ما را دنبال کنید:

دکتر سعید محمدی-وکیل مهاجرت ترکیه اروپا کانادا

ویزا و مهاجرت

خانه مالتا

تحصیل در مالتا و شرایط عمومی آن

تحصیل در مالتا به واسطه امکان گذراندن دوره های دانشگاه به زبان انگلیسی می تواند برای دانشجویان ایرانی جذاب باشد. مالتا یا جمهوری مالت از مجمع الجزایر کوچکی در جنوب اروپا تشکیل یافته است. مساحت آن حدود 316 کیلومتر مربع و جمعیت این کشور حدود 450000 نفر می باشد. تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی می باشد و همچنین به دلیل گذراندن دوره های زبان انگلیسی به ایرانی ها ویزا می دهد.

البته به این منظور می بایست دوره های زبان انگلیسی یک ساله را انتخاب نمود و دوره های زیر یک سال منجر به اخذ ویزا نمی شود. مالتا عضو اتحادیه اروپا و شنگن می باشد. این کشور توریستی به جهت ارتباط نزدیکی که با انگلستان دارد سیستم آموزشی خود را منطبق با سیستم آموزشی انگلستان کرده و برخی از دانشگاه های انگلستان و آمریکا دارای شعبه هایی در مالتا می باشند. مالتا در ایران سفارت ندارد و سفارت لهستان در ایران امور مربوط به این کشور را ارائه می دهد.

تحصیل در مالتا می تواند یکی از بهترین مسیرهای ادامه تحصیل در انگلستان باشد. دانشجویان مالتا باید یک نکته را در نظر داشته باشند درصورتی که در 75% کلاس ها شرکت نکرده باشند امکان تمدید ویزای دانشجویی مالتا برای آنها در سال بعد بسیار ضعیف است به جز این که دلایل منطقی جهت عدم حضور خود داشته باشند.

شروع کلاس ها در مالتا در 2 ترم درسال می باشد که ترم اول از سپتامبر تا ژانویه است و ترم دوم از ژانویه تا آپریل می باشد.

تحصیل در مالتا در مقطع مدارس

تحصیل در مالتا در مقاطع ماقبل دانشگاه در مدارس بین المللی مالتا عمدتاً به زبان انگلیسی می باشد، اما در برخی از مدارس دولتی به زبان مالتی نیز اتفاق می افتد. تحصیل دوزبانه در مدارس خصوصی مالتا نیز امکان پذیر می باشد. کتب درسی در این مقاطع به صورت رایگان در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد. آموزش در مالتا در مقاطع زیر لیسانس به سه مرحله تقسیم می گردد و از 5 سالگی تا 16 سالگی آموزش اجباری است. مراحل آموزش در مالتا به سه مرحله زیر تقسیم می گردد:

 • ابتدایی از 3 سالگی تا 11 سالگی
 • متوسطه از 11 سالگی تا 18 سالگی
 • متوسطه از 11 سالگی تا 18 سالگی

امتحان دوره متوسطه در 16 سالگی انجام می شود و در واقع سن قانونی آموزش پایان می یابد. بعد از آن دوره پیش دانشگاهی آغاز شده و در 18 سالگی آزمون تعیین سطح جهت ورود به دانشگاه برگزار می گردد. جهت ثبت نام کودکان غیر مالتایی در مدارس بین المللی این کشور مدارک زیر ضروری می باشد:

 • پاسپورت معتبر
 • شناسنامه کودک
 • تقاضانامه ثبت نام کودک در مدارس

مدارس بین المللی مالتا استانداردهای مشابهی از کشورهای مختلفی مانند انگلستان، آمریکا و فرانسه داشته و معمولاً به زبان انگلیسی هستند. مراحل پذیرش و ثبت نام و شهریه های مدارس متفاوت می باشد. در ادامه به برخی از مدارس بین المللی مالتا اشاره می شود

سال تحصیلی در مدارس مالتا از ماه سپتامبر تا ژوئن می باشد.

