ما را دنبال کنید:

دکتر سعید محمدی-وکیل مهاجرت ترکیه اروپا کانادا

ویزا و مهاجرت

خانه اقامت

اقامت دائم کانادا

 

کشور کانادا به عنوان ایده ال ترین کشور برای دریافت اقامت دائم شناخته شده است . برنامه های مهاجرتی مختلفی در کشور کانادا وجود دارد که ویزا اقامت دائم را برای کارگران و متخصصان به وجود اورده است . که در ادامه به آن ها می پردازیم .

شخصی که توانسته اقامت دائم کانادا را اخذ کند دیگر اجباری ندارد که در کانادا به طور دائم زندگی کند با به تحصیل و کار ادامه دهد بنابراین ناچار نیست در کانادا بماند . اما اگر شخص بخواهد اقامتش تمدید شود و هیچ وقت باطل نشود باید از مدت زمان 5 ساله ی اقامت دائم خود ، حداقل 2 سال در کانادا حتما حضور داشته باشند.
جالب است بدانید که  اگر شخصی از مدت زمان 6 ساله ی اقامت دائم خود در کانادا ، حداقل 4 سال در کانادا حضور داشته باشد ، واجد شرایط میباشد که یکی از شهروندان کانادایی به حساب بیاید . یعنی می تواند پاسپورت کانادایی داشته باشد و در واقع یک کانادایی محسوب شود و حتی حق رای دادن و بسیاری از حقوق دیگر یک شهروند کانادایی را نیز داشته باشد.

مزایای اقامت دائم در کشور کانادا چیست ؟

کشور کانادا به عنوان ایده ال ترین کشور برای دریافت اقامت دائم شناخته شده است . برنامه های مهاجرتی مختلفی در کشور کانادا وجود دارد که ویزا اقامت دائم را برای کارگران و متخصصان به وجود اورده است . که در ادامه به آن ها می پردازیم .

شخصی که توانسته اقامت دائم کانادا را اخذ کند دیگر اجباری ندارد که در کانادا به طور دائم زندگی کند با به تحصیل و کار ادامه دهد بنابراین ناچار نیست در کانادا بماند . اما اگر شخص بخواهد اقامتش تمدید شود و هیچ وقت باطل نشود باید از مدت زمان 5 ساله ی اقامت دائم خود ، حداقل 2 سال در کانادا حتما حضور داشته باشند.
جالب است بدانید که  اگر شخصی از مدت زمان 6 ساله ی اقامت دائم خود در کانادا ، حداقل 4 سال در کانادا حضور داشته باشد ، واجد شرایط میباشد که یکی از شهروندان کانادایی به حساب بیاید . یعنی می تواند پاسپورت کانادایی داشته باشد و در واقع یک کانادایی محسوب شود و حتی حق رای دادن و بسیاری از حقوق دیگر یک شهروند کانادایی را نیز داشته باشد.

مزایای اقامت دائم در کشور کانادا چیست ؟

شخصی که اقامت دائم کشور کانادا را دارد می تواند :

 • در کانادا تحصیل کند
 • برای شهروندی کانادا درخواست بدهد
 • مراقبت های پزشکی و یا بسیاری از مزایای اجتماعی که شهروندان کانادایی دریافت میکنند را دریافت کند
 • و همچنین تحت قانون کانادا و حقوق ازادی کانادا محافظت می شود

در این مقاله به چند روش برای اخذ اقامت دائم اشاره شده است :

 • اقامت دائم کانادا از طریق EXPRESS ENTRY
 • اقامت دائم کانادا از طریق SKILLED WORKER
 • اقامت دائم کانادا از طریق همسر
 • اقامت دائم کانادا از طریق LIVE IN CARE GIVER VISA

اقامت دائم کانادا از طریق ورودی اکسپرس (express entry)

محبوب ترین و سازماندهی شده ترین سیستم مهاجرت امروزی روش اکسپرس اینتری (express entry) می باشد . سیستم express entry  کانادا مهاجران کار بلد و با استعداد را برای ویزا اقامت دائم بر اساس نیاز های بازار و اقتصاد خود انتخاب می کنند .

اقامت دائم (PR ) برنامه های ذکر شده در ذیل را برای مهاجرت مدیریت می کنند :

 • برنامه کار ماهر فدرال
 • برنامه تجاری ماهر فدرال

سیستم express entry  مهاجران ماهر را بر اساس تقاضاء خود انتخاب می کنند که شرایط هایی همچون سن ، تحصیلات ، مهارت های زبان ، مهارت های کار و غیره از جمله این شرایط می باشد .

