ما را دنبال کنید:

دکتر سعید محمدی-وکیل مهاجرت ترکیه اروپا کانادا

ویزا و مهاجرت

خانه مالزی

تحصیل در مالزی و مقدمه ای بر آن

تحصیل در مالزی نیازمند بررسی جامع و گسترده می باشد، چرا که تمامی دانشگاه های این کشور معتبر نبوده و ممکن است منجر به اتلاف وقت و هزینه متقاضیان گردد. در سال های اخیر، متقاضیان اقامت تحصیلی در کشورهای خارجی  در بین کشورهای آسیایی بیشتر مالزی را به عنوان مقصد تحصیلی خود برمیگزینند. به همین دلیل بر آن شدیم تا به صورت تخصصی و ویژه به موضوع  مهاجرت تحصیلی  به  مالزی بپردازیم.  لذا پیشنهاد می کنیم در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و اخذ مشاوره تخصصی، با کارشناسان  سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی ، مطرح نموده و از مشاوره رایگان و جامع بهترین متخصصان مهاجرتی خاورمیانه بهره مند گردید.

 • تحصیل در مالزی و شرایط عمومی

تحصیل در مالزی نیازمند بررسی شرایط زندگی و تحصیل در این کشور آسیایی بوده و انتخاب مالزی به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی می بایست با تحقیق و مطالعه کامل صورت پذیرد. مالزی کشوری آسیایی واقع در منطقه آسیای شرقی، به پایتختی سیاسی کوالالامپور و پایتختی اداری پوتراجایا می باشد. از همسایگان این کشور می توان به تایلند، برونئی و سنگاپور اشاره نمود. جمعیت این کشور ۳۰٫۴۴۸٫۶۰۰ نفر و وسعت آن ۳۲۹٫۷۵۸ کیلومتر مربع می باشد. مالزی دارای حکومت سلطنتی دوره ایست. زبان رسمی این کشور مالزیایی (مالاییایی) و دین رسمی مردم آن اسلام می باشد. واحد پول مالزی رینگت (MYR) می باشد. مالزی دارای ۱۲ استان می باشد.

تحصیل در مالزی در مقطع مدارس

تحصیل در مالزی از مقطع پیش دبستانی تا دانشگاه را شامل می‌شود. تحصیل در این کشور بصورت دولتی صورت می پذیرد. مقطع و دبیرستان در این کشور زیر نظر وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی مالزی (MOHE)  برگزار می‌شود.

مقطع ابتدایی

مقطع راهنمایی

مقطع دبیرستان

تحصیل در مقطع ابتدایی در مالزی اجباری است. مدارس مالزی به سه گروه مدارس عمومی چند زبانه ، مدارس خصوصی و تحصیل خصوصی در منزل تقسیم بندی می شوند. کودکان در این کشور در سن ۷ سالگی وارد دبستان شده و به مدت ۶ سال در مقطع ابتدایی به تحصیل مشغول می شوند. دانش آموزان در صورت قبولی در این مقطع، وارد مقطع راهنمایی می شوند.

تحصیل در مالزی در مقطع کارشناسی

تحصیلات دانشگاهی در مالزی از مقطع کارشناسی  آغاز می شود. اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی  نیازمند داشتن مدرک تحصیلی دیپلم به همراه ریز نمرات تحصیلی دوره دبیرستان است. مدت این دوره تحصیلی بین ۳ الی ۴ سال بوده و نمره زبان مورد نیاز برای تحصیل در این دوره آیلتس ۶ می باشد. در مالزی ، مدرک کارشناسی  در سطح کیفی ۶ MQA قرار گرفته است. برای دریافت مدرک کارشناسی  ، دانشجو باید حداقل ۱۲۰ امتیاز را کسب نمایند.

تحصیل در مالزی در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع دکتری در مالزی عموماً پژوهش محور می باشد. به منظور اخذ پذیرش تحصیلی در این دوره نیاز به داشتن سوپروایزر و مدرک تحصیلی فوق لیسانس خواهد بود. نمره زبان مورد نیاز برای تحصیل در این دوره تحصیلی، آیلتس ۷ به بالا می باشد. به دانشجویان این دوره عموماً کمک هزینه ای به عنوان حق کار پژوهشی حین تحصیل پرداخت می شود.

تحصیل در مالزی در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری در کشور برزیل نیز مانند دیگر کشور های جهان شرایط خاصی را دارد. برای تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های برزیل شما در ابتدا نیاز به داشتن یک استاد راهنما و یا همان سوپروایزر دارید. بعد از اخذ تاییدیه از استاد راهنما شما می توانید مراحل اخذ پذیرش خود را ادامه دهید. تحصیل در این مقطع بسته به رشته ی مورد نظر شما بین ۳ تا ۵ سال به طول خواهد انجامید و معمولاً تحصیلات فرد به صورت پروژه و تحقیق محور است که به همین دلیل برای فرد متقاضی معمولاً از طرف استاد راهنما و دانشگاه حقوق نیز در نظر گرفته خواهد شد.

