ما را دنبال کنید:

دکتر سعید محمدی-وکیل مهاجرت ترکیه اروپا کانادا

ویزا و مهاجرت

خانه تاجکستان

تحصیل در تاجیکستان، شرایط اخذ ویزای تحصیلی و قوانین مهاجرت تحصیلی به تاجیکستان در این نوشتار مورد ارزیابی علمی قرار می گیرد. شاید برخی از افراد به موضوع تحصیل در تاجیکستان فکر کرده باشند و در این راستا با سولاتی مواجه شده باشند از جمله اینکه، شرایط تحصیل در تاجیکستان چگونه است؟ قوانین تحصیل در تاجیکستان در مقطع لیسانس و فوق لیسانس به چه صورت است؟ مدارک مورد نیاز برای تحصیل در تاجیکستان کدام است؟ به تمامی این سوالات و تمامی نکات لازمه در خصوص تحصیل در کشور تاجیکستان در این مقاله پاسخ داده می شود. شما عزیزان می توانید با سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی درترکیه تماس حاصل نمایید و در خصوص راه های تحصیل در تاجیکستان و مهاجرت تحصیلی به تاجیکستان و همچنین تحصیل در بهترین کشورهای دنیا از جمله اتریش، سوئیس، آلمان، دانمارک، هلند، انگلستان، کانادا، استرالیا و … با کارشناسان ارشد صحبت نموده و مشاوره اخذ نمایید.

 

تحصیل در تاجیکستان و شرایط عمومی

در ابتدای بحث تحصیل در تاجیکستان لازم است که در خصوص شرایط عمومی این کشور نکاتی ذکر شود که در ادامه به آن می پردازیم. کشور تاجیکستان در آسیای مرکزی قرار دارد که با کشور قرقیزستان، ازبکستان، افغانستان و چین همسایه می باشد. کشور تاجیکستان دارای مساحتی حدود 143،100 کیلومتر مربع و جمعیتی حدود 8 میلیون و 610 هزار نفر می باشد. تاجیکستان از چهار استان تشکیل شده و دارای یک حکومت ریاستی می باشد. پایتخت این کشور شهر دوشنبه است. همچنین واحد پول کشور تاجیکستان سومانی تاجیکی و زبان مردم آن نیز فارسی تاجیکی و سپس روسی می باشد. زبان تحصیل در تاجیکستان نیز عموما زبان روسی و تاجیکی می باشد و همین موضوع در انتخاب افراد برای تحصیل در این کشور تاثیر منفی ایجاد کرده است. تاجیکستان یک کشور کوهستانی و خشک محسوب می شود که دارای کوهستان های ناهموار زیادی بوده که برای کوهنوردی مناسب می باشد.

به دلیل اینکه زبان تاجیکی یک زبان ناشناخته می باشد و زبان روسی نیز زبانی سخت می باشد، همچنین به دلیل اینکه کشور تاجیکستان در ردیف کشورهای برتر دنیا قرار نمی گیرد، از کیفیت آموزشی بسیار پایینی برخوردار است و هزینه های بالای تحصیل به نسبت درآمد پایین افراد در این کشور، افراد بسیار محدودی ممکن است به فکر تحصیل در این کشور باشند و بیشتر کشورهای برتر اروپایی را انتخاب می کنند، توصیه مهم نیز این است که متقاضیانی که در فکر پیشرفت تحصیل و زندگی می باشند کشورهای مهمی همچون کانادا، انگلستان، اتریش، آلمان، دانمارک، هلند و…. را برای تحصیل انتخاب کنند.

 تحصیل در تاجیکستان در مدارس تاجیکستان

 تحصیل در تاجیکستان و مدارس آن را در این قمست مورد بررسی قرار می دهیم. تحصیل در دوره ابتدایی در این کشور حدود 4 سال می باشد که دانش آموزان از سن 6 سالگی تا سن 11 سالگی در این مقطع تحصیل می کنند و پس از آن وارد مقطع تحصیلی متوسطه می شوند که شامل دو مرحله می باشد. در مرحله اول به مدت 5 سال از سن 11 تا 15 سالگی از کلاس پنجم تا کلاس نهم را به اتمام می رسانند. بعد از این مرحله 5 ساله به مدت دو سال دیگر نیز از سن 15 تا سن 17 سالگی کلاس دهم و کلاس یازدهم را آموزش می بینند. تحصیل در این مقاطع برای دانش آموزان اجباری بوده که بعد از اتمام این دوره متوسطه به دانش آموزان مدرک تحصیلی اتمام دوره اعطا می گردد. در این کشور همانند اکثر کشورهای دنیا هم مدارس دولتی و رایگان وجود دارد و هم مدارس خصوصی و غیر رایگان.