اقامت دائم کانادا از طریق اسکیل ورکر (SKILLed WORKER)

یکی از بهترین برنامه های مهاجرت برای دریافت PR  کانادا در سال 2018 سیستم Federal skilled workers program  می باشد که یکی از مهمترین عوال کلیدی در سیستم express entry  کانادا می باشد

FSWP  یا همان Federal skilled worker program  توسط دولت کشور کانادا طراحی شده است .برای کسب این ویزا شما باید 67 امتیاز اخذ کنید که این امتیازات میتواند بر اساس سن ، تحصیل ، تجربه کاری ، مهارت زبان و غیره باشد .

امتیازات این ویزا به شرح زیر میباشد :

سن متقاضی امتیاز سن نمره ایلتس امتیاز نمره تجربه کاری امتیاز تجربه کاری
زیر 18 سال 0 ایلتس 9 6 1 سال 9
18 تا 35 سال 12 ایتلس 8 5 2 تا 3 سال 11
36 سال 11 4 تا 5 سال 13
37 سال 10 6 سال یا بیشتر 15
38 سال 9
39 سال 8
40 سال 7
41 سال 6
42 سال 5
43 سال 4
44 سال 3
45 سال 2
46 سال 1
47 سال به بالا 0

 

در صورتی که شما 67 امتیاز کسب کنید می توانید این ویزا را اخذ کنید .

هزینه این ویزا برای متقاضی اصلی 475 دلار میباشد

اقامت دائم کانادا از طریق همسر :

برای اینکه همسر شما بتواند شما را حمایت کند باید دارای شرایط زیر باشد :

سن وی بیش از 18 سال باشد

شهروند کانادایی و یا ساکن دائمی کشور کانادا باشد

باید قادر  به حمایت مالی خانواده خود در دوره اقامت اولیه خود باشد .

در حالت کلی باید به طور قانونی ازدواج کرده باشند و اگر ازدواج در کانادا انجام شده باشد باید یک گواهی ازدواج صادر شده توسط دولت کانادا داشته باشند .

حال اگر ازدواج در خارج از کشور کانادا صورت کرفته باشد باید طبق قانون کشور جایی که مراسم برگزار میشود معتبر باشد .

هیج محکومیت جرم و یا جنایتی نباید در پرونده خود داشته باشد.

هزینه برای نفر اصلی 490 دلار می باشد

 

اقامت دائم کانادا از طریق LIVE IN CARE GIVER VISA

برای واجد شرایط بودن درخواست این ویزا باید :

تحصیلات تکمیلی معادل سطح متوسطه یا حداقل 12 سال تحصیلی را داشته باشید

یک قرارداد کتبی با کارفرمای اینده که شما و ایشون امضاء کردید موجود باشید

درک خوبی از زبان های انگلیسی و فرانسوی برای برقراری ارتباط و خواندن و داشته باشید

حداقل یک سال تجربه کاری مرتبط داشته باشید .

هزینه این ویزا برای نفر اصلی 475 دلار می باشد

اقامت دائم کانادا از طریق اسکیل ورکر کبک (  SKILLED WORKER)

کبک در شرق کشور کانادا قرار دارد که دارای پیشرفت اقتصادی می باشد

کبک 115.000 شغل جدید از سال 2017 در بخش های دانش و نو اوری ایجاد کرده است که از همین طریق مهاجران را برای کمک به اقتصاد خود دعوت میکند

متقاضیان این ویزا باید معیار های ذکر شده در زیر را داشته باشند :

تحصیلات :  شما باید در لیست اموزش و پرورش کبک قرارگرفته باشد و به رسمیت شناخته شده باشد .

تجربه کاری : حداقل 5 سال باید تجربه کاری مرتبط با تحصیلات خود داشته باشید

سن : سن متقاضی نباید زیر 17 سال باشد

زمان پردازش برای این پروسه بین 11 تا 12 ماه می باشد

هزینه این ویزا برای نفر اصلی 765 دلار میباشد

 

در این مقاله سعی بر این داشتیم که شما متقاضی محترم را با چند روش اقامت دائم کانادا از جمله اقامت دائم کانادا از طریق EXPRESS ENTRY  ، اقامت دائم کانادا از طریق SKILLED WORKER  ،اقامت دائم کانادا از طریق همسر ، اقامت دائم کانادا از طریق LIVE IN CARE GIVER VISA و اقامت دائم کانادا از طریق SKILLED WORKERE  QUEBECاشنا کنیم. همچنین شما عزیزان میتوانید برای اطلاعات تکمیلی در باب اقامت دائم کانادا با سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی یا همکاری دفتر در سراسر دنیا به صورت مستقیم تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان و تخصصی بهره مند شوید  ، وکلای این سازمان به شما درباره اقامت دائم کانادا مشاوره تخصصی ارائه می دهند .