داشتن مدارکی مانند مقالات معتبر بین المللی، مدرک زبان مناسب، پروژه های تحقیقاتی سطح بالا، معدل خوب و…. می تواند در یافتن استاد راهنما به شما کمک بزرگی نماید. شما برای یافتن استاد راهنمایی که در زمینه مورد نظر شما در حال پژوهش باشد می باید در ابتدا با اساتید مختلف در دانشگاه های مختلف ارتباط بگیرید و در صورت تایید رزومه از سوی استاد راهنما دعوت به مصاحبه شوید. گفتنی است هزینه های تحصیل در این مقطع نیز رایگان است.

تحصیل در مالزی به همراه بورسیه تحصیلی

بورس تحصیلی روشی عالی برای کمک به پرداخت هزینه‌های تحصیل و مخارج زندگی دانشجو محسوب می شود. بورسیه های تحصیلی مالزی به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم بندی می شوند. وزارت آموزش و پرورش مالزی سه برنامه بورسیه را برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است تا دانشجویان مستعد بتوانند بدون پرداخت هزینه تحصیل، به تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در این کشور بپردازند.

تحصیل از طریق بورسیه تحصیلی در تمام سطوح تحصیلات تکمیلی امکان پذیر خواهد بود. عموماً به دانشجویان مبلغ ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار بصورت سالیانه بعنوان کمک هزینه تحصیلی برای تحصیل در مالزی از طریق بورسیه تحصیلی پرداخت خواهد شد. برنامه بورس تحصیلی مالزی یکی از سیاست های آموزشی دولت برای ارتقای سطح آموزش عالی در این کشور برای تبدیل شدن به یکی از مقاصد آموزشی بین‌المللی پیشرو در سطح آسیاست. دانشجویان متقاضی تحصیل در مالزی به روش بورسیه توصیه می‌شوند که درخواست پذیرش را ۸ تا ۱۲ ماه قبل از ورود به این کشور ارسال کنند . مهلت ارسال درخواست بورسیه بسته به نوع بورسیه و دانشگاه ارائه دهنده آن متفاوت خواهد بود.

تحصیل در مالزی و هزینه های تحصیل و زندگی در مالزی

به منظور تحصیل در مالزی، اطلاع از هزینه تحصیل و زندگی در این کشور جزو ضروریات به شمار می رود. یکی از دلایلی که دانشجویان بین‌المللی مالزی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند به دلیل مقرون‌به‌صرفه بودن تحصیل در این کشور است . گفتنیست که هزینه تحصیل که شامل هزینه شهریه و دیگر هزینه‌های تحصیل قابل پرداخت به دانشگاه هاست بسته به رشته تحصیلی و مدت تحصیل تفاوت خواهد داشت. همچنین هزینه‌های زندگی فرد بسته به محل اقامت ، نوع اقامت و سبک زندگی متفاوت خواهد بود . در ذیل به شرح هزینه های تحصیل و زندگی در مالزی خواهیم پرداخت.

تحصیل در مالزی و کار دانشجویی

به منظور تامین بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل در مالزی، امکان کار حین تحصیل برای دانشجویان در این کشور فراهم شده است. دانشجویان بین‌المللی که در مالزی در حال تحصیل می باشند، مجاز به کار پاره‌وقت با شرایط زیر هستند :

 • حداکثر ۲۰ ساعت کار در هفته
 • تنها در طول تعطیلات بیش از ۷ روز

به دانشجویان اجازه داده می‌شود تا در بازارها، رستوران‌ها، کافه‌ها، هتل‌ها و پمپ ‌بنزین‌ها فعالیت کنند اما اجازه کار بعنوان صندوقدار بار، خواننده، نوازنده، ماساژور و کارهای مشابه را به دلیل منافات با قوانین شرعی و کشوری نخواهند داشت .

درخواست برای اخذ مجوز کار حین تحصیل باید از طریق موسسه خصوصی یا دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید ، صورت گیرد . لازم به ذکر است که دست‌مزد ساعتی برای استخدام پاره‌وقت در مالزی کم می باشد. از این رو ، قویا ً توصیه می‌کنیم که دانشجویان بین‌المللی تنها به کار پاره‌وقت در مالزی به منظور تامین هزینه زندگی و تحصیل تکیه نکنند .

تحصیل در مالزی و بررسی ویزای همراه

یکی از مهمترین موضوعات برای تحصیل در مالزی برای متقاضیان، امکان بردن همراه به این کشور خواهد بود. گفتنیست که امکان اخذ ویزای همراه برای دارندگان ویزای تحصیلی مالزی در مقاطع لیسانس و بالاتر وجود خواهد داشت. به این منظور متقاضیان می‌توانند درخواست ویزای همراه برای اعضای خانواده ( والدین ، همسر و کودکان زیر ۱۸ سال ) را از طریق EMGS ارائه دهند . این ویزا مجوز بازدید اجتماعی بلند مدت (LTSVP) نام داشته و دارای اعتبار ۱۲ ماهه می باشد.