دانش آموزان بین المللی در این مدارس باید به زبان تاجیکی یا روسی تحصیل کنند، اما در مدارس خصوصی می توانند به زبان انگلیسی نیز تحصیل نمایند، در این صورت بین 3 الی 5 هزار دلار در هر ترم تحصیلی باید هزینه تحصیل پرداخت نمایند. نکته قابل ذکر این است که زبان تحصیل در مقطع ابتدایی تا قبل از سال 2003 فقط تاجیکی بود، اما از سال 2003 زبان روسی نیز به صورت اجباری به عنوان زبان دوم اضافه شد. برای تحصیل دانش آموزان بین المللی نیز به دلیل اینکه دانش آموزان باید به زبان تاجیکی یا روسی تحصیل کنند، دانش آموزان ایرانی معمولاً کشور تاجیکستان را برای تحصیل انتخاب نمی کنند.

تحصیل در تاجیکستان در مقطع کارشناسی

تحصیل در تاجیکستان در دوره کارشناسی برای متقاضیان تحصیل در این کشور 4 سال خواهد بود. زبان تحصیل در این مقطع تاجیکی و روسی می باشد. نکته بسیار مهمی که در ابتدا باید ذکر شود این است که مدارک صادره در رشته های پزشکی و داندانپزشکی از این کشور مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران نمی باشد، بنابراین مقصد مناسبی برای متقاضیان رشته های پزشکی نمی باشد. افرادی که می خواهند در این مقطع پذیرش تحصیلی اخذ نمایند باید مدرک دیپلم 12 ساله خود را ارائه نمایند. حدود 24 دانشگاه و موسسه عالی در کشور تاجیکستان در مقطع لیسانس در 130 رشته متفاوت دانشجو می پذیرند. بیشتر رشته های مورد نیاز در این کشور رشته های حمل و نقل، راه آهن و رشته های صنعتی می باشد. نکته قابل توجه این است که مقاضیان باید به زبان روسی یا تاجیکی مسلط باشند که بتوانند در این مقطع تحصیل نمایند.

تحصیل در تاجیکستان در مقطع کارشناسی ارشد

 

تحصیل در تاجیکستان در مقطع کارشناسی ارشد نیز امکان پذیر می باشد. طول دوره تحصیلی در این مقطع حدود 2 سال می باشد که افراد می توانند در رشته های مختلف تحصیلی در دانشگاه های این کشور پذیرش تحصیلی اخذ نمایند. زبان تحصیل در این مقطع انگلیسی بوده که دانشجویان جهت موفقیت در اخذ پذیرش در این مقطع نیازمند آیلتس آکادمیک 6 می باشند. حدود 6 دانشگاه و 8 موسسه در این کشور در مقطع فوق لیسانس در 114 رشته مختلف دانشجو می پذیرند. برخی از دانشگاه ها برای افرادی که نتوانند مدرک زبان انگلیسی ارائه نمایند دوره های زبان نیز برگزار می کنند و دانشجویان می توانند زبان انگلیسی خود را در همان دانشگاه ها قوی نمایند. دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود در این مقطع می توانند برای مقطع دکترا اقدام نمایند و یا وارد بازار کار شوند. لازم به ذکر است که این کشور از اقتصاد قوی و بازار کار مناسبی برخوردار نمی باشد.

تحصیل در تاجیکستان در مقطع دکترا

تحصیل در تاجیکستان همچنین در مقطع دکتری نیز قابل انجام می باشد. در واقع تحصیل در این مقطع بیشتر حالت تحقیقاتی و پژوهشی دارد و حدود 4 سال به طول می انجامد. دانشجویان در زمان تحصیل خود در این مقطع علاوه بر اینکه در کلاس های لازمه و مربوطه باید حضور پیدا کنند باید در موضوعات علمی و پژوهشی تحقیق و کار کرده و بتوانند یک پایان نامه قوی ارائه نمایند. زبان تحصیل در این مقطع همانند سایر کشورها انگلیسی بوده و متقاضیان باید بتوانند مدرک زبان آیلتس بالای 6.5 را ارائه نمایند. از نکات مهم دیگری که برای اخذ پذیرش در این مقطع لازم به یادآوری می باشد این است که افراد باید از طرف یک استاد راهنما (سوپروایزر) مورد تایید قرار بگیرند، این مورد تایید قرار گرفتن به صورت مکاتبه از طریق ایمیل در یک بازه زمانی طولانی انجام می پذیرد، از شروط دیگر برای اخذ پذیرش داشتن مقالات ISI می باشد. بنابراین این موضوع ممکن است برای افراد یک موضوع سخت و پیچیده باشد. متقاضیان می توانند در این خصوص باید بیشتر تحقیق نمایند تا با دید باز بتوانند برای تحصیل در مقطع دکترا تصمیم گیری نمایند.