 

 

پاسپورت کانادایی

مادران باردار

با در نظر گرفتن شرایط و اوضاع اقتصادی و سیاسی حاکم بر دنیای امروز، داشتن پاسپورت دوم و اجازه اقامت در کشوری دیگر بلاخص یک کشور توسعه یافته، می تواند یکی از مطمئن ترین سرمایه گذاری در جهت تأمین منافع خانواده باشد. یکی از راه های مهاجرت و اقامت در کانادا، تولد در این کشورست. قانون «اصل خاک»، قانونی است که فرزند متولد شده در خاک یک کشور را، فارغ از نوع اقامت والدین آن به شهروندی می شناسد. یعنی فرزند والدینی که با ویزای توریستی (موقت) و یا حتی آن‌هایی که به‌صورت غیرقانونی وارد کشوری شده باشند، را نیز شامل می‌شود و از بدو تولد از تمام مزایای شهروندی بدون نیاز به زندگی در آن کشور، بهره مند می گردد . تنها افرادی که مشمول این قانون نمی‌شوند دیپلمات‌ها هستند (افرادی که با پاسپورت دیپلماتیک در کشوری سکونت دارند). کانادا از جمله کشورهایی است که به این قانون پایبند می باشد. این نوع از مهاجرت، گردشگری تولد نامیده می شود. برای اخذ پاسپورت کانادایی برای نوزاد لازم است که بعد از تولد نوزاد، مراحل اداری ازجمله پر کردن تعدادی فرم و فرستادن درخواستی رسمی طی شود و درصورتی‌ که نوزاد دارای اقوام نزدیک در کانادا نباشد، حتماً برای اخذ پاسپورت کانادایی نوزاد، باید از وکیل مورد تائید استان استفاده شود. در حال حاضر آمریکا و کانادا تنها کشورهای توسعه‌ یافته‌ای هستند که به فرزندان اتباع خارجی که در خاک آن‌ها متولد می‌شوند شهروندی نامشروط می دهند. مزیت دیگر تولد نوزاد در این کشور اینست که راه اقامتی پدر و مادر را نیز هموار کند. از سوی دیگر در حال حاضر تنها شهروندان کانادا این امکان را دارند که بدون ویزا وارد خاک آمریکا شوند و در این کشور کار و تحصیل نمایند و این یکی از مهمترین مزیت های شهروندی در کانادا بشمار می رود. برای حفظ شهروندی، فرزند شما هیچ‌گونه نیازی به زندگی و یا اقامت در کانادا نخواهد داشت و مادام‌العمر شهروندی کانادایی خود را حفظ خواهد کرد. تا بحال کشورهای زیادی درصدد تغییر و یا لغو قانون «اصل خاک» از قوانین خود بوده اند که از میان آنها میتوان استرالیا، نیوزیلند، ایرلند و فرانسه را نام برد.

 • اسپانسرشیپ خانوادگی (Family Sponsorship)

قانون اسپانسرشیپ خانوادگی به افراد  بالای ۱۸ سال که توانسته اند اقامت دائم کانادا را دریافت نمایند و شهروند کانادا محسوب می شوند اجازه می دهد که افراد خاصی را به عنوان زیر مجموعه خانواده خود به کانادا بیاورند و برای آنها نیز اقامت دائم کانادا را دریافت نمایند. ویزاهای کلاس فامیلی شامل همسر، پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ ، فرزندان  و سایر افراد واجد شرایط است.لازم به ذکر است فرد اسپانسر کننده با امضای قرارداد یا همان undertaking تعهد به تامین هزینه‌های خوراک و پوشاک و مسکن فرد اسپانسر شونده در مدت زمان مشخص را می‌دهد و به این ترتیب فرد اسپانسرشونده حق درخواست کمک هزینه زندگی از دولت کانادا را  نخواهد داشت .این قرارداد در استان های غیر از کبک با IRCC یا همان اداره مهاجرت کانادا و در استان کبک با MIDI یا همان اداره مهاجرت استان کبک بسته خواهد شد.

ویزای کانادا به صورت 5 ساله و چند بار ورود صادر می‎گردد. اما بهتر است بدانید اعتبار ویزای کانادا برای دریافت ‌کنندگان بسته به اعتبار پارسپورت یا همان تاریخ انقضا دارد. البته کانادا ویزاها را 10 ساله هم صادر می‎کند اما پاسپورت‎های ایرانی حداکثر 5 ساله هستند. دریافت ویزای تضمینی کانادا در ظاهر دشوار و کمی پیچیده می‌باشد اما داشتن تجربه و دانش کافی در این زمینه می‌تواند دریافت ویزای کانادا را راحت‌تر کند. از مهم‌ترین عوامل صدور ویزای کانادا، سابقه سفر و داشتن دعوت‌نامه معتبر می‌باشد. البته ارائه مدارک خواسته شده از طرف سفارت و ترتیب بارگذاری مدارک نیز بسیار حائز اهمیت است. ویزای توریستی کانادا انواع مختلفی از جمله ویزای 5 ساله کانادا، ویزای تضمینی کانادا و سوپر ویزای کانادا دارد. هر ساله ایرانیان زیادی موفق به دریافت ویزای کانادا می‌شوند. همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید هر ساله تعداد افرادی که موفق به دریافت ویزای کانادا شده‌اند در حال افزایش است