درخواست ویزای همراه می بایست از طریق دانشگاه محل تحصیل به نیابت از دانشجوی در حال تحصیل در مالزی انجام خواهد شد . هزینه درخواست این ویزا RM۵۰۰ به همراه هزینه ویزای یکبار ورود (مرتبط با ملیت ) خواهد بود .به طور استثناء، تنها شهروندان ۱۷ کشور خاص شامل ایران مجاز به اخذ ویزای همراه برای مقطع لیسانس خواهند بود و دانشجویان سایر ملیت ها این امکان را تنها برای مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر خواهند داشت.

مدارک اخذ ویزای همراه:

 • مدارک اخذ ویزای همراه:
 • سند ازدواج
 • پاسپورت اعضای خانواده

کپی تمام صفحات

 • عکس پاسپورتی
 • هزینه صدور ویزا
 • فرم تکمیل شده ویزا
 • آدرس محل سکونت متقاضی
 • اثبات تمکن مالی مورد نیاز برای گذران زندگی اعضای خانواده از سوی متقاضی

تحصیل در مالزی و معرفی دانشگاه های برتر

یکی از مهمترین موضوعاتی که در زمینه تحصیل در مالزی می باست به آن توجه نمود، موضوع اعتبار دانشگاه مورد نظر برایتحصیل در مالزی می باشد، چرا که کار و زندگی فرد پس از اتمام تحصیلات وی، بستگی به اعتبار مدرک و رشته تحصیلی وی خواهد داشت.

تحصیل در مالزی و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی مالزی

تحصیل در مالزی نیازمند اخذ ویزای تحصیلی این کشور می باشد. به منظور اخذ ویزای تحصیلی مالزی، داشتن شرایط و مدارک زیر مورد نیاز است:

 • عکس پاسپورتی
 • کپی تمام صفحات پاسپورت
 • نامه پذیرش
 • اصل و ترجمه مدرک تحصیلی
 • رسید پرداخت هزینه ویزا
 • گواهی سلامت پزشکی
 • اثبات داشتن وابستگی در ایران

ملک، موجودی بانکی،…

 • نامه صلاحیت (LEO)
 • مدرک زبان مورد نیاز

تحصیل در مالزی و موقعیت کار پس از تحصیل

پس از اتمام تحصیل در مالزی، مهمترین مساله برای دانشجو امکان کار پس از تحصیل در آن کشور می باشد. به محض دریافت مدرک تحصیلی در مالزی، امکان جست و جوی کار و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری در این کشور را خواهید داشت. ویزاهای کاری برای کار پس از تحصیل دانشجو مجوز استخدام، مجوز استخدام موقت و مجوز بازدید(نیروهای ماهر) نام دارند. مدت اعتبار هر یک از این ویزاها از شش ماه تا حدود پنج سال متغیر می باشد. نرخ بیکاری مالزی در حال حاضر ۳٫۳ درصد است که از این لحاظ این کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد. در ذیل نمودار نرخ بیکاری مالزی به همراه میزان حقوق برخی مشاغل تقدیم حضورتان شده است:

تحصیل در مالزی و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل نیز دیگر از موارد دارای اهمیت برای متقاضیان تحصیل در مالزی به شمار می آید. متاسفانه مالزی در این زمینه شرایط خاص و روشنی برای اخذ تابعیت و اقامت دائم پس از تحصیل و حتی پس از تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری این کشور در نظر نگرفته است و در این زمینه سخت گیری می کند. در نتیجه پیشنهاد می شود به منظور اخذ اقامتد دائم و تابعیت پس از تحصیل، کشورهایی مانند آلمان و اتریش را انتخاب کنید که نیاز شدیدی به نیروی کار داشته و شرایط آسانی را برای اخذ تابعیت و اقامت دائم در نظر گرفته است.

تحصیل در مالزی و سخن پایانی

تحصیل در مالزی، مهاجرت به مالزی از طریق تحصیل و شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی مالزی مورد تحلیل قرار گرفت. تحصیل در مالزی نیازمند تحقیق و بررسی بیشتری بوده و در نتیجه پیشنهاد می گردددر این زمینه از متخصصان امر مهاجرت تحصیلی کمک بگیرید تا منجر به اتلاف وقت و هزینه شما متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی مالزی نشود. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر در زمینه تحصیل در مالزی با کارشناسان  سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی تماس حاصل نموده و از شماوره رایگان و تخصصی این کارشناسان بهره مند گردید. همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال و ابهامی در این زمینه می توانید آن را در بخش دیدگاه های این مقاله مطرح نموده و پاسخ آن را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت کنید.

مهاجرت به کانادا