تحصیل در تاجیکستان به همراه بورس تحصیلی

افراد ممکن است گاهی در هنگام تحصیل در تاجیکستان درخواست بورسیه تحصیلی نیز ارائه دهند. در صورت کلی شرایط بورسیه تحصیلی در این کشور به این صورت است که افرادی که از نظر مالی توانایی پرداخت هزینه های خود را نداشته باشند می توانند از این کشور تا حدود 5 هزار دلار در سال کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند. همچنین دانشجویانی که از نظر علمی در مقطع دکترا یک پروژه قوی برای پایان نامه خود ارائه نمایند قادر خواهند بود که از کمک هزینه تحصیلی تا حدود 10 هزار دلار در سال درخواست داده و استفاده کنند. رشته های خاصی که می توان در هنگام تحصیل در آن ها درخواست بورسیه تحصیلی را نیز ارائه داد، شامل موارد زیر می باشد.

جامعه شناسی، روانشناسی، جغرافیا، ریاضیات، معماری، مهندسی برق، حسابداری، فیزیک، انفورماتیک، رشته مهندسی کشاورزی، رشته مهندسی عمران، رشته تربیت بدنی و…

لازم به ذکر است که بورسیه های تحصیلی در این کشور به صورت کامل نمی باشد و تنها بخشی از هزینه های دانشجویان را پوشش می دهد.

تحصیل در تاجیکستان و هزینه زندگی و تحصیل در تاجیکستان

متقاضیان تحصیل در تاجیکستان قبل از هر اقدامی تمایل دارند که از هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور مطلع شوند. در این قسمت از مقاله به بررسی هزینه های تحصیل در این کشور می پردازیم. تحصیل در مقطع کارشناسی حدود 2،000 الی 3،000 دلار در سال می باشد. هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز حدود 3،000 دلار در سال بوده و در نهایت هزینه های تحصیل در مقطع دکترا نیز حدود 3،500 دلار در سال خواهد بود که البته متقاضیان می توانند با توجه به شرایط تحصیلی خود درخواست کمک هزینه تحصیلی نیز به این دولت ارائه نمایند. لازم به ذکر است که دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی از هفته ای 10 ساعت تا هفته ای 30 ساعت اجازه کار پاره وقت دانشجویی خواهند داشت، اما به دلیل ضعیف بودن اقتصاد این کشور امکان پیدا کردن کار در این کشور بسیار پایین می باشد. همچنین هزینه های زندگی در این کشور تقریبا شبیه هزینه های زندگی در ایران می باشد. به عنوان مثال هزینه اجاره یک واحد آپارتمان با تمام امکانات در پایتخت این کشور حدود 400 الی 500 دلار در ماه بوده و هزینه خوابگاه نیز حدود 200 الی 250 دلار در ماه خواهد بود. در ادامه می توان در قالب یک جدول به هزینه زندگی در این کشور اشاره نمود.

تحصیل در تاجیکستان و کار دانشجویی

موضوع بسیار مهم در بحث تحصیل در تاجیکستان بحث کار دانشجویی در این کشور می باشد. از آنجایی که اقتصاد این کشور بسیار ضعیف است و شرایط کار در تاجیکستان مناسب نمی باشد، متقاضیان تحصیل در این کشور در تصمیم گیری خود بیشتر دقت می نمایند. زیرا هدف افراد این است که در حین تحصیلات و یا پس از اتمام تحصیلات بتوانند وارد بازار شده و به صورت پاره وقت یا تمام وقت در یک شغل مناسب کار کرده و درآمد داشته باشند تا بتوانند بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را پرداخت نمایند. به صورت کلی کشور تاجیکستان نیز همانند سایر کشورها 10 ساعت در هفته در مقطع لیسانس، 20 ساعت در هفته در مقطع فوق لیسانس و 30 ساعت در هفته در مقطع دکترا به دانشجویان اجازه کار پاره وقت می دهد.