دعوت نامه کارى

این روزها افراد بسیارى براى مهاجرت به کانادا از طریق کار اقدام میکنند که باید از شرایط خاصى برخوردار باشند که باید از طریق مدارک تحصیلى و مهارتهاى شغلى که در گروه مهارتهاى معرفى شده توسط مشاغل کشور کانادا و یا با تایید یک شرکت کانادایى صورت پذیرد . دعوت نامه کارى براى مهاجرت نوعى دعوت نامه رسمى است که توسط یک شرکت کانادایى صادر میگردد که در ادامه مقاله درباره شرایط شرکت صادر کننده دعوت نامه توضیحاتى ارائه خواهد شد .

همانطور که در مطالب پیشین گفته شد کار در کانادا ، کاریابى در کانادا ، براى دریافت اجازه کار در وهله اول مدارک و شرایط زیر میباشد :

۱- دریافت دعوتنامه از یک شرکت کانادایى

۲- شرکت استخدام کننده باید درخواستى مبنى بر استخدام شما ثبت کند

۳- سازمان استخدام و توسعه کانادا تصمیم میگیرد که شما حق استخدام دارید یا نه بعد از گذراندن مراحل بالا و تایید سازمان استخدام و توسعه کانادا مبنى بر استخدام شما وارد سیستم امتیاز بندى شده تا بتوانید ویزاى کارى کانادا را دریافت نمایید .

براى گرفتن دعوت نامه کارى دو راه پیش روى شماست :

۱- مذاکره با یک شرکت کانادایى براى استخدام

در این روش شخص به صورت مستقیم با شرکت کانادایى وارد مذاکره خواهد شد و از آنها میخواهد که وى را استخدام نمایند . شخص باید تمام شرایط لازم که از قبل توسط همان شرکت منتشر گردیده است را داشته باشد . در اخر پس از قبول شدن در شرکت شما میتوانید دعوتنامه کارى از یک شرکت کانادایى دریافت نمایید .

۲- ثبت رزومه خود در وب سایتهاى کاریابى کانادا

در این روش شخص اطلاعات خود را در وب سایتهاى کاریابى کانادا ثبت میکند ،این روش به مراتب از روش اول که ذکر گردید بهتر میباشد زیرا دست متقاضى براى پیدا کردن کار در کانادا باز تر میباشد . در میان شرکتهاى موجود شما شرکت هایى را انتخاب نموده و اطلاعات و روزمه خود را جهت استخدام براى انها ارسال مینمایید و در نهایت با انها وارد مذاکره میشوید و پس از تایید دعوت نامه کارى دریافت میکنید

تابعیت در کشور اوکراین
اعطای تابعیت در کشور اوکراین بر اساس سیستم خون می باشد ، بدین معنی که هر کودکی که یکی از والدینش اوکراینی باشند آن کودک تابعیت کشور اوکراین را کسب میکند .
مدارکی که والدین برای کسب تابعیت کودکشان باید ارائه دهند :
_فرم اخذ تابعیت از طریق تولد برای کودک اوکراینی
_ گواهی تولد
_کپی پاسپورت و یا مدرکی دال بر تابعیت اوکراینی یکی از والدین کودک در هنگام تولد
مزایای اقامت دائم درکشور اوکراین :
اقامت دائم درکشور اوکراین به ین معنا است که شخص متقاضی می تواند ، آزادانه هر جند بار که بخواهد از کشور اوکراین ورود و خروج داشته باشد و در این کشور به زندگی ، کار ، تحصیل و… و هر نوع فعالیت اجتماعی بپردازد.
_حقوق شهروندی همانند یک شهروند اوکراینی به جز حق رای
_دریافت پاسپورت اوکراینی درزمانی کوتاه
_ اجازه کار به صورت دائم و تمام وقت در کشور اوکراین
_ سهولت در دریافت ویزا جهت سفر به کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا
_ بهره مندی از تمامی امتیازات بانکی از جمله وام ، صدور چک و…
_ شرایط مناسب برای سرمایه گذاری مطمعن در کشوراوکراین
می باشد. سازمان حقوقی مهاجرتی دکتر سعید محمدی این امکان را دارد که راههای مهاجرت قانونی به کشور اوکراین را برای شما عزیزان شرح دهد و پرونده های حقوقی و قانونی شما را به انجام برساند.