تحصیل در مالتا در مقطع کارشناسی

تحصیل در مالتا در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی می باشد و باید دیپلم دوازده ساله را داشته باشید. البته در برخی از دانشگاه ها به زبان مالتی نیز تدریس می گردد. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در مالتا سه سال می باشد اما برخی از دانشگاه ها مانند AUM مقطع کارشناسی را در چهار سال ارائه می نمایند. بیشترین درخواست جهت تحصیل در مالتا در مقطع کارشناسی روی رشته هایی نظیر: هنر، فناوری اطلاعات، علوم بهداشتی، اقتصاد، مدیریت، حقوق و فنی و مهندسی می باشد.

در برخی از رشته ها جهت بالا بردن راندمان آن رشته هر دو سال یک بار آن رشته ارائه می گردد و تحصیل هم به صورت تمام وقت و هم نیمه وقت امکان پذیر می باشد. دانشگاه هایی از انگلستان و آمریکا و برخی از کشورهای دیگر در مالتا شعبه داشته و رشته هایی در مقطع کارشناسی ارائه می نماید. جهت تحصیل در مقطع کارشناسی درمالتا داشتن مدرک آیلتس 6 لازم است.

تحصیل در مالتا در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مالتا در مقاطع مختلف  به زبان انگلیسی می باشد و مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 2 سال است. جهت تحصیل در مالتا در مقطع کارشناسی ارشد داشتن مدرک کارشناسی الزامی می باشد علاوه بر این داشتن مدرک زبان انگلیسی با آیلتس نمره 6.5 و داشتن انگیزه نامه و توصیه نامه لازم است. اگر دانشجویی مدرک زبان انگلیسی نداشته باشد این امکان برای وی در مالتا فراهم است که قبل از شروع دوره اصلی تحصیلی ابتدا در دوره آماده سازی زبان انگلیسی شرکت کرده و سطح زبان خود را در حد مطلوب برساند. محبوب ترین دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد در مالتا دانشگاه دولتی مالتا می باشد. جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مالتا داشتن آیلتس 6.5 لازم است.

تحصیل در مالتا در مقطع دکتری

تحصیل در مالتا در مقطع دکتری مانند آنچه در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد عنوان شد به زبان انگلیسی می باشد و بعد از گذراندن دوره کارشناسی ارشد امکان پذیر است. محبوب ترین دوره ها در مقطع دکتری در مالتا در زمینه های کسب و کار، مهندسی فنی، علوم پایه، هنر و علوم انسانی می باشد مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری بین 2 تا 5 سال است. جهت اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری در مالتا داشتن استاد راهنما یا اصطلاحاً سوپروایزر لازم است و همچنین نمره آیلتس 7 احتیاج می باشد.

تحصیل در مالتا به همراه بورسیه تحصیلی

تحصیل در مالتا برای دانشجویانی که قصد دارند از بورس تحصیلی استفاده نمایند امکان پذیر خواهد بود. دولت مالتا برای دانشجویان بین المللی کمک هزینه های مالی متفاوتی را در اختیار قرار می دهد.

به جز بورس تحصیلی دانشگاه ملی مالتا برخی از سازمان ها و بنیادها و حتی دانشگاه هایی که نماینده یک موسسه آموزش عالی در مالتا می باشند این کمک هزینه ها را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهند. جهت دریافت بورس تحصیلی مالتا می توانید به صورت آنلاین درخواست نمایید. در ادامه به برخی از معروف ترین بورسیه های تحصیلی مالتا اشاره می نماییم:

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه مالت
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه ملک مری لندن برای دانشجویان بین المللی مالتا
 • بورسیه مقطع دکتری WildEye-R&I برای دانشجویان فنی و مهندسی
 • بورسیه تحصیلی بین المللی بنجامین گیلمن برای دانشجویان بین المللی در مالتا
 • بورسیه تحصیلی فولبرایت

تحصیل در مالتا و هزینه های تحصیل و زندگی در مالتا

تحصیل در مالتا مستلزم هزینه هایی برای دانشجویان می باشد این هزینه ها هم در برنامه تحصیلی آنها بوده و هم در زندگی در این کشور و بهتر است افرادی که قصد اقامت دانشجویی درمالتا را دارند در این خصوص اطلاعات کافی داشته باشند. هزینه تحصیل در دانشگاه های مالتا با توجه به شهر و دانشگاه و حتی رشته تحصیلی متغیر می باشد.