تحصیل در تاجیکستان و بررسی ویزای همراه

ویزای همراه برای افرادی که دارای همسر و فرزند می باشند در هنگام اخذ ویزای تحصیلی بسیار حائز اهمیت می باشد. ویزای تحصیلی این کشور برای افرادی که قصد دارند در دانشگاه های این کشور تحصیل نمایند فقط برای شخص دانشجو صادر می شود و برای همراهان صادر نمی شود. متقاضیان برای اینکه بتوانند در کنار همسر و فرزندان خود در یک کشور معتبر تحصیل نمایند می توانند کشورهای مطرحی همچون کشورهای اروپایی و یا کانادا و انگلستان را انتخاب کنند زیرا در هنگام تحصیل در این کشورها راه هایی وجود دارد که دانشجویان بتوانند همسر و فرزندان خود را در کنار خود داشته باشند. نکته بسیار مهم در ویزای تحصیلی تاجیکستان این است که دانشجویان پس از رسیدن به خاک این کشور باید برای تمدید ویزای خود به مدت 6 ماه تا 1 سال اقدام کنند تا بتوانند اقامت تحصیلی 1 ساله را دریافت نمایند. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور نگارش شده است لذا هر گونه کپی برداری از آن شرعا و قانونا مجاز نخواهد بود.

تحصیل در تاجیکستان و معرفی دانشگاه های برتر تاجیکستان

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در تصمیم افراد برای تحصیل در تاجیکستان سطح علمی دانشگاه های این کشور و جایگاه آن ها در سطح جهان می باشد. همانطور که در بالا ذکر شد هیچ کدام از دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران نمی باشد و افرادی که قصد دارند پس از اخذ مدرک تحصیلی خود از این دانشگاه ها به کشور ایران بازگردند نمی توانند مدرک خود را در ایران ارائه نمایند. بنابراین این کشور علی رغم اینکه هزینه های تحصیل در آن پایین می باشد اما گزینه مناسبی برای افراد و دانشجویان نمی باشد، زیرا نمی توانند آینده خوب و درخشانی را با تحصیل در این کشور برای خود رقم بزنند. اما در ادامه و در جدول زیر تعدادی از دانشگاه های این کشور را معرفی می کنیم.

 • دانشگاه ملی تاجیکستان

این دانشگاه در سال ۱۹۴۷ میلادی در شهر دوشنبه بنا نهاده شد. دانشکده های اولیه این دانشگاه تعداد محدودی  بودند که پس از آن دانشکده های زیادی به آن اضافه شده است.

 • دانشگاه تکنولوژی تاجیکستان

دانشجویان در رشته های صنعت، غذا، نساجی، بازاریابی و روابط بین الملل در این دانشگاه می توانند پذیرش دریافت کنند. این دانشگاه در سه شهر مختلف دارای شعبه می باشد.

 • دانشگاه دولتی تجارتی تاجیکستان

دانشجویان در این دانشگاه در رشته حسابداری، رشته دارائی، رشته مدیریت فروش ، رشته اقتصاد، از جمله اقتصاد جهانی (روابط تجاری ـ اقتصادی ـ بین المللی)، و بسیاری دیگر از رشته ها می توانند پذبرش دریافت نمایند.

 • دانشگاه روسی تاجیکی سلاویانی (RTSU)

سال تاسیس این دانشگاه ۱۹۹۶ میلادی می باشد. متقاضیان و دانشجویان در رشته فیلولوژی، رشته اقتصاد، رشته حقوق و رشته های دیگر می توانند پذیرش دریافت نمایند.

 • دانشگاه دولتی آموزگاری تاجیکستان

سال تاسیس این دانشگاه ۱۹۳۱ می باشد. دانشجویان می توانند در رشته های مختلف در این دانشگاه به زبان تاجیکی، زبان ازبکی و زبان روسی تحصیل نمایند.

 • آکادمی علوم کشور تاجیکستان

سال تاسیس این آکادمی ۱۹۵۱ می باشد. این دانشگاه نیز به دلیل اینکه دانشمندان و افراد معروفی در این دانشگاه تحصیل نموده اند، یک دانشگاه معروف قلمداد می شود.