مهاجرت به ترکیه در یک نگاه
مهاجرت به ترکیه و شرایط ان را در این مقاله بررسی مینماییم ، کشور ترکیه یک کشور اوراسیایی است که در منطقه خاورمیانه واقع شده است .ترکیه در یکی از حساس ترین مناطق جهان به لحاظ جغرافیایی است که دارای موقعیت راهبردی و بسیار خوبی می باشد. سعی ما در نوشته حاضر این است که نظام سیاسی کشور ترکیه ، هزینه های زندگی در ترکیه و مسائل مربوط به اخذ تابعیت ترکیه را بررسی نماییم . همچنین بیان کنیم که کشور ترکیه از کدام یک از سیستم های حقوقی کامن لا یا حقوق نوشته تبعیت می نماید تا حدودی نمای کلی از نظام حقوقی کشور ترکیه نیز به دست داده شود . برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین دریافت اطلاعات مهاجرت از طریق مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق کار در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری در ترکیه ، مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی در ترکیه با مشاوران ما تماس بگیرید .
مهاجرت به ترکیه و تابعیت کشور ترکیه
نظام حقوقی ترکیه به گونه ای است که با نظام حقوقی اروپا مشابهت های فراوانی دارد. برای مثال حقوق مدنی ترکیه از قانون مدنی سوئیس ، حقوق تجارت و حقوق تعهدات آلمان .و حقوق اداری ترکیه از فرانسه و قانون مجازات آن هم از ایتالیا گرفته شده است.
بنابراین ترکیه دارای یک نظام حقوقی نوشته است .
در مورد تابعیت کشور ترکیه باید گفت که ترکیه از اصل خون پیروی می کند یعنی چنانچه پدر یا مادر کودک ترکیه ای باشند فرزند نیز به تبع آنها ترکیه ای محسوب می شود . بنابراین در ترکیه تفاوتی بین پدر یا مادر وجود ندارد و هریک از آنها می توانند چنانچه تابعیت ترکیه را داشته باشند فرزند را نیز تبعه کشور ترکیه نمایند. که قانون اساسی ترکیه اشخاص زیر را تابع کشور ترکیه دانسته است:
– هرکس که به واسه رابطه شهروندی به کشور ترکیه ملتزم شده باشد
– هرکس که از پدر یا مادر ترکیه ای متولد شود
– تابعیت و شهروندی ترکیه می تواند به موجب شرایط قانونی کسب شود .
– تابعیت ترکیه از هیچ کس سلب نمی شود مگر آنکه شخص عملی را انجام دهد که خیانت به کشور محسوب شود .
کودکان زیر ۱۸ سال که به وسیله اشخاصی که تبعه ترکیه هستند به فرزند خواندگی گرفته می شوند به طور خودکار تابعیت ترکیه را کسب می نمایند . همچنین طبق قانون تابعیت و شهروندی ترکیه کودکی که در ترکیه متولد می شود اما از طریق پدر یا مادر بیگانه خود تابعیت هیچ کشوری را نداشته باشد تابعیت ترکیه به او داده می شود.(ماده ۸)
قانون شهروندی ترکیه ( مواد ۱۴و۱۵)مواردی را بیان می کند که طبق آن اشخاصی که تابعیت ترکیه ای خود را از دست داده اند می توانند با تصمیم هیئت وزیران برای کسب دوباره تابعیت ترکیه اقدام کنند که خود به دو گروه تقسیم شده اند. یک: اشخاصی که بدون شرط اقامت می توانند دوباره تابعیت را اخذ کنند
دو : اشخاصی که در صورت اقامت می توانند دوباره به تابعیت ترکیه در بیایند.
اشخاصی که بدون شرط اقامت می توانند با تصمیم هیئت وزیران دوباره به تابعیت ترکیه بازگردند اشخاص زیر هستند:
– اشخاصی که تابعیت ترکیه ای خود را با مجوز ترک نموده اند
– اشخاصی که تابعیت ترکیه ای خود را به دلیل اینکه پدر و مادر آنها از کسانی بودند که با توجه به ماده ۲۱ این قانون در ظرف مدت مشخص از حق انتخاب تابعیت ترکیه برخوردار نشده اند و به تابعیت ترکیه در نیامده اند
۲- اشخاصی که می توانند مجددا با تایید هیئت وزیران به تابعیت ترکیه در بیایند ولی مشروط به وجود اقامت در ترکیه می باشد:
اشخاصی که از انها طبق مواد ۲۹ و ۳۴ قانون شهروندی ترکیه سلب تابعیت شده است می توانند با تایید هیئت وزیران در صورت ۳ سال اقامت در ترکیه تابعیت ترکیه را مجددا کسب نمایند.
