حال حاضر با وجود اینکه کشور لیتوانی عضو معاهده ژنو است اما به دلایل مسایل امنیتی و مالی تعداد بسیار محدودی پناهجو می پذیرد.

شرایط بررسی پرونده و پناهجویان بسیار سخت گیرانه است و جلسات دادگاه ممکن است سالها به طول بیانجامد و اگر شخص نتواند دلایل منطقی ارائه نماید و دادگاه را قانع کند از کشور لیتوانی اخراج خواهد شد. فرد پناهجو حداقل تا ۱۰ سال امکان بازگشت به کشور خود را ندارد. سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی  به هیچ عنوان مهاجرت به لیتوانی از طریق پناهندگی را توصیه نکرده و هیچ گونه خدماتی در این زمینه ارائه نمی دهد، چراکه همواره شما می توانید از راه های قانونی و بی خطر اقامت لیتوانی و پس از آن پاسپورت لیتوانی را اخذ نمایید.

پاسپورت لیتوانی و نکات مهم درباره آن

مهم ترین نکته  در ارتباط با اخذ پاسپورت لیتوانی این است که در هیچ کدام  از طرق ذکر شده به صورت سریع و بدون گذشت زمان لازم  به شخص  خارجی پاسپورت لیتوانی تعلق نمی گیرد . بلکه شخص متقاضی باید اول فرایند و پروسه اخذ اقامت دائم را پشت سر بگذارد و پس از آن می تواند با ارائه مدارک لازم نظیر نشان دادن علقه به کشور لیتوانی و دانش کافی زبان این کشور و نداشتن سابقه کیفری برای دریافت پاسپورت لیتوانی اقدام نماید. و این فرایند بین ۷ تا ۱۰ سال بسته به روشی که اقامت دائم از طریق آن اخذ شده است طول خواهد کشید. همچنین ذکر این نکته ضروریست که کشور لیتوانی تابعیت دوگانه را تنها تحت شرایط خاصی قبول خواهد کرد و در باقی موارد فرد متقاضی ابتدا می بایست به منظور اخذ تابعیت لیتوانی، تابعیت قبلی خود را لغو نماید.

پاسپورت لیتوانی و وکیل معتبر برای امور مهم

اگر علاقمند به مهاجرت به لیتوانی هستید و تمایل دارید اقامت این کشور و پس از آن پاسپورت لیتوانی را به دست آورید یک وکیل امین و با تجربه می تواند شما را در این راه یاری نماید. وکیل و مشاور مهاجرتی روش ها و هزینه های مربوط به مهاجرت را به شما خواهد گفت و با بررسی شرایط سنی و مالی شما بهترین راه برای مهاجرت به لیتوانی را به شما پیشنهاد می دهد. شما را در امر گرفتن ویزا یاری خواهد نمود و در صد قبولی ویزای شما را در سفارت بالا خواهد برد. سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی  معتبر قبل از هرگونه اقدام شرایط کشور مورد نظر شما را برای مهاجرت بررسی خواهند کرد و با توجه به مدارک و شرایط شما بهترین کشور ها را به شما معرفی خواهند نمود. سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی  با سالها تجربه موفق در امر مهاجرتی آمادگی ارائه راهنمایی در مسیر اخذ پاسپورت لیتوانی را به شما متقاضیان محترم دارا می باشد.

پاسپورت لیتوانی و سخن پایانی

پاسپورت لیتوانی ، راه های اخذ پاسپورت لیتوانی و شرایط اخذ پاسپورت لیتوانی در این مقاله مورد نقد و بررسی قرار گرفت. اگر علاقمند به مهاجرت به لیتوانی و اخذ پاسپورت لیتوانی هستید، توصیه می شود قبل از هر گونه اقدام و هزینه ای ابتدا با وکلا و مشاوران سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی  تماس حاصل نموده و از شرایط و مدارک مورد نیاز کشور لیتوانی در ارتباط با روش مهاجرتی خود آگاهی یابید . شما می توانید از طریق مشاوره تلفنی تخصصی و رایگان با هر یک از کارشناسان و وکلای سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی  بهترین تصمیم را برای انتخاب کشور مناسب خود داشته باشید .

 

مهاجرت به کانادا