معرفی دانشگاه های تاجیکستان

تحصیل در تاجیکستان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی تاجیکستان

برای تحصیل در تاجیکستان و اخذ ویزای تحصیلی این کشور مدارک خاصی لازم است. هر کدام از این مدارک باید به درستی ارائه شود تا افراد بتوانند به راحتی و بدون مشکل خاصی موفق به اخذ این ویزا شوند. در ادامه به بررسی مدارک مورد نیاز می پردزیم.

 • ارائه اصل پاسپورت متقاضی که بیش از شش ماه دارای اعتبار باشد.
 • ارائه 2 قطعه عکس رنگی 6*4 که دارای زمینه سفید باشد.
 • ارائه ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 • ارائه ترجمه ریز نمرات تحصیلی سال های قبل
 • ارائه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر
 • ارائه پرینت حساب بانکی و گردش مالی مناسب جهت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه گواهینامه سلامت

تحصیل در تاجیکستان و موقعیت کار پس از تحصیل

در خصوص تحصیل در تاجیکستان و کار پس از تحصیل در این کشور نیز می توان بیان نمود که دانشجویان اگر تا حدود 6 ماه پس از اتمام تحصیلات بتوانند مرتبط با رشته خود کار پیدا کنند یا سرمایه گذاری و ثبت شرکت کنند، می توانند به اخذ اقامت کاری و سپس اقامت دائم این کشور دست پیدا کنند، اما شرایط بسیار ضعیف اقتصادی این کشور مانع از تحقق اهداف افراد می شود. زیرا کشور تاجیکستان از جمله کشورهای آسیایی است که سیستم اقتصادی آن دارای رکود است. در نتیجه توصیه می شود که افراد بیشتر برای تحصیل در بهترین کشورهای دنیا اقدام کنند، کشورهایی نظیر اتریش، آلمان، سوئیس، دانمارک، هلند، انگلستان، کانادا و… که دارای بهترین موقعیت های شغلی هستند و بازار کار بسیار مناسبی دارند، تا بتوانند به راحتی کار کرده و درآمد داشته باشند.

تحصیل در تاجیکستان و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

تحصیل در تاجیکستان به تنهایی سبب اخذ اقامت و تابعیت این کشور نمی شود. اما همیشه یک قانون کلی و ثابت وجود دارد، به این صورت که افرادی که بتوانند پس از اتمام تحصیلات خود در یک کشور کار پیدا کنند و وارد بازار کار آن کشور شوند می توانند اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل نمایند و بر اساس قانون هر کشوری که در آن حضور دارد، اگر شرایط و موقعیت کاری خود را حفظ کنند می توانند پس از حدود 5 سال پرداخت مالیات به اقامت دائم آن کشور و پس از گذشت 3 سال از اقامت دائم به اخذ تابعیت و پاسپورت دست پیدا نمایند. در خصوص کشور تاجیکستان می توان اینگونه بیان نمود که شرایط کار در این کشور اصلا مطلوب نبوده و دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود به آسانی نمی توانند کار پیدا کنند، بنابراین وضعیت اخذ اقامت و تابعیت در این کشور اصلا مساعد و هموار نمی باشد و افرادی که قصد اخذ اقامت و تابعیت در یک کشور دیگر را دارند بهتر است کشورهایی را انتخاب کنند که از نظر موقعیت کاری و شغلی دارای اعتبار بالایی باشند و اقتصادی قوی داشته باشند.

تحصیل در تاجیکستان و سخن پایانی

تحصیل در تاجیکستان را در این مقاله از تمامی جهات تحلیل و بررسی نمودیم. نتیجه ای که از این مقاله می توان به دست آورد این است که بهتر است افراد به جای تصمیم به تحصیل در تاجیکستان برای تحصیل در بهترین کشورهای دنیا که دارای وزن علمی بالا و جایگاه ویژه ایی در سطح بین الملل هستند، اقدام نمایند. از جمله این کشورها که در حال حاضر نیز دارای مطلوب ترین شرایط تحصیل برای افراد هستند می توان به کشوری نظیر کانادا، استرالیا، انگلستان، اتریش، آلمان، سوئیس، دانمارک، هلند و… اشاره کرد. شما متقاضیان گرامی تحصیل در تاجیکستان و سایر کشورهای برتر دنیا همواره می توانید با  سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی در سراسر دنیا تماس حاصل نموده و در خصوص انواع راه های مهاجرت از کارشناسان و متخصصان این موسسه مشاوره تخصصی اخذ نمایید.

مهاجرت به کانادا