سلب تابعیت در کشور ترکیه می تواند صورت بگیرد(ماده ۲۹)اما باید با تصمیم هیئت وزیران باشد :
– اشخاصی که علی رغم اخطار به آنها به کشور خارجی خدماتی را ارائه کرده اند که با منافع کشور ترکیه ناسازگار است
– اشخاصی که به طور داوطلبانه بدون اجازه هیئت وزیران به دولتی که در جنگ با ترکیه است خدمات ارائه کرده اند.
– اشخاصی که بدون اخذ مجوز به خدمت سربازی در کشور خارجی رفته باشند
همانطور که در بالا ذکر شد این اشخاص می توانند در صورت اقامت در ترکیه مجددا به تابعیت کشور ترکیه در بیایند .
بررسی نظام اقتصادی کشور ترکیه جهت مهاجرت به ترکیه
همانطور که می دانید مسئله اقتصاد یکی از مهم ترین عوامل برای سنجش سطح توسعه یافتگی یک کشور است و اشخاصی که می خواهند در یک کشور زندگی کنند شرایط اقتصادی و هزینه های زندگی آن کشور می تواند در تصمیم گیری افراد برای زندگی تاثیر گذار باشد. بنابراین لازم است در مورد اقتصاد کشور ترکیه نیز مطالبی گفته شود.
صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۱۱ اقتصاد کشور ترکیه را به عنوان بازار در حال ظهور تعریف کرده است .۱و همچنین سازمان سیا ترکیه را از کشورهای توسعه یافته معرفی نمود۲. و از کشور هایی است که در محصولات کشاورزی ، نساجی و وسایل حمل ونقل و وسایل موتوری پیشرفت های زیادی داشته است .و می توان بخش های اصلی اقتصاد ترکیه را در بخش های کشاورزی و بخش صنعت شامل پارچه و لباس ، کشتی سازی ، صنایع دفاعی ، و صنعت فولاد آهن و پیمانکاری و ساخت و ساز و گردشگری دانست. همچنین ترکیه دارای منابع طبیعی نفت و گاز و انرژی زمین گرمایی می باشد.
مطلبی که قابل ذکر است نابرابری منطقه ای درثروت در ترکیه است . که ثروت در غرب و شمال غربی ترکیه متمرکز شده و قسمت شرق و جنوب شرق جمعیت فقیر زیادی وجود دارند و همچنین نرخ بیکاری نیز در این نواحی زیاد است .
بررسی نظام سیاسی کشور ترکیه جهت مهاجرت به ترکیه
کشور ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه شناخته می شود که با کشورهای ایران ، ارمنستان،گرجستان ، آذربایجان، ، بلغارستان ، یونان ، عراق و سوریه همسایه است که در شمال آن دریای سیاه وغرب آن دریای مدیترانه ودو دریای کوچک مرمره و اژه قرار گرفته اند.
ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی بسیار حساس خود گذرگاه بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی است و ایران نیز از ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می کند .جمعیت ترکیه در سال ۲۰۱۵، هفتاد وهفت میلیون نفر برآورد شده است . حکومت ترکیه لائیک است ولی بسیاری از مردم به دین اسلام پایبند هستند .پایتخت ترکیه شهر آنکارا است که در سال ۱۹۲۳ از زمانی که جمهوری ترکیه تشکیل شد پایتخت ترکیه از استانبول به آنکارا تغییر یافته است اما هم اکنون نیز شهر استانبول سومین شهر توریستی جهان و بزرگترین شهر ترکیه محسوب می شود .
ترکیه دارای نظام پارلمانی است یعنی محور اصلی کشور نمایندگان و مجلس این کشور هستند اما در ترکیه با اینکه نظام پارلمانی است اختیاراتی نیز به رئیس جمهور مانند ریاست کل قوا و یا بازگرداندن مصوبات مجلس نمایندگان و در صورت اصرار پارلمان برگزاری همه پرسی داده شده است . رئیس جمهور توسط نمایندگان با رای حداقل دو سوم نمایندگان مجلس ملی برای مدت ۵ سال انتخاب می شود.انتصاب اعضای شوراهای عالی و رؤسای دانشگاه های ترکیه و قضات دادگاه قانون اساسی نیز از اختیارات رئیس جمهور ترکیه می باشد .
مهاجرت به ترکیه و راههای آن
• مهاجرت به ترکیه ازطریق مجوز اقامت کوتاه مدت در ترکیه
اقامت کوتاه مدت ترکیه که معمولا به منظور فعالیت هایی چون کار، تحصیل و مقاصد توریستی صادر می شودا قامتی یکساله است که پس از چندسال تمدید حتی امکان تبدیل به اقامت دائم هم دارد.