به طور کلی هزینه های تحصیل در دانشگاه های مالتا برای دانشجویان بین المللی بین 7500 یورو تا 24000 یورو متغیر می باشد اما هزینه های تحصیل در دوره های فنی و حرفه ای از تحصیلات علوم آکادمیک پایین تر بوده و بین 4000 یورو تا 6000 یورو می باشد.

تحصیل در مالتا و کار دانشجویی

تحصیل در مالتا برای دانشجویان بین المللی می تواند همراه با کار دانشجویی باشد. نکته جالب توجه در این کشور این است که حتی اگر دانشجویی جهت گذراندن دوره زبان با ویزای دانشجویی وارد این کشور شود اجازه کار پاره وقت دانشجویی را خواهد داشت، البته این دوره باید یک ساله باشد. در دوران تحصیل در مالتا دانشجویان در صورتی که بتوانند کارفرما پیدا کنند می توانند کار پاره وقت داشته باشند.

این کار 20 ساعت در هفته می باشد و 90 روز ابتدایی ورود به مالتا اجازه کار نخواهند داشت و بعد از این مدت بایستی تقاضای کار دانشجویی در مالتا را داشته باشند. اگر در حین کار تصمیم بر تغییر شغل داشته باشند بایستی درخواست مجوز جدیدی را داشته باشند و دریافت این مجوز بین 4 تا 6 هفته زمان نیاز دارد و هزینه درخواست مجوز 230 یورو می باشد. نکته قابل توجه در این خصوص این است که تا زمانی که مجوز اقامت دانشجویی افراد صادر نشده باشد نمی توانند درخواست اخذ مجوز کار دانشجویی را داشته باشند.

تحصیل در مالتا و بررسی ویزای همراه

تحصیل در مالتا برای متقاضیانی که متأهل باشند شاید خیلی مطلوب نباشد به این دلیل که این کشور اجازه داشتن همراه در طول تحصیل را نمی دهد و برای دانشجویانی که متأهل باشند فقط فرد دانشجو اجازه اقامت در این کشور را خواهد داشت. اما بسیاری از کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا نظیر: اتریش، دانمارک و … اجازه این که دانشجو خانواده خود را به همراه داشته باشد برای آنها وجود دارد.

از این روی دانشجویان متقاضی تحصیل در مالتا اگر متأهل باشند و قصد تحصیل در اتحادیه اروپا را دارند بهتر است سایر کشورهای اروپایی که نام برده شد را انتخاب نمایند.

تحصیل در مالتا و معرفی دانشگاه های برتر

تحصیل در مالتا برای علاقه مندان ادامه تحصیل در این کشور شاید از این جهت قابل توجه باشد که از رتبه بندی جهانی دانشگاه های این کشور اطلاعات بیشتری کسب نمایند. لازم به ذکر است که در جدیدترین اطلاع رسانی وزارت علوم و وزارت بهداشت هیچ یک از دانشگاه های کشور مالتا مورد تأیید این دو وزارت خانه نمی باشد و شاید افرادی که قصد تحصیل در این کشور و بازگشت به ایران را داشته باشند مکان مناسبی برای ادامه تحصیل نباشد. در ادامه به رتبه بندی جهانی برخی از دانشگا های مالتا می پردازیم:

تحصیل در مالتا و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی مالتا

تحصیل در مالتا برای دانشجویان متقاضی از ایران مستلزم اخذ ویزای تحصیلی از این کشور است و در ابتدا باید موفقت نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور را داشت و سپس با ارائه مدارک زیر بایستی جهت اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام کرد. مدت زمان پردازش مدارک در مالتا حدود 2 ماه می باشد. مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی مالتا:

 • پاسپورت معتبر

حداقل دو صفحه خالی داشته باشد و 6 ماه بیشتر از مدت اقامت در مالتا اعتبار داشته باشد