ویزای موقت ترکیه جهت مقاصد زیر میتواند صادر شود:
اقامت به منظور تحقیقات علمی
اقامت به منظور راه اندازی کسب و کار و برقراری ارتباطات تجاری (اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری)
اقامت به منظور توریستی یا اقامت ترکیه واجاره ملک (به منظور مقاصد گردشگری)
اقامت به منظور حضور در برنامه ها و کارگاه های آموزشی شرکت های محلی ترکیه
اقامت به منظور تحصیل یا شرکت در برنامه های بین المللی که مراکز آموزشی ترکیه برگزار می کنند
اقامت به منظور استفاده از برنامه های درمانی (بشر دوستانه)
اقامت به منظور یادگیری زبان ترکی
اقامت به منظور شرکت در برنامه های آموزشی، تحقیق، کارآموزی یا دوره های تخصصی از طریق سازمان‌های عمومی
اقامت برای قربانیان قاچاق انسان
اقامت به منظور خرید خانه (مالکیت اموال غیرمنقول)
اقامت به منظور ازدواج
• مهاجرت به ترکیه از طریق مجوز اقامت بلند مدت در ترکیه
جهت اقامت بلندمدت ترکیه معیارهای زیر ارزیابی می گردند:
اقامت داشتن در ترکیه حداقل به مدت ۸ سال یا ۵ سال یه صورت پیوسته
عدم داشتن سوء پیشینه در 3سال گذشته
عدم دریافت کمک اجتماعی در 3سال گذشته
داشتن درآمد کافی و توانایی اداره خود و خانواده
شخص تحت پوشش بیمه معتبر پزشکی باشد
عدم تهدید امنیت عمومی ترکیه و پایبند به قوانین و نظم عمومی ترکیه
• مزایای اقامت کوتاه مدت و بلند مدت در ترکیه
مزایای اقامت کوتاه مدت در ترکیه:
امکان دریافت اقامت دائم و پاسپورت کشور ترکیه پس از گذشت چندسال
هزینه‌های پایین زندگی در ترکیه
حقوق و دستمزدها در ترکیه به نحوی است که فرد میتواند یک زندگی معمولی و مناسب فراهم کند.
افتتاح حساب بین‌المللی
تجارت آزاد
مزایای اقامت بلند مدت در ترکیه:
دریافت پاسپورت ترکیه
حق رای
اجازه استفاده از خدمات عمومی
دریافت وام، تسهیلات و خرید وسایل نقلیه با بهره کم
شرایط آسانتر جهت اخذ ویزا از کشورهای اروپایی و آمریکا
• مهاجرت به ترکیه از طریق تولد
کشور ترکیه قانون تابعیت مضاعف را دارد و فرد خارجی که در ترکیه و از پدر ترک و مادر خارجی متولد شود می تواند اقامت و تابعیت ترکیه را اخذ کند و یک شهروند ترکیه ای محسوب شود.
اگر فرزندی در خاک ترکیه و از پدر یا مادری متولد شود که هیچکدام از انها اقامت و تابعیت ترکیه را ندارند فرزند در صورت تمایل می تواند اقامت و تابعیت ترکیه را اخذ نماید .
تابعیت مضاعف که پیشتر در باب ان صحبت شد بدین معناست که در صورتی که شخصی همزمان 2 یا چند تابعیت داشته باشد و یا با حفظ تابعیت قدیم تابعیت جدید دیگری را کسب نماید تابعیت مضاعف نامیده می شود که کشور ترکیه بر خلاف بسیاری از کشورها تابعیت مضاعف را پذیرفته است. لذا در صورتیکه فرزندی در خاک کشور ترکیه متولد شود در صورتیکه والدین وی اقامت و تابعیت ترکیه را نداشته باشند فرزند می تواند علاوه بر اینکه تابعیت پدر و مادر خود را اخذ مینماید تابعیت ترکیه را نیز کسب کند.
.
• مهاجرت به ترکیه از طریق ویزای کار
شرط اقامت ترکیه از طریق کار این است که یک شرکت ترکیه ای یا بعبارتی یک کارفرمابه شمایک پیشنهاد کاری دهد.
برای کسب این جاب افر، شما باید تخصص ویژه ای داشته باشید و در زمان ارائه جاب افر شرکت ترکیه ای به شما، نباید شخصی که شهروندی ترکیه و تخصص شما را دارد ان کاررا بتواند انجام دهد.
درنتیجه در حال حاضر شانس یافت کار در کشور ترکیه کم است.
اما در صورت اخذ اقامت کاری ترکیه و اقامت بمدت چندسال میتوان اقامت دائم و سپس تابعیت ترکیه رااخذ نمود.
پس راه ممکن جهت دریافت اقامت کاری در ترکیه، ثبت شرکت است.
اقامت دایم ترکیه و سپس پاسپورت ترکیه به خارجیانی داده می شود که بیش از 5 سال اقامت کاری در ترکیه داشته اند و بیمه انها توسط کارفرما مرتب پرداخت شده است.
برای اخذ اقامت کاری 2راه وجود دارد
یا ثبت شرکت و فعال نشان دادن شرکت در این 5 سال و با استخدام افراد ترک در این شرکت و یا استخدام شدن در یک شرکت معتبر
یا
با ثبت شرکت ترک مطابق ضوابط خواسته شده توسط سازمان کار و امور اجتماعی ترکیه
• مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری
1-ثبت شرکت در ترکیه یا کارافرینی در ترکیه:
ثبت شرکت در ترکیه یکی از راههای اخذ اقامت ترکیه است.جهت ثبت شرکت نیاز به یک بیزینس پلن قوی با توجیه اقتصادی بالا میباشد که بتواند توسط اداره کار ترکیه تایید شده و مجوز کسب کند.
ثبت شرکت در ترکیه به دلایلی از جمله:
دسترسی به بازارهای اروپایی
بازار خوب
فضای رقایتی
مالیات پایین
بسیار روش خوبی است.
همچنین دراین روش هم پس از گذشت 5 سال میتوان اقامت دائم دریافت نمود اما لازمه ان اینست که در این 5 سال شرکت شما فعال بوده و مالیات پرداخت کرده باشد.
2- خرید ملک در ترکیه:
این نوع اقامت چندسال است که به خریداران املاک در ترکیه طبق قوانین سابق (قانون متقابلیت) حق خرید مستقلات در ترکیه که به (اتباع اتحادیه اروپا و آمریکا) ارئه میشده و با توجه به تصویب قانون جدید در ارایه حق خرید املاک به دارندگان پاسپورت ایرانی، نیز اعطا میگردد.
برای گرفتن این نوع اقامت، نیازی به ثبت شرکت در ترکیه نبوده و علاوه براینکه هزینه ای جهت ثبت و نگهداری شرکت پرداخت نخواهید کرد، در صورت خرید ملک شاهد افزایش قیمت و سود سرمایه گذاری در بخش املاک ترکیه نیز خواهید شد.
پروسه دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه پس از دریافت سند و رعایت ضوابط مربوط به اخذ اقامت خریداران خانه، ممکن خواهد بود.
• مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج
ازدواج با فردی که شهروند ترکیه یا مقیم دائم ترکیه است (فرد نباید پناهنده باشد ) میتواند منجر به اخذ اقامت ترکیه گردد. اما باید اثبات شود که هدف واقعاازدواج بوده و صوری نیست. لذا در ابتدا یک اقامت 3 تا 5 ساله به فردداده میشود که پس از ان میتواند جهت دریافت پاسپورت ترکیه درخواست دهد.
• مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل
برای گرفتن اقامت ترکیه از طریق تحصیل لازم است که فرد اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های ترکیه و ارائه مدارک مورد درخواست دانشگاه از قبیلIELTS,TOMER,ALES,TOEFL,GRE که در هر دانشگاه متفاوت می باشد، را داشته باشد. پس از اخذ پذیرش از دانشگاههای ترکیه ، اداره امنیت به شما اقامت دانشجویی ترکیه با اعتبار 1 سال را می دهد که تا زمان اتمام تحصیل قابل تمدیداست.
تحصیل در ترکیه در سه مقطع لیسانس- فوق لیسانس و دکتری و پزشکی و دندانپزشکی ممکن است تنها باید دقت نمود که دانشگاه مورد تحصیل مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت ایران باشد.
زبان تدریس دانشگاه های ترکیه انگلیسی ، فرانسوی ، ترکی و آلمانی است . داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها از الزامات تحصیل در ترکیه است.
مدت زمان مقطع لیسانس 4 سال-فوق لیسانس 2 سال-مقطع دکتری 4 سال و دوره پزشکی 4 سال است.
دانشگاه های معتبر ترکیه که مورد تایید وزارت علوم ایران هستند:
دانشگاه حاجت تپه
دانشگاه آنکارا
دانشگاه چوکوروا
دانشگاه آتاتورک
دانشگاه دوکوزایلول
دانشگاه بیلکنت
دانشگاه خاورمیانه
دانشگاه فنی استامبول
دانشگاه بوغازیچی
دانشگاه آناتولی
دانشگاه اژه
دانشگاه کارادنیز
دانشگاه مرمره
دانشگاه فنی ییلدیز
دانشگاه معمار سینان
دانشگاه استانبول
دانشگاه غازی
• مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی
پناهندگی از جمله راههای نامطلوب مهاجرت به ترکیه یا هرکشور دیگری میباشد.پناهندگی خطرات زیادی دارد علاوه بران افراد پناهنده از وضعیت مطلوب زندگی در کمپ ها برخوردارنیستند و از حداقل حقوق برخوردارند.بهتراست حتی الامکان سعی شود از طرق قانونی و امن جهت مهاجرت به ترکیه اقدام نمود.
• اعتبار پاسپورت ترکیه
پاسپورت ترکیه دارای رتبه 49 در دنیااست و دارندگان پاسپورت ترکیه میتوانند به 107 کشور بدون ویزا سفرکنند.

مهاجرت به کانادا