 • فرم درخواست

این فرم را باید به درستی و صداقت تکمیل نمایید

 • عکس پاسپورتی

2 قطعه عکس پاسپورتی با پس زمینه سفید

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • اثبات مدارک سفر

دو نسخه کپی از بلیط هواپیما

 • بیمه سفر معتبر در اتحادیه اروپا
 • نامه تمکن مالی معتبر از بانک
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • تأییدیه پزشکی
 • تأییدیه تهیه مسکن در طول مدت تحصیل در مالتا
 • پرداخت هزینه های پردازش مدارک در حدود 144 دلار

تحصیل و موقعیت کار پس از تحصیل

 تحصیل در مالتا می تواند سبب شود تا افرادی که تمایل به کار در مالتا و اخذ ویزای کاری مالتا را دارند کمی ساده تر از افرادی باشد که در این کشور تحصیل نکرده باشند. جهت کار در جمهوری مالت شخص بایستی پیشنهاد شغلی از یک کارفرما از این کشور داشته باشد و به واسطه تحصیل در مالتا و آشنایی با این کشور فارغ التحصیلان دانشگاه های مالت شانس بهتری در خصوص کاریابی در این کشور را دارند.

به این افراد یک فرصت 6 ماهه داده می شود تا در این کشور اقدام به جستجوی کار کرده و با کارفرما های مختلف مصاحبه نموده تا بتوانند یک پیشنهاد شغلی مناسب پیدا کنند و به واسطه آن پیشنهاد شغلی بتوانند ویزای کاری مالتا را اخذ نمایند. سایت کاریابی jobsplus.gov.mt یکی از معتبر ترین سایت های کاریابی در مالتا می باشد. جهت اخذ مجوز کار در مالتا باید به وزارت کار در این کشور مراجعه نمایند.

جالب است بدانید که نرخ بیکاری در این کشور حدود 3.51 درصد می باشد.

 تحصیل در مالتا و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

تحصیل در مالتا مانند بسیاری از کشورهای دیگر اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا  به صورت مستقیم سبب اخذ اقامت این کشور نمی شود اما دانشجویانی که بعد از اتمام تحصیل و در فرصت 6 ماهی که برای کاریابی دارند، بتواند در این کشور کار قانونی پیدا کنند و مشغول به کار شود به دلیل پرداخت مالیات در این کشور می تواند اقامت دائم مالتا را کسب نماید.

مدت زمانی که شخص بایستی در مالتا کار قانونی داشته باشد تا بتواند اقامت دائم مالتا را اخد نماید 5 سال می باشد. پس از این که شخص موفق به اخذ اقامت دائم کشور مالتا شد، پس از گذشت 6 سال از دریافت اقامت دائم  متقاضی می تواند درخواست تابعیت مالتا را نماید که به تبع اخذ تابعیت مالتا شخص موفق خواهد شد پاسپورت مالتا را دریافت کند.

تحصیل در مالتا و سخن پایانی

تحصیل در مالتا، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مالتا و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی مالتا در این نوشتار به صورت علمی مورد نقد و بررسی قرار گرفت، تحصیل در مقاطع مختلف در مالتا، بورسیه تحصیلی مالتا و کار در مالتا پس از اتمام تحصیل در این مقاله بررسی شد. با توجه به امکان تحصیل در مالتا به زبان انگلیسی و این نکته مهم که مالتا از محدود کشورهایی است که به ایرانی ویزای کورس زبان اعطا می کند اما یادآور می گردد که دانشجویانی که متأهل باشند به دلیل اینکه کشور مالتا ویزای همراه اعطا نمی کند باید انتخاب های جایگزین تحصیل در اتریش یا تحصیل در دانمارک را داشته باشند. امید است این مقاله که توسط کارشناسان سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی تهیه و تدوین گردیده است جواب گوی سئوالات و ابهامات شما در خصوص تحصیل در مالتا شود. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاوران سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی تماس گرفته و مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایید. 

 

مهاجرت به کانادا